V polovině února pořádal v Praze Obalový institut SYBAseminář Obaly pro potraviny. Byl zaměřen převážně na změny v legislativě, možnosti vysledovatelnosti a s tím související průmyslové značení. Výběr témat oslovil nejen obaláře a potravináře. První část informací přineslo dubnové číslo SB. Dnes pokračujeme.
Se změnami v životním stylu dochází i ke změnám v balení produktů. Zvláště u balení potravin neustále dochází ke změnám a hlavně k neustálému zpřísňování legislativy snad na všech úrovních. Z hlediska zdraví a bezpečnosti spotřebitele je to žádoucí, ale často jde i o změny, které výrazné pozitivum nepřinášejí, a přitom značně komplikují život výrobci obalů.
Testování, vysledovatelnost i možnosti průmyslového značení
Johannes Bergmair (ofi – Forschungsinstitutfür Chemie und Technik, Vídeň) připravil svou přednášku na téma Testy obalů podle nařízení EU 10/2011. Nosným tématem byly především migrační testy (se souvisejícím tématem limitů některých látek – Ba, Co, Cu, Fe, Li, Mn, Zn a primárních aromatických aminů) a nové požadavky v používání simulantů zejména ve sféře specifických migrací. V některých případech dochází k náhradě vybraných typů simulantů za jiné. To se týká především destilované vody (nově je 10% etanol), 15% etanolu (nově 20% etanol) atd. U simulantů se dále přednášející zabýval i testovacími časy v závislosti na teplotě za standardních i nestandardních podmínek.
Absence standardních systémů sledovatelnosti byla dalším horkým tématem z oblasti vysledovatelnosti, kterou připravil Michal Bílý, obchodní ředitel z GS1 Czech Republic.Standardy v podobě různých typů kódů používáme již téměř 40 let. V současnosti systém GS1 využívá 150 zemí po celém světě. Michal Bílý představil celý systém GS1, který reprezentuje integrovaný soubor čtyř základních standardů zajišťujících přesnou identifikaci produktů, zařízení, služeb a obchodních partnerů, jakož i odpovídající komunikaci mezi nimi. K nejrozšířenějším globálním standardům pro automatickou identifikaci patří čárové kódy (jedno- i vícedimenzionální). Organizace GS1 EPCglobal zajišťuje však i vývoj a implementaci standardů pro oblast RFID v globálníchotevřených systémech. Další možnost standardizace představují globální standardy pro elektronickou výměnu dat mezi obchodními partnery, tzv. EDI – Electronic Data Interchange (standardy GS1 EANCOM® a GS1 XML) či standardy pro datovou synchronizaci.
Používáním globálních standardů dochází v oblasti sledovatelnosti výrobku k redukci ztrát, ke zvýšenéochraně značek, k průkaznosti přítomnosti či absence některých látek v produktu, ke snížení množství padělků na trhu apod. V konečném důsledku pak dochází k obecnému posílení důvěry zákazníka k výrobku.
Na přednášku o standardních systémech vysledovatelnosti navázala prezentace LenkyKosinové zREKO PRINT, Dolní Dunajovice, která byla zaměřena na nové trendy v označování skupinového balení. Představeny byly nové možnosti průmyslového značení, při kterém jsou využívány tiskárny nové generace Aplink pro tisk s vysokým rozlišením od společnosti UBC (United Barcode Systems). Tiskárna při celkových nižších nákladech na tisk dokáže tisknout velký objem dat obdržených z databáze s rozlišením 180 až 720 dpi. Jedna tiskárna může být použita pro tisk na různé kvality kartonů. Rychlost tisku až 110 m/min.,pracovní teplota od -5do 50°C. Orientace potiskovací hlavy může být ze strany, shora nebo v úhlu do 90°. Kontrola a ovládání jsou možné i pomocí mobilního telefonu a vzdálené plochy. Inkoust lze používat buď na olejové bázi, nebo UV. Série Aplink UV má UV LED lampu umístěnou přímo v hlavě, ta zabezpečuje okamžité vytvrzení (inkoust se nerozpíjí a nestékáDalší novinkou je funkce zvaná TTL, která umožňuje polymeraci pouze na délku zprávy, protože čas a délka expozice jsou synchronizovány.
Jana Žižková
Authorization