Odbornými garanty programu konference byli Zdeněk Ungrád a Peter Petrik, průběh přednáškové části akce moderoval již tradičně Miloš Lešikar. Po skončení programu následovalo večerní setkání ve vinném sklepě s posezením při víně a cimbálovce.
Nová Optima z Káčka rovnou do Bořetic
Martin Shejbal z firmy Soma Lanškroun přijel do Bořetic téměř rovnou ze známého düsseldorfského veletrhu K, kde měla premiéru žhavá novinka lanškrounského výrobce, flexotiskový stroj Optima. A vzhledem k tomu, že i mnozí přítomní v Bořeticích navštívili před pár dny německý veletrh, hovořili s velkým uznáním o novém stroji, který na výstavišti vzbudil pozornost.
Konstrukce i technologie naprosto vyhovují tlaku dnešní doby na stálé zrychlování, zefektivňování a hlavně zlevňování produkce; jinými slovy Optima optimalizuje celý proces tiskové výroby. Nový typ stroje se vyznačuje extrémně nízkými provozními náklady, minimálním časem pro nastavení nové zakázky i podstatně nižšími investičními nároky. Tiskový stroj musí být schopen, vzhledem k charakteru investice, zvládnout široké spektrum zakázek jak z oblasti obalových materiálů určených především na výrobu potravinářského či spotřebního zboží, tak být vhodný i pro potisk konvenčních etiket či shrink sleevů.
Své uplatnění však najde i při potisku hliníku (hliníková víčka). Lze na něm zpracovávat širokou škálu materiálů (LD PE, HD PE/PP, CPP, BOPP, PET, OPA, papír, laminát). Použít je možné i různé typy barev (lihové / vodou ředitelné / UV). Z hlediska forem je příznivou zprávou i fakt, že vedle štočků lze použít i progresivní technologii tiskových sleevů. Stroj s osmi barevníky tiskne rychlostí 300 m/min.
Nové systémy kontroly pomocí 3D skenování
Jon Jordan ze společnosti Troika Systems se ve své prezentaci soustředil na nástroje pro kontrolu kvality a měření rastrových válců. Troika Systems je britský výrobce 3D skenovacího mikroskopu AniCAM a kompatibilních softwarových modulů, s jejichž pomocí jsou prováděna volumetrická měření nezávislá na měřicích metodách jednotlivých výrobců rastrových válců. Do současné doby Troika prodala bezmála 500 přístrojů do nejrůznějších sektorů obalového tisku, jako jsou např. široká a úzká dráha, potisk vlnité lepenky a tisk bezpečnostních prvků.
Distribuci v ČR a SR zajišťuje společnost PANFLEX, s. r. o. 3D skenovací mikroskop dokáže pomocí softwarové aplikace QC mapovat stav rastrových válců a sleevů během používání a usnadní jak časové, tak finanční plánování pro repasi nebo výměnu válců a sleevů za nové. Znalost naměřených hodnot (lineatura, objem buňky, úhel výpalu, tloušťka můstku, otevření buňky, hloubka buňky, úhel / zkosení stěn, barevný nebo černobílý 2D/3D pohled) pomáhá zkrátit čas pro nastavení požadovaného přenosu barvy, zajistit opakovatelnost kvality tisku, a tím i snížit odpadovost.
Z AMS (Anilox management system) lze generovat i porovnání stavu válců před a po hloubkovém čištění, repasích apod. Zástupce společnosti Troika potvrdil, že rozdíl 0,4 cm³/m² se blíží hodnotě 3ΔE v tisku a že znalost přenosu válců a dalších parametrů umožňuje efektivně spravovat inventář rastrových válců, a tím i dosáhnout maximální barevné odchylky ΔE, požadované jejich zákazníky. Přitom je dosahováno snížení času při nastavení tisku o jednu až tři hodiny u jednoho tiskového stroje za den.
Inovace v technologii výroby rastrových válců
O výrobě a nových možnostech, které přispívají k optimalizaci a standardizaci ve flexotiskovém procesu, byly hned tři přednášky. V první z nich se Tanja Hiepler ze společnosti Zecher GmbH soustředila na nutnost komunikace se zákazníkem. Standardem v této komunikaci je fakt, že jeden ze světových leaderů ve výrobě rastrových válců, společnost Zecher, považuje zákazníka za technologického partnera a nikoliv za jednoduchý kupní zdroj. Tím, že dochází ke komunikaci v celém procesu výroby, společnost perfektně rozumí individuálním potřebám a požadavkům tiskařů. I díky intenzivním tiskovým testům se zákazníky na různých strojích, s různými systémy barev, materiálu apod. dochází ke zvyšování kvality.
Nejen na výrobu, ale i na technickou podporu a kvalitní servis se soustředí další gigant ve výrobě válců, společnost Sandon Global Engraving Technology Limited, kterou na konferenci zastupoval její obchodní manažer Stuart Mitchell s prezentací na téma Pokročilá technologie gravírování jamek rastrových válců. Sandon patří ke špičce ve svém oboru, obdržel již pětkrát ocenění EFTA/EFIA v hlasování zákazníků o nejlepšího dodavatele. Kompletní sortiment firmy v ČR nabízí opět společnost PANFLEX. K hlavním výhodám válců od Sandonu patří lepší vyprazdňování jamek, snadnější vizuální kontrola, menší opotřebení raklí a úspora barev i potiskovaného materiálu. Těchto benefitů je dosaženo právě díky unikátní technologii výroby za použití vlastního triplex plazmového nanášecího systému, jímž je na povrch válce nanášen oxid chromu. Ve spojení s přesnou laserovou technologií na gravírování jamek i nezbytnými systémy měření je docíleno naprosto excelentního výsledku.
Na to, jak mohou aniloxové válce pomoci při kvalitě ve čtyřbarevném tisku, byla zaměřena poslední z přednášek o rastrových válcích. Prezentaci na téma Čtyřbarevná paleta – nová výzva pro flexo, přednesl Kris Sentek z Apex Group. Proti většině konvenčních rastrových válců, kde jamky (ať již mechanicky vtlačované či gravírované laserem) mají uzavřenou strukturu, vyvinul Apex patentovanou technologii, kde laser do povrchu rastrového válce vytvoří místo této struktury vlnovkový kanálkový systém ve tvaru otevřeného písmene S. Benefitem tohoto systému, který je nazýván GTT (Genetic Transfer Technology), je, že tok barvy je vzhledem ke tvaru S naprosto plynulý. Z hlediska předávání barvy je důležitá i smáčivost a hladkost keramického povrchu válce. Speciální keramika pro technologii GTT je tvořena směsí 80 % chromoxidu (Cr2O3) a 20 % titaniumoxidu (TiO2). Rovněž velikost keramického zrna je výrazně menší, a tím je menší i pórovitost povrchu. Jamky se do této vrstvy vytvářejí laserem nikoli pulzním, ale konstantním způsobem.
Barevný standard i komunikace barev
Malgorzata Lososová Ungrádová z X-Rite pohovořila o nejnovější internetové platformě – Pantone Live, která je dostupná všem účastníkům procesu výroby obalů z každého místa na zeměkouli. Systém pomáhá řešit problémy s barevnou konzistencí a opakovatelností barvy stejných zakázek zhotovovaných u různých dodavatelů působících na různých místech.
Přednáška vzbudila velký zájem a do určité míry na ni navázala i další prezentace – Strategie pro úspěšnou barevnou komunikaci v obalovém dodavatelském řetězci, kterou přednesl Jan De Roeck z ESKO Gent. I on se soustředil na problém barevné konzistence v celém tvůrčím řetězci, tedy nutnosti konzistence barev mezi grafikem, designérem, předtiskem, tiskem a majitelem značky. Implementace řízení barev v obalářském výrobním řetězci začíná definicí barev majitelů značek a závisí na vhodné komunikaci barev během výroby od návrhu až k tiskovému stroji. Až 90 % návrhů obalů je připravováno pomocí některého produktu od ESKO; jako jednu ze stěžejních nových možností jak udržet barevnou konzistenci značky uvádí i tento gigant platformu Pantone Live.
Závěrečná přednáška Pavla Bernarda, Valido Pre Press, s. r. o., měla dvě části. V první z nich se přednášející podělil o zkušenosti firmy z dosavadního provozu flexo CTP, které Valido již přes rok provozuje. Druhá část pak byla zaměřena na oblast digitálního nátisku ORIS Flex Pack / Web firmy CGS. Řešení umožňuje pracovat s velmi rozšířeným barevným gamutem, což znamená, že díky tomuto systému je možné velmi přesně simulovat maximum Pantone barev včetně metalických. Jako substrát lze použít papír i fólie včetně smršťovacích i přenášecích. Po tvarovém vyříznutí lze nátisk aplikovat na jakoukoli obalovou maketu.
Článek připravila JANA ŽIŽKOVÁ.
20 let CFTA
Konference byla současně i oslavou jubilea. Od založení flexotiskové společnosti CFTA uplynulo v roce 2013 již 20 let. Po zhodnocení práce skupiny od jejích historických počátků až do současnosti předali organizátoři akce cenu za celoživotní zásluhy o CFTA Petru Kazdovi z Flexoservisu.