Digitální tisk je u menších sérií ve srovnání s konvenčními technikami cenově mnohem příznivější; velikost zakázky ovlivňuje sice cenu, ale zdaleka ne tolik jako u tisku konvenčního. Vzhledem k tomu, že výrobci jsou schopni operativně během zakázky měnit typ realizovaného grafického designu, šel tlak zákazníků časem i dalším směrem – proč by vedle změny grafiky nebylo možné pružně reagovat i na změnu tvaru? Zatímco při stejném tvaru lze použít výrobu výsekovým plechem, výsekovým protlačovacím nožem, či dokonce v některých případech i planžetovým nástrojem, pokud chceme měnit tvar v průběhu zakázky, optimální možností je výsek laserový. Současné laserové výsekové systémy jsou schopny počítačová data v odpovídajícím formátu zpracovávat nejen v podobě plnohodnotného výseku, ale i náseku do určité tloušťky materiálu (uplatňuje se především u samolepicích etiket), perforace či mikroperforace. Laserová zařízení mohou pracovat jak off-line, tak i zakomponované do ucelených strojních systémů či výrobních linek.
Digitální tisk nechybí ani u velkovýrobců
Mezi digitálními stroji určenými k potisku etiket jsou velké rozdíly v konstrukci, ceně, vybavenosti i míře automatizace. Etikety lze tisknout na sofistikovaných systémech typu HP Indigo nebo i digitálních tiskárnách spíše kancelářského provedení. Při tisku etiket se často objevují i tiskárny určené především k průmyslovému značení.
Bylo by mylné se domnívat, že digitální stroje se vyskytují jen u menších hráčů na našem trhu. Digitální tisk nechybí již více než šest let ani v nabídce českého giganta ve výrobě flexibilních obalů a etiket, společnosti OTK Group. Vedle vícebarevných flexotiskových, hlubotiskových a ofsetových strojů, které jsou určeny ke zpracování velkých sérií, OTK vlastní i multifunkční digitální stroj HP Indigo press ws4500, na němž se zpracovávají kratší zakázky, často s proměnlivým charakterem. Zařízení umí tisknout až sedmi barvami IndiChrome (CMYK + OV + W). Barvy je možné měnit v průběhu tisku díky zařízení pro výměnu barev během tisku (OFIR). Tiskový stroj pracuje s maximální šíří materiálu 330 mm, maximální šíře tisku je 308 mm, maximální délka (obvod fotocitlivého válce) je 450 mm. Zařízení je schopno potiskovat velkou škálu materiálů, např. samolepicí materiál, fólie (PE, PP, PET, PVC), shrink fólie a papír. Natištěné digitální etikety se v OTK zpracovávají na konvenčním dokončovacím zařízení, jímž lze zajistit celoplošné i parciální lakování, výsek, prořez, primerování, laminaci, supervarnishing a studenou ražbu.
Digitální potisk je pro zákazníky vhodně nabízená alternativa k flexotisku i u dalšího významného výrobce etiket, společnosti S&K LABEL, spol. s r. o. I zde firma vsadila na sílu značky HP. V současnosti vlastní hned tři digitální stroje – dvakrát HP Indigo press ws4500 a jedenkrát HP Indigo press WS6600. Tisknout lze sedm barev IndiChrome (CMYK + OV + W/CMYK + OVG) a na stroji lze zajistit i simulaci spektra přímých barev.
Kromě nabídky potisku větších sérií na konvenčních tiskových strojích využívá digitální tisk i firma Martin Peroutka, polygrafická výroba. Pro potisk a výrobu etiket je používán digitální barevný tiskový stroj XEIKON, který umožňuje jednostranný tisk pomocí práškových zapékacích tonerů. Dále umožňuje lakování, lakování s leštěním, laminování, vysekávání a archování. Je speciálně určen pro tisk proměnných dat.
Malonákladová výroba s vlastním designem
Jak jsme již konstatovali výše, vedle produkčních strojů se uplatňují na digitální tisk etiket i zařízení kancelářského charakteru. Tato zařízení nabízí např. společnost Sovte. Tyto tiskárny pro potisk etiket z role na roli umožňují tisk barevných etiket podle potřeby na předem vysekané etikety, ale i na nekonečný pás. Zajímavé možnosti v oblasti ink-jet technologie přináší RX900e tiskárna s kodérem RFID etiket (Primera). Jedná se o typ on-demand tiskárny pro tisk barevných etiket s RFID čipem. Tiskárna je doplněna i o čtečku a kodér RFID čipů. Díky dodávanému softwaru (NiceLabel, Bartender) lze tisknout a kódovat barevné RFID etikety v jednom procesu. Vedle inkoustového tisku lze etikety tisknout i na laseru. Mezi tiskárny tohoto typu patří tiskárna CX1200e, která se proti tiskárnám kancelářského typu vyznačuje nebývale vysokým rozlišením (2400 dpi). Pro dosažení přesného nastavení barev je spolu s tiskárnou dodávána podpora barev Pantone®. Jsou k dispozici i další barevné profily pro různé podkladové materiály.
Sovte však nabízí řešení nejen pro tisk, ale i pro dokončovací zpracování. Digitální systém FX1200e umožňuje dokončující zpracování etiket zahrnující volitelné laminování, digitální vyřezávání vyřezávacími tungsten-karbidovými noži, separaci a odstranění mřížky, podélné ořezávání, respektive rozřezávání pásu potištěného materiálu, a finální opětovné navinutí etiket na role. Zařízení může být vybaveno až čtyřmi řezacími hlavami, takže jím lze provádět dokončovací zpracování až čtyř produkcí etiket vedle sebe.
Na nedávno konaném veletrhu Embax v Brně bylo představeno jedinečné zařízení na trhu pro tisk etiket s technologií Memjet (používá v tiskové hlavě přes 70 000 inkoustových trysek, tj. 17x více, než je hustota, kterou používají tradiční inkoustové tiskové hlavy, rozlišení 1600 dpi), tiskárna TrojanOne. Výsledkem tohoto typu tisku je grafická sytě barevná etiketa vytištěná za cenu výrazně nižší.
Atraktivní design za rozumnou cenu
Ani další z výrobců etiket, společnost Colognia Press, neodolala moderním technologiím. Vedle osmibarevného tisku na strojích Gallus doplnil svůj strojový park i o digitální tisk. Tisk metodou ink-jet vedle mnoha dalších výhod vyniká vysokou chemickou odolností a vysokou světlostálostí, díky níž se výborně hodí i do exteriérů. Technologie je určena pro malé série etiket, kde výrobu neprodražují náklady na tiskovou přípravu. Ta totiž u ink-jetu spočívá pouze v editaci dat pro tisk. Pro transparentní materiály lze tisknout i podkladovou bílou barvu.
Design u etikety spoluvytváří i její tvar. Výsek při pouhé změně grafiky se sice obvykle realizuje standardním způsobem, nejčastěji pomocí vsakovacích plechů, není však už výjimkou objednat si flexibilní změnu tvaru realizovanou laserem. Obrysovou linku u layoutu etiket stačí dodat v některém ze standardních exportních formátů, např. .pdf, .cdr, .ai, .dxf, .eps apod. Výhodou laserového výseku proti zhotovení konvenčním výsekovým nástrojem je nejen úspora času a peněz, ale i jiné technologické možnosti.
Článek připravila Jana Žižková.