
Vzduchové fixační polštářky a podušky slouží nejen k zajištění výrobku ve spotřebitelském či přepravním obalu, ale často se užívají i k vytěsnění mezer mezi nákladem a stěnou dopravního prostředku. Tento sortiment fixací má velkou variabilitu rozměrů i pevnostních vlastností. Vedle plastových fólií, které jsou majoritním materiálem, se uplatňuje u některých standardů i papír. Podle způsobu plnění, eventuálně konstrukce plnicího ventilu lze fixační podušky rozdělovat na vratné a nevratné.
V logistice přepravy či skladování lze podušky použít nejen jako dvouvrstvé, ale často i vícevrstvé (až osmivrstvé). Téměř žádný jiný typ fixačního prostředku nedisponuje tak příznivým spojením roztažnosti a kompaktnosti. Vedle těchto dvou vlastností se dále podušky i polštářky vyznačují především svou schopností tlumení nárazů (funkce měkkého i zpětného nárazu). Vedle velkoobjemových polštářů v rozměrech od 60 x 110 cm až do 120 x 240 mm (ale někdy i více), které dokáží zafixovat prostory v nákladním prostoru či kontejneru a odolávat zatížení v řádech desítek tun (např. polštáře Bates Cargo Pak, které jsou na vnější straně tvořeny několika vrstvami vysoce odolného zátěžového voděodolného papíru, vnitřní strana je tvořena bariérovými fóliemi), existuje řada řešení i pro menší typy přepravního či spotřebitelského balení.
Bublinková fólie – předchůdce polštářků
Pokud se blíže podíváme na plastové vzduchové polštářky, nelze nespatřit alespoň malou analogii s bublinkovou fólií. Ta se používá již od 60. let minulého století nejen jako fixační materiál tlumící nárazy, ale i jako tepelná či zvuková izolace. Fólie z LDPE je obvykle buď dvouvrstvá (bublinky uzavřené z jedné strany hladkou fólií) nebo třívrstvá (bublinky uzavřené ze dvou stran hladkou fólií). Bublinkové fólie se liší především velikostí bublinky (obvykle o průměru 6–30 mm) a hustotou bublinek, může být čirá i zabarvená, bez nebo s antistatickou úpravou, na přání lze vyrábět i fólii s UV stabilizací či s protipožární úpravou (samozhášecí).
Fólie se prodávají namotané v roli různé šířky a délky nebo jako dvouvrstvý či třívrstvý pytel, případně v podobě bublinkových obálek apod. Bublinkovou fólii lze zakoupit i v roli s perforací, která usnadňuje odtržení požadované délky. Vedle nízké hmotnosti se fólie vyznačuje i dalšími excelentními vlastnostmi, především mechanickou pevností, nízkou hmotností, zvukovou a tepelnou izolací, voděodolností a prachotěsností. Někdy se bublinková fólie větších tlouštěk i průměrů bublinek využívá i jako solární kryt na venkovní bazény, kde slouží k ohřevu vody pomocí slunečních paprsků. Po ohřátí vody zabraňuje úniku tepla. Fólii lze vyrábět i jako laminát s dalšími typy materiálu, např. s PE pěnou, papírem či metalizovaným PET. Speciálním typem fólií jsou bublinky z biologicky odbouratelných polymerů.
V roce 2012 dostala ocenění Obal roku bublinková fólie BUFO® barrier (od společnosti TART, s. r. o.). Tento typ fólie se oproti běžné vyznačuje vyšší pevností, pružností a odolností vůči zatížení. Ve spojení s dalšími vlastnostmi pak dochází při použití tohoto materiálu k nemalým finančním úsporám. Výroba vícevrstvého materiálu probíhá na extrudérech, kam jsou granuláty dávkovány ze zásobníků. Po spojení materiálů za vysokých teplot dochází k vyfouknutí dvěma vyfukovacími hlavami na tvarovací válce. Zde jsou na jedné fólii za pomoci podtlaku vytvarovány bubliny, ve kterých je přilepením druhé fólie uzavřen vzduch. Vzniklá bublinková fólie se dále ochlazuje, napíná, příp. laminuje, ořezává a navíjí na dutinky.
Polštářky a jejich stroje
Na rozdíl od bublinkové fólie, která často slouží jako balicí či prokladový materiál, jsou polštářky vkládány do volného prostoru kolem baleného výrobku v kartonu. Polštářky zabraňují pohybu výrobku v kartonu a zajišťují jeho bezpečnou přepravu. Polštářky jsou oproti bublinkám větší a obsahují vyšší podíl vzduchu, obvykle jsou složeny z 99 % vzduchu a pouze 1 % fólie (oproti ostatním balicím a výplňovým systémům se jedná o 30 až 50% úspory materiálu). Výrobky zabalené do vzduchových polštářků jsou dokonale chráněny proti rázům a ostatním druhům mechanického namáhání. Odpružení a tlumicí schopnost polštářků optimálně chrání i velmi citlivé výrobky, a to i bez dalšího ochranného balení.
Společnost Excolo, s. r. o., dodává polštářky v různých velikostech. Tento systém balení je vhodný pro ochranu a balení malých i velkých kusů zboží. Podle typu fólie použité na jejich výrobu je možné každý jednotlivý element (polštářek) zatížit až 1000 N. Zákazníci nemusí kupovat pouze hotové produkty, ale mohou si je i sami vyrábět na zakoupeném či pronajatém stroji (AIRPAD AP 502, CELL-O EZ II, MINI PAK´R). Např. automat AIRPAD AP502 vyrábí výplňový materiál bez trvalé obsluhy. Výplňové polštářky jsou vyráběny v taktu, ze dvou pásů fólie. Každý pracovní cyklus je roven čtyřem polštářkům, které mohou mít podle naprogramování stroje rozdílnou délku a výšku. Impulzní svařovací agregát zajišťuje dokonalé provedení svaru. Zařízení disponuje 10 programy pro výrobu různých velikostí polštářků. Změna programu je ovládána pomocí tlačítek.
Sympaticky malé stolní zařízení pro nafukování speciálních fólií MINI PAK’R má ve svém širokém portfoliu vedle Excola i společnost Servisbal, s. r. o. Vyrobené vzduchové polštářky je pak možné používat přímo jako ochranný obal na výrobky nebo jako výplňový materiál do krabic. Obsluha je snadná a nevyžaduje žádné nastavení, přístroj je v tomto směru plně automatický. Díky technologii RFID stačí pouze založit požadovaný druh fólie a zvolit potřebné množství.
Systém nafukovacího balení obdobného typu nabízí rovněž i zmiňovaná společnost TART, s. r. o. Pomocí Fill-Air® CycloneTM si zákazník vytvoří vzduchové polštářky požadovaných velikostí z nekonečné role PE fólie. Systém je dostupný ve čtyřech šířkách, každá šířka má dvě délky předperforovaných polštářků. Vedle jednoduché instalace, snadné obsluhy a malých nároků na prostor je významným benefitem i velká výkonnost (20 m nafukovacích výplňových polštářků za minutu).
V praktickém zásobníku, který usnadní manipulaci i odvíjení polštářků s perforací pro snadné a rychlé oddělení, dodává vzduchové polštáře Cell-O i společnost Rajapack.
Obaly nové generace
Na nové systémy v oblasti fixací a balení vsadila společnost S&CH TRADE CZ, s. r. o. Podobně jako výše zmiňované společnosti i tato firma nabízí svým zákazníkům malé lehké stroje, které vyrábějí vzduchové polštářky. Umožňuje používat celkem pět různých typů fólie s tvary polštářků podle druhu aplikace a oblasti použití. Ke svému provozu stroj potřebuje pouze elektrickou zásuvku na 230 V a válec s fólií. Strojek je opravdu všestranný – rychlostí 7,5 metru za minutu přemění jednu z vybraných fólií na vzduchové polštářky podle druhu aplikace.
Vedle tohoto zařízení má však společnost ve svém portfoliu i velmi progresivní typ konstrukce nafukovacích polštářů. Funkční design ve spojení s extrémní pevností materiálu posouvá nafukovací obal AirCover® mezi obaly nové generace. Jedná se o speciálně navržený nafukovací obal ze 100% recyklovatelné a průrazu odolné vícevrstvé fólie, který se po nafouknutí zformuje okolo výrobku a vytvoří mu tak maximální ochranu. Díky jedinečně navrženému systému rozvodu vzduchu jsou jednotlivé komory na sobě nezávislé, a tak, i kdyby došlo k propíchnutí některé z těchto komor, je výrobek nadále chráněn těmi ostatními. Vlastní nafouknutí obalu AirCover® je velmi rychlé a jednoduché, nenáročné na speciální zařízení. Pro tuto činnost postačí běžný kompresor nebo stávající rozvod stlačeného vzduchu, regulátor tlaku a běžná ofukovací pistole opatřená delším kuželem. Nafukovací obalový produkt je určený pro bezpečné přepravní balení křehkých věcí citlivých na náraz. Uplatňuje se především při balení a přepravě křehkých skleněných produktů (jen pro zajímavost: v případě pádu skleněné láhve s vínem v obalu AirCover z běžné výšky 75 cm na beton se láhev nerozbije), notebooků, chytrých telefonů, tonerů do kopírek a tiskáren, LCD televizorů, křehkých laboratorních a lékařských zařízení či další spotřební i průmyslové elektroniky a komponentů.
Do obalu je standardně možné balit zboží až do hmotnosti cca 35 kg. Vzhledem k faktu, že AirCover® v nenafouknutém stavu zabírá jenom zlomek svého objemu (v podstatě se jedná o prázdný PE sáček) v porovnání s tradičními materiály, jako je polystyren nebo fixační tělíska, významně šetří i dopravní a skladovací výdaje. Z pohledu ekologie a zátěže na životní prostředí se jedná o plně recyklovatelný obal.
Spojení fólie a vzduchu
Bublinková fólie byla v roce 1957 poprvé vyráběna ručně jako nikoli obalový materiál, ale 3D tapeta. Vynálezci Alfred Fielding a Marc Chavannes však brzy pochopili, že materiál se k fixování zboží hodí nepoměrně lépe, a již o tři roky později si nechali nový typ materiálu patentovat, v témže roce založili i světoznámou společnost Sealed Air a nový materiál bubble wrap se vydal na vítěznou pouť celým světem…
Článek připravila Jana Žižková