
Letošní ročník logistického kongresu EASTLOG se uskutečnil ve dnech 23.–24. 5. v nové lokalitě, v prostorách čestlického Aquapalace Hotelu Prague. Změny, které v programu tohoto setkání logistických odborníků začaly již v loňském roce, letos pokračovaly.
K novinkám letošního roku patřilo výraznější zaměření na logistiky z oblasti výroby, pro něž byl připraven zcela nový workshop PRODLOG. Jeho cílem bylo pomoci optimalizovat logistickou podporu produkčních aktivit. Další novou sekcí byl PHARMALOG věnovaný logistice ve zdravotnictví a distribuci léčiv. Po několikaleté pauze se do programu kongresu vrátil seminář pro HR manažery logistických firem, nově nazvaný HRLOG. Obchodní přínos akce pro její partnery zajišťovala opět sekce SAVELOG, tedy krátká setkání partnerů kongresu s potenciálními klienty. Loňský úspěch workshopuPACKLOG přilákal i letos skupinu odborníků zajišťujících obalová řešení v logistice. V rámci půldenního fóra, kde se střídalypřednášky s diskusí, vyslechli čtyři prezentace zaměřené na nové trendy v oblasti výroby a logistiky transportních obalů.
Obal – život po životě
Michael Rada, odborný konzultant v oboru logistiky, ve svém vystoupení vysvětloval stanovisko, podle kterého skutečná hodnota obalu není v jeho nákupní ceně, ale ve schopnosti ho efektivně využít v prostoru i čase. Poukázal na možnost druhotného zužitkování obalů zvláště v uzavřených materiálových tocích a na mezery v systému zpětného využití. Obal má podle jeho slov relativně krátkou dobu využitelnosti, z níž 25 % tvoří jeho příprava, 20 %vlastní doba použití a zbytek tzv. proces po životě.V odpovědi nařečnickou otázku,proč se nevyužívají obaly znovu, uvedl hned několik příčin, kde obal figuroval v úhlu několika různých zájmů. Společnosti zpracovávající odpad mají z většího množství likvidovaných obalů vyšší profit, logistický tok obalu ve výrobě je jednoznačně určen, nové trendy diktují ne dodavatelé obalů,ale jejich uživatelé, tedy výrobci produktů, které je třeba balit do nových často i nadměrných obalů s cílem marketingového využití jejich plochy. A jak dospět ke změně současné situace, která není z mnoha hledisek včetně environmentálního právě ideální? Michael Rada uvedl praktický návod, jak nato.
Závěrem představil vlastní myšlenku vratného a znovupoužitelného přepravního obalu na palety, který je zhotoven z netkané textilní fólie a jehož využívání je podle jeho slov v České republice právě na startu (více se o této fólii dočtetena str. 27).
Kartonové obaly na míru
Moderní technologie umožňující vytvářet kartonové obaly přesně na míru konkrétního produktu představili Umberto Richichi, international sales director a Freebox product manageritalské společnosti System Group, která pracuje již čtyřicet let na mezinárodním trhu průmyslové automatizace,a Marek Maťovčík, managing director logistických řešení, Systech group S/CZ. Společně prezentovali technologii s názvemVanguar technology, která byla vyvinuta na podporu kontroly balení, paletizace i AGV (automaticky řízených vozíků, jejichž vedení je zajištěno na optickém základě pomocí kamery na podvozku).
Stěžejním tématem jejich přednášky byl popis technologie Freebox, při které se z plochého listu vlnité lepenky standardních rozměrů v rámci jednoho procesu vysekne, poskládá, potiskne a označí lepenková krabice jakéhokoli rozměru.Linka je plně automatizovaná, pouze s jedním pracovníkem u obrazovky. Používají se lepenky typu B, C, EB a BC. Výběr té nejvhodnější pro daný produkt je možno určit pomocí 3D technologie. Lepenkové krabice vyrobené Freebox technologií vykazují o 30–35 % vyšší odolnost při stohování.Celá technologieje navíc označena jako ecofree, protože zbytky materiálu jsou využívány na fixační proložky.K dalším výhodám patří úspora skladového prostoru při skladování lepenky, úspora operací a přesunů v rámci výroby,flexibilita rozměrů ašetrnější dopad na životní prostředí.
SSCC kódy ve skladech i v EDI
Třetí prezentace v pořadí komentovala využití SSCC kódů na paletových etiketách a při elektronické výměně dokladů. Byl představen společný projekt společností Makro Cash&Carry, Henkel a CCV Informační systémy, v rámci kterého došlo k použití SSCC identifikátorů v elektronické komunikaci. Ahold a Henkelspustily ve spolupráci s CCV IS vůbec poprvé v České republice projekt komunikace elektronických dodacích listů s identifikací palet přes SSCC kódy (Serial Shipping Container Code).
Prezentace se zúčastnili David Reichel, ředitel divize eBusiness, CCV Informační systémy, Jaroslav Olejník, manažer importní a skladové logistiky, MAKRO/METRO Cash&Carry, a František Štika, manažer logistiky, Henkel Česká republika. Vzhledem k tomu, že celý sortiment zboží na paletách skladuje 55 % firem z oblasti FMCG a dalších 36 % většinu svého sortimentu a pouze 5 % z nich používá palety označené, komentovali všichni tři prezentující nejen zkušenosti z nastartovaného projektu, ale iobrovský potenciál zvýšení efektivity v SCM při kombinaci SSCC a EDI.
Speciální balení v kontraktní logistice
Tadeáš Kos, vedoucí pobočky Dachser Břeclav, zmapoval ve svém vystoupení všechny faktory zahrnujícíjak výrobek, tak cestu i příjemce, pro kterého je specializované řešení transportního obalu určené. Na konkrétních případech vysvětlil způsob řešení a na závěr shrnul nástrahy, které mohou realizátora v kontraktní logistice potkat. Patří mezi ně:nestandardizovaný materiál, legislativní požadavky EU a zemí mimo EU, nadstandardní rozměry materiálu,nespecifikovaný působ balení, objemově velké projekty v krátkém čase, případně omezení transportní či skladové kapacity. Ale také, jak podotkl úplně na závěr: „Ani ten nejlepší, nejdražší a nejodolnější obal nebude nikdy plně člověku vzdorný.“
Ladislava Caisová