Po papírových materiálech, plastových fóliích či dokonce po použitých obalech či víčkách sahají čas od času i nejznámější návrháři. Tentokrát to byli budoucí designéři, kteří se rozhodli po úspěšné přehlídce modelů z obalových materiálů před dvěma lety v odsvěceném jezuitském kostele v Litoměřicích připravit další show, která by završila oslavy 30. výročí odborné školy ve Štětí.
Módní přehlídka, která proběhla ve zcela zaplněném sálu Kulturního domu ve Štětí, měla dvě části. A nechybělo nic, čím se podobné akce vyznačují – tedy především kultivovaní moderátoři (Dominika Šrotýřová, Štěpán Slavíček), molo, hudba či bombastický začátek v podobě vstupu skupiny Pyromaniac, která přehlídku uvedla taneční kreací v podobě působivé light show.
Klobouky zcela netradiční
Po světelné show začala módní přehlídka studentek a studentů střední školy. Byla pojata trochu netradičně. Manekýnky a modelové měli víceméně jednotný styl oblečení z plastových fólií, aby se diváci zbytečně nerozptylovali, protože jejich cílem bylo především předvedení toho, co měli na hlavách, tedy klobouků. Nápaditost si často nezadala ani s pověstným stylem Marie Antoinetty v předrevolučním 18. století, navíc byla obohacena možnostmi našeho věku. A vybrat si mohl opravdu každý.
Pro milovníky mašlí je jako stvořený Queen of ribbons (Kateřina Měšťáková), kde hlavní mašli doplňuje devět menších, což dodává klobouku zcela jedinečný vzhled. Fotoklobouk Žofie Slavíčkové má nespornou přídavnou hodnotu – 32 megapixelů, 30x optický zoom a snímání videa ve full HD. Inspirace pro zelený klobouk Labyrint (Marie Novotná) vyšla z růží skládaných z origami. Origami jsou totiž někdy tak složité jako východ z labyrintu. Model Black red hat (Michal Mičan) svým tvarem odkazuje na historické modely. Naopak květy na klobouku Plastic (Lenka Radimská) jsou vyrobené z roztavených vršků lahví a kolem zdobené barevně sladěnými brčky. Klobouk Japonské pokušení (Denisa Novotná) představuje krásu květu japonské sakury, lehkost a tvárnost origami. Chutě se sbíhaly nad modelem Čun kvé máz (Věra Deutschová). Tento klobouk totiž zobrazuje plný talíř čínských nudlí. Inspirativní však byly i mnohé další módní kreace – Poppy, Lady, Volání divočiny, Mrs Sweet, Konopník, Coctail party, Harmonie života, Fialový třapatý sen, Modrá mašle, Klobouk slečny Daisy atd.
13 jako šťastné číslo
Po kloboukové show nastal čas pro komplexní modely. Na molu se jich vystřídalo třináct, tedy s kapkou benevolence, neboť poslední modely – svatební finále – byly předváděny samozřejmě v páru. Téměř všechny modely byly kolektivní prací mladých návrhářů, kdy většinou jeden z nich zároveň i model předváděl.
Zahájení této části obstaral model Ragga queen (Martina Rybová, Dominika Šrotýřová), korespondující se stylem reggae, který vyznává i samotná modelka. Šaty jsou celistvě vyrobeny z papíru. Tvarovaný korzet je pokryt černým krepovým papírem, ke kterému je přišitá sukně. V horní části korzetu se nachází masivní ozdoba ve tvaru malých jehlánků. Sukni tvoří papírové listy v zelené, červené a žluté barvě. Šaty mají osobitý styl, působí vesele a hravě. Newspaper Dress (Tomáš Kratochvíl, Kristýna Lešková) vznikl jako ekologicko-estetický projekt kvůli podpoře recyklace a boje proti šedi v ulicích. Kombinací jednoduchosti a stylu vytvořil zajímavý návrh šatů, které jsou vyrobeny především z potištěného novinového papíru a vlnité lepenky.
Těmito materiály se inspiroval i model Recyklovatelných šatů (Vendula Bitnerová, Pavla Dušková). Šaty jsou jednoduchého, krátkého a přiléhavého střihu. Zakončení šatů bylo zhotoveno z bublinkové fólie, která je zepředu podlepena hedvábným modrým papírem a vzadu sešněrována modrou mašlí. Do třetice všeho dobrého – na novinový papír a lepenku vsadil i model Inzerát (Martina Šebestová, Klára Tesařová, Sandra Vitmajerová), kde oba materiály vytvářejí zajímavý typ balonové sukně. O tom, že se z papíru dají dělat i oděvy pro pány, přesvědčil Pánský oblek (Lukáš Prskavec, Petr Matyáš, Radek Forejtar), u kterého jako tečka nechyběla ani papírová kravata. Dalším velmi povedeným modelem byla i Mexičanka (Jana Nekvasilová). Jedná se o sombrero z novinového papíru a plastových kroužků z PET lahví, dále proplétané papírové pončo a nakonec sukni z červené juty.
Společenské toalety a svatební finále
Společenské šaty The attraction of Love (Daniela Cheptea, Roman Valenta) z červeného krepového papíru doplněné o ozdoby z hliníkové fólie se dají díky preciznímu zpracování snadno zaměnit za šaty látkové. Mezi večerní toalety lze zařadit i model s názvem Mořská múza (Anna Šindlerová, Karolína Hlusičková, Lukáš Reska). Na tento model studenti použili bublinkovou fólii o délce 50 m, novinový papír a především barevné spreje. Horní část modelu je zhotovena z korzetového živůtku.
PaPle Jigsaw (Gabriela Jakubcová, Lukáš Frýbort, Vaněčková Veronika) jsou složené výhradně z papíru a pletiva. Tento model se skládá ze samostatného korzetu a sukně. Sukně má moderní high-low střih a její konstrukci tvoří ohebné pletivo. Jeho oky jsou propleteny stovky papírových proužků. Korzet je vyrobený z papíru metodou papier maché a doplňuje složitou sukni. Jako ze světa pohádek působí Šaty pro vílu (Kateřina Hrubá, Jana Pechová). Na výrobu sukně byla použita plastová fólie a na dekolt zmačkaný balicí papír. Přes celé šaty je přetažena zelená krepová mašle. A pro doplnění celku šatů byla navržena i jednoduchá korunka z drátku potažená bílým papírem. Potlesk vyvolal i model Alice v říši tříděného odpadu (Kateřina Urbánková, Lenka Jadlovská, Nikola Pejlová, Jakub Vancl). Šaty se skládají ze dvou dílů – sukně a korzetu. Sukně je tvořena z novinového papíru smotaného do ruliček. Na jednorázový korzet byly použity černé a zelené plastové pytle. Jako doplněk byla zvolena z pytlů vytvořená zelená čelenka ozdobena černo-zelenou kytkou.
Model Plasticblack (Kristýna Štěchová, Jiří Baloun, Christian Havel) byl vyroben z plastové fólie a doplněn o ozdoby z krepového papíru. I tyto šaty se velmi podobají klasickým šatům z látky. Jsou omyvatelné, ale bohužel se kvůli vlastnostem plastů nedají vyžehlit…
Závěrečné finále patřilo klasicky šatům svatebním, a to dokonce jak pro nevěstu, tak i ženicha. Model s poetickým názvem Souhvězdí růží (Daniela Cheptea, Roman Valenta) tvoří šaty se závojem a sako pro ženicha. Růže na šatech jsou udělané z červeného krepového papíru. Sukně je tvořená z několika vrstev a pánské sako na míru je ručně šité.
Móda tentokrát ve stylu Bubbly
Po zhlédnutí úspěšné akce byli studenti vzápětí osloveni s nabídkou na uspořádání další módní přehlídky v Olomouci v rámci festivalu světla a videomappingu VZÁŘÍ. Na tomto festivalu byla prezentována nová čokoláda Milka Bubbly. Modely tedy nesly atributy této čokolády. Byly ve stylu hravého a veselého designu Milky a zároveň byly ozdobeny nejrůznějšími formami světla. Předvedené modely byly natolik úspěšné, že studenti byli i finančně odměněni zástupkyní výrobce této čokolády.