
Přestože automatická identifikace urychluje logistické procesy, její bezchybné fungování je vždy založeno na kvalifikovanosti osob s ní disponujících, které jsou odpovědné za bezchybný sběr, tvorbu a přenos datových informací. Prostě bez lidského faktoru se úplně ani plně automatizované skladové hospodářství obejít nedokáže.
Vlastní automatická identifikace může být založena na nejrůznějších principech. Setkat se ve skladech lze s identifikací založenou na magnetickém principu, kde snímač čte informace zakódované do magnetického proužku na kartě nebo do čipu. Více než 80% identifikačních systémů pracuje na principu optickém (snímání odraženého světla, princip většiny čteček čárových kódů). Identifikovat lze i rozpoznávání hlasových povelů či informací. Přenos kódovaných dat mezi snímačem a štítkem lze i elektromagnetickou indukcí. Nevýhodou tohoto principu je, že ho lze realizovat jen na relativně malou vzdálenost. K nejprogresivnějším možnostem jednoznačné identifikace patří radiofrekvenční princip neboli RFID. Tento typ technologie je založen na bezdotykové identifikaci prostřednictvím elektromagnetických vln, kde jsou data v digitální podobě ukládána do tzv. RFID tagů (čipů), z kterých se následně mohou načítat a opět přepisovat jednoduchým principem za použití rádiových vln. K lídrům na trhu RFID nejen pro logistiku patří např. společnost Schreiner LogiData (Schreiner Group).
Na různé typy aplikací v oblastech evidence majetku, skladového hospodářství, sledování a řízení výroby, sledování třídění odpadu apod. se specializuje např. společnost ICS Identifikační systémy, a. s .Vedle SW aplikací společnost nabízí celou řadu snímačů i tiskáren čárových kódů, přenosné datové a RF terminály, RF sítě atd.
Zakladače v automatizovaných skladech
Identifikace dat není však zdaleka jediným faktorem v automatizaci skladů. K automatizaci přispívá i celkové technické a technologické vybavení skladů. Vše je samozřejmě podmíněno i využíváním kvalitního systému řízení skladu či nadřazeným podnikovým informačním systémem. K automatické dynamické manipulaci různých typů manipulačních jednotek ve statickém regálovém skladu slouží i sloupové zakladače. K dodavatelům různých typů těchto zakladačů pro automatizované sklady patří u nás např. tradiční český výrobce skladových technologií Obchodní společnost KREDIT, spol. s r. o. K manipulaci palet nebo speciálních kontejnerů je určen sloupový zakladač, který se skládá ze sloupového nosníku, na kterém je umístěno zdvihací zařízení s extraktorem. Extraktor slouží pro přizvednutí a ukládání zboží na regál nebo vyskladnění z regálu a uložení na tělo zakladače. Ke skladování a manipulaci nepaletovaných jednotek menších tvarů a hmotnosti je určen speciální typ zakladače označován jako Miniload.
Zatímco tradiční sloupové zakladače umějí provádět zakládání manipulačních jednotek do regálů s jednoduchou nebo dvojitou hloubkou, pomocí sloupového zakladače s dynamickým satelitním systémem lze zajistit obsluhu regálové sestavy s vícenásobnou hloubkou. V takové sestavě skladu se kombinuje princip kanálové skladování a obsluha regálů pomocí zakladače. Dosaženým efektem je potom mimořádné využití prostoru pro skladování s velmi vysokou hustotou zaskladnění. Spojením více produktů tak KREDIT nabízí řešení pro plně automatizovaný sklad.
Automatizace ve spojení s ekonomičností
Německá společnost SSI SCHÄFER, která má své zastoupení i u nás, patří k lídrům na trhu v oblasti komplexních logistických řešení. Tato komplexnost zahrnuje i ergonomii pracoviště, která velkou měrou přispívá k zefektivnění celého procesu automatizace. Na průměrném pracovišti ve skladu se celkově každou směnu přesouvá zboží vážící více než tunu. Se stovkami pohybů a přístupy za hodinu velmi záleží na efektivitě, kvalitě a rychlosti. Společnosti SSI SCHÄFER uvádí, že její pracoviště ergonomics@work!® dosahují nákladových úspor 50 až 200 € denně, tedy i vynikající návratnosti investice. Pracoviště jsou vytvářena specificky pro příjem zboží podle konceptu ergonomics@work!® a dosahují dokladovaného 15% nebo vyššího zvýšení produktivity se souvisejícími úsporami nákladů. Další součástí konceptu ergonomics@work!® je zcela nový velmi tichý dopravníkový systém FT-SLC (vývoj byl ve spolupráci s akustickou laboratoří). Úroveň hlučnosti se snížila u 10 součástí standardního systému dopravníkové technologie. Cílová hlučnost je mezi 3 a 30 dBA.
Ve znamení intralogistiky
Dalším důležitým článkem v systému automatizace je i intralogistika. K vedoucím dodavatelům vysokozdvižných vozíků, plošinových vozíků, tahačů a nejmodernějších systémů intralogistiky patří také společnost STILL (na trhu je společnost již téměř 100 let). Automatizované vozíky STILL lze využít prakticky na všechny typy vnitropodnikových materiálových toků, od příjmu zboží až po jeho expedici. Všechny automatizované vozíky se pohybují na stanovených trasách. Navigace probíhá prostřednictvím různých technologií, například pomocí laserů nebo magnetů. Navíc systém Pallet Finder umožňuje rozpoznáním zatížení naložení různých palet, popř. dodatečnou korekci při nepřesném odložení. K optimálnímu využití skladové plochy slouží STILLPalletShuttle, což je poloautomatický zaskladňovací a vyskladňovací systém, skládající se ze satelitního vozíku (shuttle) a vícepatrového kanálového regálového systému s vodicími kolejnicemi. Shuttle uchopí paletu z vysokozdvižného vozíku na začátku úrovně regálu, odveze ji automaticky na konec uličky nebo na nejvzdálenější možné volné místo uličky, opatrně ji odloží na skladovací kolejnice a vrátí se na začátek pro další paletu. Vysokozdvižný vozík a shuttle pracují současně a společně. Komunikace se satelitními vozíky probíhá přes kompaktní dálkové ovládání. Zaskladňování a vyskladňování zboží tak zůstává stále pod kontrolou. Shuttle lze navíc integrovat do systémů STILL, pak vedení skladu probíhá přes STILL MMS (systém řízení materiálových toků).
Automatizace ve spojení s robotikou a SW aplikacemi
Moderní typy skladů jsou často vybaveny i dalšími aktivními logistickými prvky. Patří mezi ně především systémy dopravníků, zdvihacích či pojízdných plošin a v neposlední řadě i průmyslové roboty. Automatizace by však nebyla plnohodnotná bez součinnosti aktivních prvků s pasivními. Dnes se setkáváme se speciálními typy regálů určenými právě pro plně automatizované sklady. Ke špičce na trhu tohoto sortimentu patří společnost STOW International, divize Kardex STOW. Automatizované skladovací a vyhledávací systémy (AS/RS), typ Miniload pro jednoadresné skladování se používají pro skladování malých součástek, obyčejně přepravek nebo kartonů, o hmotnosti od 15 do 250 kg/kus. Naopak automatizované skladovací a vyhledávací systémy s klasickými nosníky pro ukládání zboží, zvané víceadresný skladovací systém Miniload, jsou nejrozšířenější pro skladování kartonů a přepravek ve velkém množství.
Vzhledem k sofistikovanosti skladů je nutný i výkonný systém řízení. Komplexní řešení pro automatizaci evidence procesů a zásob v řízeném skladu představují systémy WMS (Warehouse Management System). SW řešení nabízí na našem trhu více firem. SW se ve skladech často využívají se speciálním HW, což mohou být přenosné terminály, bezdrátová síť, tiskárna, čtečka apod.
Článek připravila Jana Žižková
Sklad v kostce
Skladování patří k nejdůležitějším článkům logistického řetězce a zabezpečuje převzetí, uchování a následné vydání surovin, polotovarů a výrobků v objemech a čase požadovaném příslušným oddělením podniku nebo přímo zákazníkem. Při skladování prochází produkt mnohými operacemi. Mezi ty nejdůležitější lze zařadit především příjem zboží (vyložení, vybalení, kontrola atd.), přesun, uskladnění, kompletaci, expedici (např. zabalení, přesun do dopravního prostředku, kontrola kompletnosti podle objednávek, vystavení dokumentace k zásilce, úpravy skladových záznamů apod.).