Přepravka, jako ostatně každý typ obalu, prodělávala během své historie vývoj, ať již z hlediska konstrukce či používaného materiálu. Na rozdíl od objemově větší bedny byla od počátku určena převážně k ruční manipulaci. Tento základní požadavek na transport přepravek přetrval i do doby automatizace. Kromě snadné ruční manipulace, která je dána nejen hmotností přepravky a jejím tvarem včetně konstrukčních řešení odnosných úchytů, musí dnešní přepravky splňovat i další požadavky.
Musí umožňovat snadné automatizované plnění produkty, stohování a ukládání na palety. Kromě manipulace slouží přepravka zvláště v maloobchodě i ke skladování zboží či jeho prezentaci. I u přepravky tedy často zasahuje vliv všemocného marketingu a dnešní přepravky, zvláště ty na nápoje jsou často dekorovány potiskem či etiketou, ať již kvůli zvýraznění značky logem firmy nebo jako slouží jako plocha pro reklamní sdělení. K největším výrobcům přepravek patří společnost Schoeller Allibert, která má zastoupení i u nás.
Různé konstrukce i materiály
Plastové přepravky existují v různých konstrukčních provedeních a mohou být vyrobeny z různých materiálů (nejčastěji PP, HDPE). Konstrukce přepravek jsou přizpůsobeny způsobu manipulace a možnosti stohovatelnosti. Především z těchto důvodů rozměry přepravek modulově vycházejí z podílových dimenzí standardních palet (EUR – 1200 x 800 mm) i průmyslových palet (1200 x 1000 mm). Běžné přepravky pak mají např. rozměry 300 x 400 mm (osmina paletové plochy), 400 x 600 mm (čtvrtina paletové plochy) atd. Vedle standardizovaných rozměrů lze přepravky vyrábět i podle rozměrů na přání zákazníka. Přepravka má sice obdélníkový půdorys, ale zdaleka nemusí mít jen čtyři rovné stěny, byť je tato konstrukce nejběžnější.
Další variantou mohou být přepravky se zkosenými stěnami či sklopné typy přepravek (klap box), eventuálně se zasouvacími boky. Lze se setkat i s různými kombinačními řešeními. K velmi sofistikovaným patří otočné vkládací přepravky, které mají mírně zkosené strany tak, že v základní poloze jsou dobře stohovatelné a při otočení o 180° se do sebe naopak zasouvají. Přepravka v závislosti na typu produktu, pro který je určena, může být otevřená či s víkem. Rovněž může obsahovat i vnitřní fixaci, ať již vyrobenou ze stejného materiálu společně s přepravkou, jejíž je pevnou součástí, či vkládanou (pevnou či flexibilní z různých materiálů) do přepravky.
Při výrobě převažuje vstřikování
Ačkoli existují i další způsoby výroby, naprosto majoritním technologickým procesem je tlakové vstřikování. Po vývoji a nezbytném schválení prototypu přepravky následuje výroba formy. Ta je obvykle vícedílná a jedná se o konstrukčně a později i výrobně nesmírně náročnou záležitost (technologie vývoje zahrnuje i návrh vtokové soustavy v závislosti na geometrii produktu a typu plastu). Laika určitě překvapí robustnost, hmotnost a velikost formy oproti následnému finálnímu produktu, který se v ní vyrábí. K výrobě forem jsou dnes využívány pokročilé CAD/CAM technologie. K nejpoužívanějším konstrukčním SW patří Catia, Inventor, Solid Works či AutoCAD s různými typy nadstaveb. Data jsou pak v příslušných formátech načítána do CAM zařízení. Výroba formy, včetně výroby chladicích kanálů, úchytů apod., je realizována na CNC frézkách a obráběcích strojích. Vedle těchto postupů se při výrobě uplatňuje i vrtání, broušení atd.
Při vlastní výrobě přepravky je plast (někdy i společně s barvivem, tzv. masterbatch) v podobě granulátu nasypán do násypky, z níž je odebírán pracovní částí vstřikovacího stroje. Pracovní část (šnek, píst) hmotu dopravuje do tavicí komory, kde za současného účinku tření a topení plast taje a vzniká tavenina, která je následně vstřikována do dutiny formy. Doba plnění dutiny formy se odvíjí od rychlosti vstřikování, závisí tedy především na pohybu šneku. Tento pohyb je závislý především na teplotě taveniny a vstřikovacího tlaku. Doba plnění by měla být co nejkratší, protože tavenina při styku s formou začne brzy ztrácet svou tekutost. Na druhou stranu však při vysokých vstřikovacích rychlostech může v některých případech hrozit nebezpečí přehřátí a dojít k degradaci materiálu. Po zaplnění formy taveninou následuje další výrobní fáze – tlaková. Během ní dochází ke zmírnění smrštění a rozměrových změn. Následuje fáze ochlazování a tuhnutí plastu do podoby finálního produktu. Po této fázi dochází k otevření formy a vyhození výrobku a k opětnému zopakování celého cyklu.
Kam za výrobci přepravek
K největším a nejznámějším výrobcům v ČR patří Alfa Plastik, a. s. Přepravky vyrábí firma snad pro všechna průmyslová odvětví a vlastní úctyhodný počet užitných i průmyslových vzorů. K nejpovedenějším počinům z hlediska vývoje patří identifikovatelná plastová přepravka s RFID pro společnost PENAM, která kromě toho, že jak v ČR, tak i v zahraničí je chráněna hned třemi užitnými vzory a jedním průmyslovým vzorem, získala pro svou unikátnost ocenění jak Obal roku, tak i mezinárodní World Star for Packaging. Před dvěma lety byla oceněna Obalem roku i další přepravka, tentokrát pro společnost Coca-Cola. Obal patří mezi nejlehčí přepravky ve své kategorii obal (pro láhve 24 / 0,33 l, hmotnost 1,48 kg). Je vyroben výhradně z recyklátu, ale přitom vyhovuje všem náročným požadavkům pro přepravní obaly v EU, což bylo ověřeno testy ve státních zkušebnách.
Vedle dalšího typu plastového sortimentu vyrábí plastové přepravky i firma TBA plastové obaly. Ve standardní nabídce této společnosti lze nalézt i jak různé typy rovných přepravek, tak i zkosených. Obalová řešení na míru jak pro potravinářský, tak i technický průmysl je schopen zajistit i další výrobce, PPO GROUP CZ, s. r. o. K novinkám patří např. nové bílé přepravky řady E. U ergonomických a vysoce hygienických přepravek jsou identifikační informace implementovány přímo na přepravku (náhrada papírových etiket), čímž je zajištěna omyvatelnost, hygiena a dlouhá životnost.
Článek připravila Jana Žižková
Doplňující informace:
Jiná než plastová
Historicky nejstarší typy přepravek byly ze dřeva a s tímto materiálem se lze, i když ve velmi omezeném množství, setkat i dnes. Vedle přepravek na ovoce a zeleninu se lze setkat občas i s nápojovými přepravkami – v tomto případě se však jedná opět o zvýraznění značky či o přidanou hodnotu ke kvalitě výrobku. K povedeným skupinovým obalům tohoto typu patří dřevěná přepravka ve spojení s designově povedenými lahvemi se třmenovým uzávěrem piva Bernard. V některých prodejnách či pivotékách se lze setkat i s dárkovými dřevěnými přepravkami na řadu piv (nejčastěji čtyři, šest či osm) s pevnou odnosnou rukojetí.
Další materiálovou variantou může být u přepravky plech. Dnes se však s tímto materiálem opět oproti plastu setkáváme u přepravek spíše zřídka. Znají ho však např. řemeslníci či zahradníci. K povedeným a praktickým plechovým přepravkám patří různé varianty přepravky s organizátorem Burgon & Ball (rozměry 28 x 20 x 17 cm), které napomáhají k praktickému uspořádání nářadí, tak, že je vždy po ruce. Internetový obchod Mahoza Decor zase nabízí designově výrazné plechové bílé přepravky s patinou na transport šampaňského…
Vedle vratných či trvanlivých dárkových přepravek existují i přepravky nevratné. Ty jsou vyrobeny převážně z vícevrstvé vlnité lepenky. Tyto přepravky určené převážně na čerstvé ovoce a zeleninu vyrábějí prakticky všichni větší výrobci vlnité lepenky. Vedle vlnité lepenky se lze u těchto nevratných přepravek občas setkat i s lepenkou plnou. Velmi zdařilou konstrukci přepravky Vermak s kvalitním potiskem svým zákazníkům dodává např. i Smurfit Kappa. Vermak je patentovaná podoba ručně sestavovaných přepravek z plné lepenky. Tato přepravka je ideální pro balení tam, kde nejsou k dispozici stroje, například na polích s ovocem a zeleninou.