Na velkoobjemové obaly, které jsou určeny pro transport, ať již jako obaly přepravní či v podobě mezioperačního balení, jsou kladeny vysoké nároky nejen z hlediska jejich konstrukce a nosnosti, ale vyznačují se i vysokými nároky na manipulaci a přepravu. Optimální ochrana výrobku je dána souladem tří hlavních kritérií – odolností výrobku (je dána násobkem zemské gravitace), přepravním prostředím (tlaky, nárazy, vibrace) a vlastnostmi obalového řešení (obal + fixace). Konstruktér musí již dopředu znát veškeré aspekty, aby byl schopen navrhnout odpovídající řešení včetně vhodného výběru materiálu.
Vedle funkčnosti řešení je nutné brát v potaz i další kritéria. Mezi ně patří i vratnost či jednorázové použití obalu. Dalším faktem, který je nutné znát, je předpokládaná funkčnost obalu, tedy zda zákazník požaduje speciální typ obalu vyvinutý, zkonstruovaný a vyrobený pro jeden konkrétní typ produktu či zda naopak požaduje obal univerzální. Výrobci plastových kontejnerů i beden vyrábějí obě skupiny. Dnešním trendem, zvláště u vratných velkoobjemových obalů z plastů, je však spíše výroba víceúčelových, tedy univerzálních obalů. Často se však u těchto typů obalů můžeme setkat s výměnnou fixací, jíž se významně rozšiřuje oblast použití obalu.
Plasty a velkoobjemové obaly
Z hlediska dnešního materiálového zastoupení velkoobjemových obalů na trhu se nejčastěji používají hlavně plasty a lepenky, dále obaly dřevěné, a samozřejmě nechybí ani zastoupení kovů. Z plastů se nejvíce uplatňuje PVC a PP; tuto škálu doplňuje v různých formách i PE a zvláště při výrobě fixačních produktů lze používat i PUR, PS a další typy plastů. Trendem jsou obaly, které při snižující se hmotnosti kvalitativně zachovávají veškeré pevnostní a další potřebné vlastnosti včetně životnosti. U plastů se také často uplatňuje jejich vícecestné používání, což pak má za příznivý důsledek ve snížení nákladů nejen na materiál, ale hlavně i na vlastní výrobu obalů.
Ke snižování hmotnosti plastů přispívá i používání tzv. kartonplastových materiálů, kde se uplatňují různě tvarované dutinkové desky z extrudovaného polypropylenu (ve stavebnictví jsou obdobně hojně používanými komůrkovými plasty polykarbonáty). Vedle nízké hmotnosti a výborných mechanických vlastností se tyto materiály vyznačují i velmi dobrou zpracovatelností. Jsou vhodné k řezání i ohýbání zatepla, mechanickému spojování i ultrazvukovému svařování. V oblasti fixací se spíše než pevné plasty využívají jejich měkké varianty v podobě flexibilních fólií (hladké, bublinkové, průtažné, smrštitelné atd.) či lehčených hmot, tedy tzv. pěnových plastů (PE, PP, PUR, PS).
Plastové bedny a kontejnery, ať již z konvenčních hladkých desek či extrudovaných polypropylenů, bývají často vybaveny vnitřní fixací v podobě vaků, mřížek, hřebenů apod. Velmi často se jedná o vyměnitelné prvky.
Je triplex kartonplast?
Odpověď na tuto otázku zní ne, i když mnozí obaláři řeknou, že ano. Termín kartonplast jako označení pro extrudovaný PP u nás tak zdomácněl, že si jen stěží uvědomujeme, že se jedná o materiál pouze jednoho (byť velmi významného) výrobce a jeho obchodní značku. Tedy analogie s luxem, mikrotenem či alobalem bije do očí. I zde se jedná o termíny, které běžně používáme i u jiných výrobců – prostě dobře postavený marketing.
Ale dost filozofování. Na posledním Fachpacku se vyskytlo mnoho materiálově i konstrukčně zajímavých řešení právě z těchto materiálů. Mezi prezentovanými firmami již mnoho let nechybí na výstavišti společnost TRIPLEX Kunststoffe GmbH. Triplex patří k velkým konkurentům kartonplastu a v současnosti patří k hojně využívaným materiálům. Proti kartonplastu má jiné, velmi výrazné profilování vnitřní vrstvy. Opět se sice jedná o třívrstvý materiál – tedy dvě krycí vrstvy a uvnitř vrstva tvarovaná. Vnitřní vrstva sandwiche vytváří opticky jakoby dvě vrstvy vzájemně posunutých jamek, které vytváří charakteristickou a nezaměnitelnou geometrii. Vzduchová mezera je tady větší než u podobných typů desek. Naprosto konstantní tloušťka v celé ploše je předpokladem jejich kvalitního svařování.
Vzhledem k širokému uplatnění v oblasti přepravního balení jsou desky v různých tloušťkách vyráběny ve třech řadách – Triplex 3, 5 a 10. Materiály v jednotlivých řadách se liší nejen tloušťkou (např. Triplex 3 je možné dodávat v tloušťce 3.6, 4 a 4,4 mm. Triplex 5 pak o tloušťce 5,1, 5,6, 6,1, 6,5 mm a Triplex 10 o tloušťce 9,6, 10,1, 10,6, 11,1, 11,7 mm), ale i plošnou hmotností, která je od 1000 g/m2 u Triplex 3 až po 4000 g/m2 u Triplex 10. Na rozdíl od minulého ročníku Fachpacku, kde vzbudil oprávněný zájem oktabín z triplexu, letos společnost využívala materiál na nejrůznější typy beden s modulovým uspořádáním a s možností ložení či integrováním na paletě.
Opět zaměřeno na profilovou strukturu
Ani společnost Lindörfer + Steiner GmbH není pro mnohé zákazníky neznámým pojmem a už vůbec ne žádným nováčkem na mezinárodním veletrhu. Tato firma směřuje svou nabídkou do oblasti přepravního balení, především automotivu. Odklopitelné boxy integrované na paletě mohou být podle potřeby vybaveny různou formou vnitřní fixace. Pro vývoj a konstrukci obalů designéři firmy využívají CAD SW, především Catii V4, V5 a AutoCAD.
Hned několik novinek letos na výstavišti prezentovala společnost wi-sales GmbH. Z univerzálních boxů na výstaviště přivezli zástupci firmy hned dva typy paletboxu (plastové bedny s odnímatelným víkem integrované dohromady s plastovou paletou) – Thorpak Heavy S 1240 a Thorpak Light S 0806. Jednoduchá konstrukce, snadná manipulace a optimální skladnost – tak se dá asi nejstručněji charakterizovat další produkt této firmy, Thorpak Medium T. V tomto případě se jedná o skládatelný typ paletového řešení. Vedle konstrukčních řešení firma prezentovala i materiál – opět osobitě vytvarovaná vícevrstvá plastová deska, která se prodává pod značkou Aircell®. Desky nacházejí své uplatnění i jako tepelná a akustická izolace, a dokonce jsou vhodné i tam, kde dochází ke styku s potravinami. Ultralehký materiál (ve srovnání s plnou deskou ze stejného materiálu je hmotnost pouze 30%) se vyrábí v různých tloušťkách (3–30 mm) a patentovanou 3D strukturu lze vyrábět i z různých materiálů (PP, PS, ABS, HDPE, PC).
Již používaná i úplně nová řešení prezentoval další známý dodavatel plastových boxů, společnost montara GmbH. Na stánku firmy se návštěvníci měli možnost seznámit hned s několika produktovými řešeními. K nejzajímavějším a z minulých let již známým a prověřeným konstrukcím patří tara box, tara tainer, tara tray, tara sep či tara clip. Taraboxy jsou stohovatelné boxy z PP různých rozměrů (které jsou podíly či násobky stohovacího modulu), mohou být vyrobeny jak z Con Pearlu, tak třeba i z triplexu. Tara tray může tvořit vnitřní ochrannou část v obalu, protože vzhledem k materiálu i konstrukci výborně absorbuje především rázy. Tara sep jsou různé typy potištěných i nepotištěných mřížek, které se používají v boxech jako fixace. Jako fixaci lze použít i tara clip z pěnových plastů. K uzavíratelným přepravním velkoobjemovým obalům patří tara tainer. Ani v tomto obalu nechybí sofistikovaná fixace, která zvyšuje celkovou hodnotu vlastního balení. Letošní novinkou, od které si firma hodně slibuje, je tarabox b-frame s odnosnými rukojeťmi.
Bednám vládne polypropylen
Na výstavišti nechyběla ani brněnská společnost TART, s. r. o., která je také kromě různých dalších obalových řešení dodavatelem boxů, materiálů a fixací. Plastové boxy, které v Tartu vyrábějí v široké škále provedení (uzavřené, otevřené, s víkem, bez víka, s textilním překryvem, s madly, s rámem, lištami apod.), jsou většinou opět z dutinkových PP.
Čtvrtstoletí zkušeností bylo znát u prezentovaného sortimentu dalšího známého dodavatele plastových beden a boxů, společnosti bekuplast GmbH. Vedle modulárních řešení beden různých rozměrů a objemů sérií VDA – R – KLT či Silver line, patřil k zajímavým i skládatelný typ smartboxu. Logistická řešení, palety, bedny či boxy se sklopnými stěnami, to byla nabídka i dalších vystavovatelů. Za všechny na závěr jmenujme alespoň společnost Grashorn & Co. GmbH, která je na německém trhu již více než 70 let.
Článek připravila JANA ŽIŽKOVÁ.