
Společnost THIMM Packaging, součást THIMM – THE HIGHPACK GROUP z německého Nordheimu, uspořádala 29. května v pražském hotelu Clarion seminář pro třicítku manažerů zejména z oblasti výroby FMCG a maloobchodu. Na programu bylo seznámení s principy přímého flexotisku na archy vlnité lepenky technologií HQPP (High Quality PostPrint). Seminář moderoval Leoš Máslo, key account manager THIMM Packaging, který tuto technologii přirovnal ke sněžnému muži, o kterém také všichni hovoří, aniž by ho kdy viděli. Kromě jiných vzorků zde byly představeny i úspěšné sekundární obaly pro Becherovku. Po semináři následovala prohlídka všetatského závodu.
Ukázky vzorků obalů tištěných technologií HQPP si účastníci akce prohlédli už během semináře. Ve všetatském závodu THIMM Packaging mohli pak sledovat výrobní proces s odborným komentářem.
Flexotiskový stroj Göpfert vybavený tiskovými jednotkami s technologií HQPP, který pracuje s formátem archu až 1520 x 2000 mm a rozlišením tiskového rastru až 60 linek/cm, slouží ve Všetatech již dva roky.
Martin Hejl, jednatel pořádající společnost, kromě jiného uvedl, že 80 % ve Všetatech vyrobených obalů směřuje do oblasti retailu. Technologii HQPP představil a s dalšími užívanými tiskovými technologiemi srovnal Martin Muzikář, nezávislý tiskový poradce. Případovou studii o oživení sekundárních obalů prezentoval brand manager Becherovky Marek Grabovský. Své kolegy doplňovala Ingrid Völkening z marketingu skupiny THIMM.
HQPP patří ve flexotisku mezi technologie postprintu, tedy přímého potisku archů vlnité lepenky. Hlavním problémem postprintu býval vždy tzv. vlnkový efekt, kdy se zvlněnost vnitřních vrstev vlnité lepenky projevila světlejšími a tmavšími pruhy tisku. Tento problém ovšem HQPP do značné míry odstraňuje, zejména při tisku na lepenky s krycími vrstvami z natíraných papírů s vyšší plošnou hmotností, včetně papírů s FSC nebo PEFC certifikací. Takto lze nahradit ofsetový potisk, který byl dosud vnímán jako kvalitativně vyšší kategorie oproti flexotisku.
Nevlnitý tisk na vlnitou lepenku
Flexotiskový stroj Göpfert s formátem až 1520 x 2000 mm a rozlišením tiskového rastru až 60 linek/cm, který slouží ve Všetatech již dva roky, díky přímému pohonu všech válců (servořízení) a online kontrole kamerovým systémem dosahuje přesného barevného soutisku. Umožňuje připravit další zakázku na nepoužívaných barevnících již při tisku zakázky předchozí – jde o tzv. high-board-line-concept. Přípravu zrychlí i automatické čištění tiskových štočků. Stroj s výbavou HQPP stál přes čtyři miliony eur. Jeho maximální mechanická rychlost tisku činí 10 000 archů za hodinu, výrobní rychlost v praxi je obvykle nižší. Následné zpracování, tedy zejména výsek, je prováděno off-line mimo tiskový stroj.
Stroj tiskne v šestibarvové konfiguraci včetně laku, tedy typicky CMYK + přímá barva + lak (nebo dvě přímé barvy bez laku). Jde výlučně o vodou ředitelné barvy a laky vhodné pro potravinářské obaly. Tyto barvy na rozdíl od ofsetových zároveň umožňují inteligentní barvový management: i zbytky přímých barev Pantone mohou být uchovávány a míchány podle potřeby pro nové zakázky, případně reprinty. Stabilita viskozity, tedy i intenzity barev, je zajištěna stálou kontrolou jejich teploty temperováním barevníků. Intenzitu barev lze zvýraznit lakováním, což dovoluje v kontrastu s nelakovanou částí vytvořit dojem dvou různých odstínů například i u černé, což pracovníci ve Všetatech demonstrovali na sekundárním obalu českého křišťálu. Součástí stroje je IR sušení, což umožňuje lakovat i křídové krycí papíry.
Roste zájem o vnitřní potisk
Mimořádně vhodný je HQPP pro prodejní obaly typu SRP (shelf-ready-packaging) s výrazným potiskem ve středně velkých nákladech – zohlednit je ovšem třeba cenu štočku (flexotiskové fotopolymerní formy), která je výrazně vyšší než u ofsetové desky. Na druhé straně flexotiskové formy mají vyšší životnost, například půl milionu obratů při roční skladovatelnosti. V poslední době roste zájem o oboustranný potisk lepenkových obalů s barevnou či logy potištěnou vnitřní stranou, která posiluje dojem „plnosti“ obalu. Často bývá aplikován rovněž protiskluzový lak.
Část strojů ve Všetatech vzhledem k rostoucímu zájmu zákazníků přešla před několika měsíci do nepřetržitého provozu. Zdejší rotační výsek patří k formátově největším ve střední a východní Evropě, při požadavcích například na vyšší přesnost je využíván plochý výsek. Specifikou závodu v rámci ČR je intenzivnější využívání kombinace dvou mikrovln E/E, která má při stejné tloušťce vyšší pevnostní parametry než B-vlna a lze u ní snížit plošnou hmotnost použitých papírů, takže se stává i ekonomicky konkurenceschopnou.
Investice nejen do technologií
V závodě THIMM Packaging ve Všetatech pracuje 195 lidí, kteří loni (a podobně i předloni) vytvořili obrat ve výši 43,5 milionu eur. V českých podnicích skupiny THIMM, kam kromě Všetat patří i menší THIMM Schertler v Chotětově, bylo loni investováno 3,7 milionu eur. Letos ve Všetatech chystají například výměnu části klasických „tratí“ na podlahách za tzv. automatické koberce. V březnu byl závod úspěšně certifikován podle potravinářského hygienického standardu Britského obchodního konsorcia (British Retail Consortium / BRC) a Obalového institutu (Institute of Packaging / IOP) s hodnocením A – nejlepší. Firma investuje i do své společenské odpovědnosti: na vlastní náklady za 10,8 milionu korun právě dostavuje kilometrový obchvat Všetat, přístupovou komunikaci kamionů mimo centrum obce přímo do průmyslové zóny, která bude následně předána k užívání obci.
Na výstupu z tiskového stroje Göpfert vyjíždějí potištěné archy po tzv. automatickém koberci. Tyto modré pojízdné pásy brzy nahradí třetinu pozemních „tratí“ v celém všetatském závodě.
Pohled na jednotlivé tiskové stanice HQPP zvnějšku neprozrazuje prostornost jejich vnitřku. Zbytky barev v popředí lze díky inteligentnímu míchání využít v dalších zakázkách, v pozadí oranžový pult dálkového řízení tisku.
U výseku pracuje za ochrannou kovovou sítí u modrého automatického koberce přesný manipulační robot Fanuc nové generace. Lidské síly by rychlosti výseku stačily jen těžko.
Všetatský závod nabízí kolem dvou set druhů vlnité lepenky. V některých z nich jsou zalisována i odnosná plastová ucha například pro multipacky (modrá místa na průřezu v popředí).
Zkušení profesionálové u náhledového pultu s normalizovaným světlem jsou schopni vyladit tisk k maximální dokonalosti. Ne vždy pomůže spektrofotometr: oko je stále nenahraditelným nástrojem.
Miroslav Dočkal, Ladislava Caisová