Flexibilní obaly na bázi papíru, plastu či hliníku jsou na všech světových trzích nesmírně populární a již mnoho let vykazují vzestupnou tendenci. A není se čemu divit. Tyto typy materiálů mají hned několik nezanedbatelných výhod: nízkou hmotnost, vysokou bariérovou ochranu produktu zvláště vůči vlhkosti, omaku, otěru, mastnotě, propustnosti par či ztrátě aromatu. Měkké fólie jsou navíc většinou odolné nejen vůči vodě, ale i rozpouštědlům, jsou dobře svařitelné, tedy dobře zpracovatelné na jednotlivé typy obalů. Obaly z těchto materiálů jsou navíc velice dobře potiskovatelné, čímž je umožněn vstup do špičkového obalového designu. Na rozdíl od pevných materiálů zde není kladen důraz na náročnost konstrukce obalu. Velká variabilita je právě v použití materiálů. Flexibilní materiály lze využívat jako primární i sekundární obaly a dokonce i jako fixační materiál. Na letošním Fachpacku se mohli zákazníci setkat prakticky se všemi formacemi, vzhledem k atraktivitě designu však byly nepřehlédnutelné především potištěné fólie či sáčky, ať již plastové (monomateriálové či kompozitní) nebo papírové.
Mondi sází na účinnou bariéru
Potěšujícím faktem je, že vedle velkého množství flexibilních obalů z plastu (a to včetně sáčků) nechyběly prezentace výrobců a distributorů papírových sáčků a tašek. A i u papíru se bylo nač dívat. Vedle zdařilých potisků nechyběly ani materiálové novinky. Jednu z těch zvláště zajímavých pro potravináře představovala na svém velkém stánku společnost Mondi Group. Částí společnosti je i skupina Mondi Coating, která představila různá inovativní řešení pro obalové aplikace v podobě bariérových materiálů. Jedním z těchto řešení je Sanocoat®. Jedná se o produkt s excelentní bariérovou vrstvou proti mikroorganismům. V podobě balicího papíru ho začala používat jako první Galeria Kaufhof na balení masa, šunky a sýrů již v roce 2009. Sanocoat® garantuje prodloužení čerstvosti produktů a kromě účinné bariéry vůči zápachu/aromatu, mastnotě, vlhkosti, kyslíku či pronikání některých plynů je benefitem materiálu právě jeho antibakteriální charakter. Vedle masného průmysl a lahůdek se materiál používá i pro další segmenty, např. balení farmaceutických produktů či oblast baby food. Nechybí ani jeho uplatnění pro průmyslové aplikace.
Společnost Mondi se nezabývá jen papírovými aplikacemi, ale ve své nabídce má i plasty. K velmi praktickým řešením z oblasti flexibilního balení patřil stojací sáček s ventilem a zipem, který je vhodný i pro mikrovlnný ohřev. Tento typ sáčku nabízí modernímu spotřebiteli hned několik výhod. Zdaleka se nejedná jen o snadnou přípravu hotového čerstvého jídla, u kterého je zaručena hygiena i prodloužená trvanlivost. Bariérový materiál uchovává plnohodnotně chuť, aroma i vitaminy. Vývojový koncept sáčku je založen na patentu Zip & Valve ve spojení se speciálním typem tepelného svařování. Konzument pouze snadným způsobem otevře zip a k mixu potravin může přidat i tekutinu v podobě vody či omáčky – podle typu jídla. Vedle hotových produktů, které jsou vhodné k obědu či večeři, je koncept Zip & Valve uplatňován i u sáčků na popcorn, který je možné si obdobně snadným způsobem připravit v mikrovlnné troubě.
Plastové sáčky v novém pojetí
Když se řekne flexibilní balení, většině z nás se vybaví i skupina Coesia Group, která v současnosti zahrnuje 14 společností (ACMAVOLPAK, ADMV, CIMA, CITUS KALIX, FLEXLINK, G.D, GDM, HAPA, IPI, LAETUS, NORDEN, R.A JONES, SACMO, SASIB) s působností ve 30 zemích světa. Společnost se presentovala v Norimberku hned na několika expozicích. Společnost ACMAVOLPAK patří k lídrům v inovačních řešeních v konstrukci stojacích sáčků (W-sáček, doypack). K velmi zdařilým novým produktům patří např. dvojité typy sáčků, které obsahují dva související produkty. Výhodou je, že „dvojsáček“ nemá stejnou šířku, je tedy možno mít v jedné části např. 250 ml majonézy a druhou část o 70 ml zaplnit např. novým typem dresinku, který podpoří zájem o nový typ produktu. Podobně lze sáček využít i na další typy souvisejících produktů (cappuccino + čokoláda…), a to nejen v oblasti potravin, ale např. i kosmetiky (šampon + kondicionér, sprchový gel + tělové mléko apod.). K dalším novinkám patřil i BRICKPOUCH, který kombinuje výhody flexibilního balení a pevného obalu. Výroba probíhá na horizontálních strojích, obal se uzavírá ultrazvukovým svařováním. Revoluční typ obalu je vhodný především na tekuté produkty.
Vedle zdařilých novinek ve flexibilních obalech nechyběly ani inovace technologického rázu – tedy stroje a linky sloužící na jejich výrobu a potisk. Technologie ve skupině reprezentovaly na výstavišti především společnosti HAPA a LAETUS.
Skupina Coesia Group nebyla jediným dodavatelem technologií, se stroji na horizontální či vertikální balení se mohl návštěvník na výstavišti setkat častěji. A nechyběl ani známý český výrobce z Vlašimi, Viking Mašek a. s. V souvislosti s flexibilními obaly určitě stojí z jeho výrobního programu za zmínku především sortiment vertikálních hadicových balicích strojů, stick pack strojů či balicích strojů do plochých sáčků.
Za spotřebitelsky velmi líbivé lze považovat i stojací sáčky od společnosti DaklaPack Deutschland. Sáčky vyrobené z bariérových laminátů mohou být potištěné i nepotištěné. Atraktivní variantou jsou transparentní varianty pouze s metalickými názvy produktu, kde spotřebitel přímo vidí barvu a konzistenci kupovaného zboží. Sáčky od DaklaPacku jsou vhodné nejen na potraviny a nápoje, ale i pro další aplikace, především pro oblast drogerie, farmacie či kosmetiky. Sáčky mohou být opatřeny svarem, zipovým uzávěrem či víčkem různého charakteru.
Fólie a brilantní potisk
Výborná ochranná funkce a tisk ve velmi vysoké kvalitě – i tak se dají shrnout dva z hlavních požadavků na flexibilní obaly. A výborně reprodukovaná, často i velice na přípravu náročná grafika byla na Fachpacku prezentována především vícebarevným flexotiskem a hlubotiskem. Polská společnost LEDA Sp. z o. o. nabízela na svém stánku vzorky možností, jak lze potisknout fólie na ploché i tvarované sáčky či flow pack balení. Společnost tiskne flexotiskem a k tisku využívá stroje Shiavi (BOBST Group). Nezávislou částí společnosti je i výroba fólií, ty se vyrábějí extruzí a existují v celé řadě materiálových kombinací, včetně kompozitů s bariérovou vrstvou EVOH. Vedle vícevrstvých fólií vhodných především pro potravináře a drogistický segment má firma ve své nabídce i fólie smrštitelné – i ty je možné získat jako potištěné i nepotištěné.
Další velmi pěknou expozici s vícebarevnými potisky na fóliích měla společnost TSIMIS S.A., která se pravidelně kromě Fachpacku zúčastňuje především veletrhů Interpack či Emballage. Tato řecká společnost využívá k potisku fólií jak flexotisk, tak i hlubotisk. K nejčastějším typům polymerů, které používá v oblasti flexibilního balení, patří především OPP, PET, PVC, PE. Fólie dodává především pro segment potravin, cukrovinek či kávy. S potištěnými fóliemi od TSIMIS se však můžeme setkat i při balení toaletních mýdel či využití v podobě shrink sleeve etikety na nápoje.
Potištěné fólie mají své nezastupitelné místo i v balení některých typů mléčných (např. sýrů) či masných produktů (salámů), a to nejen pro náš spotřebitelský segment, ale i v oblasti pet food. Vedle požadavků na účinnou bariéru materiálu, tedy fólie, je nutné u tohoto typu zboží zajistit kvalitní uzavírání, a proto nemohl na Fachpacku chybět Poly clip system®. Systém, který byl původně vyvinut pro masný průmysl, byl zde prezentován i na obalech pro mléčné výrobky, např. tavené, smetanové a plísňové sýry, mozzarellu apod. Obal se tvaruje z potištěné hadice, která se svařuje. Po naplnění je veden do jednotky na aplikaci svorek, kterými se současně uzavírají oba konce obalu (postup zdvojeného svorkování).
Článek připravila JANA ŽIŽKOVÁ.