
Trh dnes tlačí potravináře ke snižování cen více než kdykoli jindy. Cesta snižování kvality vstupních surovin není pochopitelně správná. Kde tedy hledat řešení? Jedním z nich může být automatizace.
Marketingoví experti neustále vymýšlejí nové formy balení, a v důsledku toho se výrobní série zmenšují i v případě, že trh celkově stoupá. Z uvedených skutečností plyne, že automatizace musí tedy být flexibilní.
Aplikace robotů do balicí linky
Společnosti zabývající se robotizací průmyslových procesů přispívajíi potravinářským firmám k řešení problémůs efektivitou výroby inovací produktů tak, aby lépe vyhovovaly specifikům potravinářského průmyslu.Jedná se například o softwarové aplikace PalletPack a Pick Master, které umožňují velice snadnou adaptaci robotických pracovišť na manipulaci s novými produkty. Změnu v programu díky grafickému prostředí ovládacího paneluzvládne každý zaškolený pracovník. V žádném případě se nemusí jednat o programátora
Originální vynález, tzv. deltarobot – FlexPicker IRB360, který byl s ohledem na doposud nízkou nosnost (max. 3kg) a vysokou rychlost (až 2 cykly za minutu) využíván zejména pro manipulacis čokoládovými bonbony, lehkými uzenářskými výrobky, pečivem nebo farmaceutickými produkty, doznal velké změny spočívající v navýšení nosnosti na 8kg. Tato skutečnost zásadně rozšiřuje možnosti použití IRB360!
Balíček pro urychlení procesů
Velkým pomocníkem bude pro potravináře další novinka,Racer Pack. Jedná se o tzv. funkční sadu technologií, která obsahuje kapsový dopravník, robota IRB360 a především řídicí systém, který umožňuje robotu manipulaci až 400ks produktů (např. čokoládových tyčinek, sušenek, energetických tyčinek atp.) za jednu minutu! Jedná se o systém robotizovaného balení produktů do sekundárních obalů. Další automatizační prvky určené pro použití v potravinářském průmyslu jsou vyvíjenykontinuálně.
Richard Lukeš