Celý systém je v současnosti založen na možnostech modulového uspořádání produktů na přepravním prostředku. Tento systém je založen na násobcích či podílech půdorysných rozměrů (obvykle délka, šířka) balených jednotek na paletě. Tedy vnitřní i vnější rozměry přepravního obalu, a tím zároveň i spotřeba materiálu, jsou ovlivněny polohou uložení baleného zboží do tohoto typu obalu. Vždy je třeba tedy volit takové seskupení jednotek spotřebitelského balení, aby plošný obsah přířezu na krabici byl co nejmenší (poměry vnějších rozměrů spotřebitelského balení by se měly co nejvíce přiblížit poměrům hran přepravních krabic).
Systém zjišťování nejvhodnějších poměrů stran obalu ve vztahu ke spotřebě materiálu (ta významně ovlivňuje cenu, proto je potřeba co nejvíce ji minimalizovat) nemůže být pochopitelně založen na metodě pokus – omyl. Jedná se o exaktní matematické výpočty, které je možné nahradit prací s příslušným SW. Algoritmus výpočtů vychází z rozměrové unifikace mezinárodně přijatého modulu 400 x 600 mm, který vychází z velikosti výměnné EUR palety o základních rozměrech 1200 x 800 mm. Vhodný výběr konstrukce pak ušetří v průměru 5–20 % cenových nákladů při přepravě a skladování. K nejznámějším SW pomocníkům pro optimalizaci ložení patří např. Cape pack, Tops Pro, palOpti a mnohé další.
Vedle optimalizace ložení je neméně důležitou stránkou při vytváření manipulační jednotky i její kompaktnost a správné zajištění celku pomocí vhodně vybrané fixace.
Kompaktnost jednotky dotváří fixace
Zafixování krabic uspořádaných ve správné vazbě vůči sobě lze realizovat různými způsoby. K nejčastějším způsobům patří zafixování celé jednotky fólií, případně zapáskováním. Před započetím těchto procesů se jednotlivé vrstvy prokládají přířezy z plné nebo vlnité lepenky. Prokladový materiál je většinou tvořen lepenkami horší kvality, někdy může být i opatřen adhezivními nánosy. Poslední vrstvu lze buď rovněž překrýt přířezem, nebo místo něho použít dřevěný paletový rám či lepenkové víko s klopami.
Následně lze celou jednotku přepáskovat. Podle typu, charakteru a výšky ložení se volí jak příslušný typ páskování (horizontální, vertikální, křížový), tak i počet pásek. Tyto pásky jsou nejčastěji plastové, z PP či PET. Existují sice i pevnější pásky ocelové, ty se ale při fixování lepenkových krabic prakticky nepoužívají kvůli nebezpečí prořezávání materiálu. Přebalovat lze takto upravený celek smrštitelnou či průtažnou (dnes častěji) PE fólií. K zafixování se používají jak plošné fólie, tak i pytle. Pokud se fixuje odvíjením z fólie, v závislosti na typu konstrukce zařízení lze ovíjet paralelně či spirálovitě (častěji). Další alternativou může být i satelitní způsob. V tomto případě je paleta v klidu a kolem ní krouží odvíjecí agregát s fólií. U tohoto způsobu je důležité z důvodu kompaktnosti a efektivnosti celého procesu mít správně stanovenou sílu předepnutí fólie.
V případě, že u ložení na paletě hrozí riziko poškození rohů a hran, je možné i použití profilových ochranných prvků (rohovky, hranové profily).
Díky mateřské společnosti PaperlinX je společnost OSPAP, a. s., součástí jedné z největších obchodních skupin s obalovými materiály a řešeními na světě. V její široké nabídce nechybí ani materiály vhodné k tvorbě manipulačních jednotek. Jedná se především o průtažné fólie, vázací pásky, překrývací fólie a paletizační pytle. Strojní průtažné fólie se vyznačují vysokou průtažností a tuhostí, dobrou lepivostí a pevností. Ani při velkém napětí nedochází k jejich přetržení. Fólie jsou vyrobeny pouze z primárního materiálu (bez přídavku regranulátu). OSPAP dodává tyto fólie se 150% či 250% průtažností v různých tloušťkách (0,012, 0,017, 0,02, 0,023 mm).
Další metody stabilizace
Pro dosažení stability jednotky je v určitých případech nutné aplikovat různé systémy nanášení adhezivních disperzí. Zajímavé řešení nabízí společnost Fipack, s. r. o., v podobě speciálního (vodou ředitelného) paletizačního adheziva Lock n´Pop® (od stejnojmenného výrobce), jež je používáno samostatně nebo společně se stretch fólií, případně i jiným obalem, k zamezení přepravních škod. Výrobky zajištěné s LNP lepidlem jsou pevně spojeny, nekloužou a netrpí bočním posunutím během přepravy, a přitom není problém je z palety zvednout.
Další možností, jak zvýšit stabilitu materiálově komplikovaných produktů na paletě, je používání protiskluzových podložek a proložek. Z tohoto sortimentu nabízí společnost Fipack stabilizátor Sipa-Xs – podložku se speciálním protiskluzovým povrchem, který jí dává takové protiskluzové vlastnosti, že je vhodná pro zajištění nákladu pro většinu běžně používaných materiálů v oblasti logistiky, jako např. na euro palety, na podlahy nákladních aut apod.
Na letošním Embaxu vystavoval Fipack také protiskluzové lepicí papírové pásky pro uzavírání kartonů. Jsou vyrobeny podle DIN 55475, přátelské k životnímu prostředí a slouží k uzavření všech typů a velikostí kartonů. Chrání zboží před nečistotami a jsou velice snadno recyklovatelné. Jsou odolné proti stárnutí, změnám klimatu i vyblednutí. Protiskluzový povrch zabraňuje posuvu kartonu, a tím působí jako další bezpečnostní opatření při přepravě. Lepící papírové pásky poskytují i ochranu proti krádežím, protože speciální lepidlo, aktivované vodou, pásky spojí s kartonem a vytvoří pevnou vazbu, jejíž porušení je okamžitě zřejmé. Jsou tedy vhodné pro bezpečné balení léčiv, kosmetiky, potravin i elektronických součástek. Lze je lehce potisknou.t a Pro zvýšení pevnosti mohou být vyztuženy volnými syntetickými vlákny nebo vyrobeny v provedení sendvič, kde je skelné vlákno umístěno mezi dvěma vrstvami Kraft papíru. Lze k nim integrovat i trhací kroužek pro rychlé otevření kartonu.
Protiskluzové lepicí pásky lze aplikovat manuálně, poloauomaticky či prostřednictvím plně automatizované balicí linky.
Na metodu stabilizace produktů na paletě vsadil svým konceptem i leader v technologii pro přesné nanášení tavných a studených lepidel, společnost Nordson. Na vhodné místo obalu (pytel nebo kartonovou krabici) se nanese tavné lepidlo a tento obal je pak ručně nebo automaticky pomocí robota uložen na paletu. Předpokladem dobré fixace je, že produkty se skládají na paletu vázaným způsobem. Nanesené lepidlo zvýší adhezi mezi produkty v jednotlivých vrstvách, a tím dochází k jejich fixaci. Tato metoda stabilizace buď plně nahrazuje použití ovinovací fólie, nebo výrazně snižuje počet ovinů, a tím celkovou spotřebu fólie, takže významně přispívá ke snížení nákladů.
Ovinovačky ruční, polo- i plně automatické
Různé typy konstrukcí ovinovacích zařízení nabízí na českém trhu řada výrobců i distributorů. Jedním z nich je brněnská společnost TART, s. r. o. Dodává ovinovací stroje od jednoduchých a levných poloautomatů až po vysokokapacitní plně automatické linky nebo atypické speciální stroje pro jednoúčelové použití. Základní technické provedení ovinovacích balicích strojů dokáže modifikovat podle přání zákazníků.
Zajímavou konstrukcí se vyznačuje robotický ovinovací automat Leonardo, který pracuje satelitním způsobem. Robot se používá pro balení extrémně rozměrných, nestabilních nebo těžkých palet, případně pro balení v různých místech. Pro snazší manipulaci a pojezd je opatřen teleskopickým sloupem, bezúdržbovou akumulátorovou baterií, elektrickým pojezdem a řídicí deskou s mikroprocesorem (umožňuje až šest různých programovatelných nastavení).
Ruční, poloautomatická i automatická ovinovací zařízení nabízí i Ekobal, s. r. o. Automatické stroje jsou vhodné do provozů se střední až vysokou kapacitou balených palet. Vyznačují se jednoduchou obsluhou a přehledným ovládacím panelem s možností balení v automatickém i v ručním režimu. Plně automatický ovinovací stroj Rotomatic 1700 M2 je vhodný pro zařazení do dopravníkových tratí. Jeho vysoká produktivita je umožněna technologií, při níž není balená paleta otáčena, ale je ovíjena fólií rotující vysokou rychlostí kolem ní.
Při tomto způsobu balení nepůsobí na paletu žádné dynamické síly. Stroj je schopen po najetí palety se zbožím automaticky spustit cyklus balení, tuto paletu zabalit a vyslat signál o ukončení balení. Výchozí poloha balení je libovolná, což umožňuje fixaci pouze horního nebo spodního okraje zboží nebo zpevnění uprostřed balené palety. Vysoká kvalita všech typů balení (jednoduché, křížové, prachotěsné a vodotěsné) je ještě zlepšena možností tepelného spojení konce fólie s posledními vrstvami fólie na balené paletě. Automat pracuje s 20 programy, dokáže opticky snímat výšku zboží a ovládá se přes LCD obrazovku. Jeho výkon je až 138 palet za hodinu.
Článek připravily Jana Žižková a Ladislava Caisová.