Konferenci, která byla zaměřena především na SW a HW řešení HD flexotisku, jež se svou kvalitou může směle poměřovat s ofsetem a v některých případech dokonce i s hlubotiskem, uspořádala v Praze společnost Macron ve spolupráci s lídrem v oblasti předtiskových technologií, společnostíESKO Artwork.Akce byla nejen výborně zorganizována, ale i vhodně obsazena přednášejícími z řad firem Esko, Macron,Du Pont, Panflex, MacDermit, Asahi a Flint Group.
Již ze složení přednášejících je znát, že akce se zúčastnily jak firmy, které se zabývají vývojem, obchodem a následnou implementací SW a HW aplikací HD Flexo, tak ifirmy, které stojí „na druhém břehu“, tedy zákazníci a uživatelé. Účastníci konference si tedy mohli udělat celkovou představu nejen o možnostech nové technologie, ale i porovnat zkušenosti z jejího používání.
Blíží se nástup HD Flexo?
HD Flexo je poměrně nová technologie, která oproti stávajícím konvenčním technologiím pracuje s mnohem vyšším rozlišením i se speciálním typem rastru. Protože se prakticky všechny přednášky dotýkaly tématu zvýšení flexotiskové kvality či tvorby tiskového bodu, byly svým zaměřením cíleny právě na tuto novou technologii. Princip HD Flexo byl představen hned v úvodní přednášce Pascala Thomase (Esko).
HD Flexo pracuje s rozlišením 4000 dpi (tedy téměř dvojnásobné rozlišení oproti konvenčnímu osvitu). Toto rozlišení ve spojení se speciálními rastry umožňuje při tisku dosahovat mnohem vyšší tiskové kvality, lepší reprodukce jemných rastrů (např. až do 200 dpi). Při zvětšení obrazu pod technickou lupou není viditelná tisková rozeta, která je jinak pro flexotisk velmi charakteristická. HD Flexo disponuje mnohem větší přesností, umožňuje tedy plynulé přechody do 0 (díky systému vytvoření podpůrných bodů). Vyšší rozlišení osvitové jednotky vytváří celkově čistší linie, u plošek se minimalizuje jejich zanášení inkoustem, tento posun v kvalitě je dobře vysledovatelný zvláště při tisku malých textů a asi úplně nejlépe ho ocení asijský trh při tisku složitých znaků. Při klasickém rastru a nižším rozlišením dochází k vytváření mezibodových můstků (tyto můstky vytváří barva, která je vytlačena jednotlivými body), HD Flexo tento negativní jev opět výrazně eliminuje. Plynulejší rozlití barvy umožňuje i fakt, že se mezi velkými body vytvářejí podpůrné menší. Z hlediska použití nachází HD flexo uplatnění při tisku etiket, skládaček, obalů z flexibilních materiálů i z vlnitých lepenek.
Pascal Thomas seznámil posluchače i s nejžhavější novinkou. Vylepšený nový standard se nazývá Full HD Flexo. Jedná se o kombinaci HD Flexa s inline osvitem, který používá UV diody uvnitř bubnu. Velkou výhodou tohoto typu konstrukce je, že intenzita záření je konstantní, nemění se v čase. Spektrum světla LED diod neobsahuje téměř žádné teplo a v neposlední řadě lze i lépe předvídat výsledek proto, že kombinaci intenzity záření a rychlost bubnu je možné ovlivňovat. Full HD Flexo svou novou kvalitou získalo na svou stranu i porotu DFTA a před pár měsíci získalo v soutěži hned dvě prestižní ocenění.
SW plugin i přesné řezání desek
Jana Blažíčková (Esko) posluchačům přiblížila nové upgrady SW aplikací, které Esko nabízí svým zákazníkům na celém světě. Jednalo se o SW řešení v podobě balíků ArtPro, DeskPack a PackEdge. Významným nástrojem je i Web center, který slouží pro komunikaci, editaci dat či schvalování procesů v reálném čase.
Vzhledem k tomu, že firma Macron zastupuje Esko na našem trhu a byla i spolupořadatelem konference, nemohl chybět ani příspěvek této známé společnosti. Bohumír Straka se věnoval tématu automatizace a optimalizace výroby tiskových desek. V souvislosti s touto problematikou byl představen balíček SW a HW nástrojů, které integrují a automatizují kroky ruční výroby flexotiskových desek, Digital Flexo Suite. Z hlediska optimalizace celého procesu výroby desekprezentuje tento balíček vytvoření přesně řezané desky, která je okamžitě připravena pro tisk. Díky Digital Flexo Suit nejsou žádné problémy s jednoznačnou identifikací desky během předtiskové přípravy ani při tisku. Řešení přináší i další benefity, např. úsporu práce, úsporu materiálu, zlepšení komunikace mezi odděleními (JDF platforma) atd.Zatímco při ručním řezání je od operátora vyžadována nemalá zkušenost a zručnost, a i tak celý proces trvá 20 minut i déle (typická výše odpadu je cca 30%), při využívání SW a HW nástrojů Digital Flexo Suite se může operátor věnovat i další činnosti a celý proces mu zabere pouhých pět minut! Redukce odpadu je v tomto druhém případě minimálně 10%.
Zaměřeno na geometrii bodu
Tomasz Nojszewski (Du Pont) se Zdeňkem Ungrádem (Panflex) se soustředili na nejnovější vývoj při zpracování fotopolymerních desek Cyrel. Trendem je vytvoření nového typu velmi přesného hybridního bodu. Vytvoření nového typu bodu vychází ze zkušeností tiskařů s kruhovým i plochým bodem. Hybridní bod ve spojení s mikrostrukturou je velmi přesný typ kuželovitého (kruhového) bodu zakončeného ploškou. Vedle SW workflow (DigiFlow) nabízí Du Pont i výstupní realizaci na osvitu (DSP&DFP). DSP řešení je určeno pro výrobu desky solventním zpracováním, DFP pro zpracování termální (Fast proces).
Na tvar a celkovou geometrii bodu byla zaměřena i přednáška Milana Stupáka (Flint Group). Kvalitní bod musí býtpředevším stabilní s kvalitní tiskovou ploškou. Benefitem je vysoké rozlišení. Přednášející přehledným způsobem porovnal výhody a nevýhody výroby konvenčního a digitálního (výroba bez filmu, fotopolymer obsahuje černou krycí LAMS vrstvu) štočku. U digitálního štočku sice nedochází k několikanásobnému lomu světla jako u konvenčního, svou negativní roli zde však hraje přítomnost kyslíku. Eliminaci tohoto jevu přináší nové řešení nyloflexNext. K ozařování LAMS vrstvy dochází pomocí urychleného vysoce intenzivního UV záření. Nová geometrie bodu společně se speciálním rastrováním umožňuje nejen exaktní přenos dat ze zadání přes štoček do tisku, ale i výborné reprodukovatelné výsledky, rovnoměrný přenos barvy a mechanickou stabilitu v tiskovém procesu. Při využití této progresivní technologie hlavní osvit probíhá ve dvou fázích – nejprve dochází k zesíťování povrchu UV LED a pak hned ke klasickému (standardnímu) osvitu do hloubky pomocí UVA světla.
Nové fotopolymerní desky pro HD Flexo
O další zkušenosti se zkvalitňováním flexotisku se podělil Igor Jurena z Polymarexu, s. r. o. (na trhu zastupuje spol. Mac Dermid). Nová tisková deska MacDermid UVR byla navrženapro tisk UV barvami. Ty jsou agresivnější než barvy vodouředitelné či lihové a mohou způsobit „nabobtnání“ desky.UVR tento jev eliminuje a zároveň disponuje i delší životností formy a konzistentností celého procesu. Při výrobě desek se využívá spojení technologií MacDermid LUX a technologie ESKO (Microcell, Pixel+), tedy i zdeke kvalitě řešení přispívá HD Flexo. LUX technologieje uplatňována při vlastní výrobě desky, tedy především při laminačním procesu, kde následně dochází k produkci plochých bodů na digitálním štočku.Použití kombinace HD Flexo/MicroCell, LUX pak přináší jedinečné výsledky v maximální detailní kvalitě.