
Balicí stroje a linky (zkráceně též baličky) se používají pro nejrůznější aplikace v potravinářství, nápojovém i spotřebitelském průmyslu, v oblasti tiskovin i velkorozměrového zboží apod. Hlavní předností je kompaktnost a soudržnost zabalené jednotky, naopak určitou nevýhodou je nižší ochrana proti mechanickému namáhání. K dalším benefitům patří ekonomicky i množstevně optimální spotřeba balicího materiálu, vizuálně praktický vzhled (zákazník či kontrola jakosti vidí přímo produkt), dobrá ochrana proti vlhkosti, omaku apod. či redukce logistických nákladů.
Baličky mnoha variací
Podle míry automatizace se používají baličky, jejichž součástí je smršťovací tunel, poloautomatické, automatické či v podobě celých balicích, případně i plnicích linek. Zvláště vysokorychlostní nápojové balicí linky často disponují výkonnými inline dopravníky.
Na balení se používají biaxiálně i monoaxiálně smrštitelné fólie. Požadavek na rovnocennou či rozdílnou smrštitelnost ve dvou směrech fólie je dán požadavkem na balení. Na balicích strojích lze balit do smrštitelné fólie komplexně (obvykle biaxiální fólie) či jen částečně v podobě bandáže (monoaxiální fólie). Balicí fólie se může smršťovat jako odvíjený přířez, polorukávec či pytel. Nejčastěji bývají využívány fólie z polyolefinů – LDPE, PP, PVC apod. V některých případech se však lze setkat i s vícevrstvými materiály (většinou vyráběnými koextruzí). Při balení do smrštitelných fólií v podobě skupinového balení, např. nápojů, bývají vyžadovány i další přídavné operace, např. aplikátory odnosných rukojetí/uch apod.
Kusové produkty i multipacky
Společnost Technopack, s. r. o., nabízí balicí poloautomaty i automaty jak pro jednotlivé typy produktů, tak i pro skupinová balení. Plně automatický balicí stroj tohoto typu splňující i extrémně vysoké nároky na výkon a kvalitu balení je FP 8000 CS, který je vybaven technologií Flextron® spočívající v oddělení ovládací a paměťové části elektronické karty od silové výkonové části. Tato unikátní technologie umožňuje lepší kontrolu i chod všech funkcí. Balicí zařízení se skládá ze svářecího stroje FP a tunelu propojených dopravníkovým systémem. Stroj je ovládán přes osvětlený digitální ovládací panel s pamětí 10 pracovních programů pro automatické nastavení optimálních parametrů balení (výška svářecích čelistí, teplota svařování, počítadlo kusů, délka sáčku, volba balení jednotlivě nebo skupinově, rychlost dopravníku atd.).
Balicí stroje pro potraviny tiskoviny a další typy zboží nabízí i společnost Alda Trade. Stroje pracují s PE fólií nebo PP či PVC fólií. Rozlišují se i podle toho, jakým způsobem ke smrštění dochází. U poklopových strojů se fólie smršťuje po dobu přidržení poklopu, u strojů vybavených horkovzdušným tunelem dochází ke smršťování fólie při průchodu tunelem.
Skupinové balení nápojů od A do Z
S balením do teplem smrštitelné fólie se teď v létě spotřebitel nejčastěji setkává v oblasti nealkoholických (ale někdy i alkoholických) nápojů. Baličky mohou vytvářet skupiny nápojů přímo, jen z jednotlivých typů spotřebitelských produktů, tedy bez kartonového podkladu (to je případ hlavně ochucených i neochucených vod v PET láhvích). U těžších výrobků (hlavně ze skla, někdy i z plechu) se skupina produktů formuje na podkladový karton či tray. V druhém případě je tray (otevřený krabicový díl s nižšími bočními stranami) často kolem balené skupiny tvarován samotným strojem.
V případě skupinového balení láhví dochází nejprve v podávací a roztřiďovací jednotce k uspořádání skupiny produktů. Následuje seřazení a přesné vycentrování celé skupiny před vlastním procesem balení. Odvíjená fólie či její přířezy potom překryjí láhve, po obvodu pak obvykle dojde ke svaření svářecí lištou (technologicky existují i možnosti baliček bez bočního svařování). Při průchodu vyhřívacím tunelem dojde ke smrštění a k vytvoření těsně obepnutých a dokonale stabilních skupinových obalů.
Baličky bez profilového svařování se často uplatňují při balení nápojů pouze do fólie, bez podkladového dílu. Tyto baličky mohou mít různou míru automatizace a obvykle se vyznačují vysokými výkony. V tomto případě se fólie odvine z role, přivede do řezací stanice, po odříznutí další speciální nástroj předá přířez do rotujícího unašeče, který ho zavede do zařízení, kde se zboží obepne a konce fólie se přehnou přes spodní stranu obalu. Přehyb se pak ve smršťovacím tunelu plošně svaří a smrští do vypnutého stavu. Může, ale nemusí následovat další sekce s aplikací odnosných rukojetí.
Baličky v sofistikované podobě
K dodavatelům baliček v ČR patří společnost Technology, s. r. o., která balicí stroje a kompletní balicí linky včetně etiketování dodává na trh již od roku 1992. Vedle balicích strojů nabízí i jednotlivé komponenty a příslušenství. Zastupuje i známou firmu HUGO BECK, která je jedním z lídrů v oboru výroby vysokorychlostních balicích strojů. Baličky od této firmy jsou vyvinuty v podobě systémů s bočním či spodním svarem. Vedle baliček, které jsou určeny pro balení do smršťovacích fólií, společnost vyrábí i systémy balení bez smrštění, např. do plochých fólií (systém přeložení fólie), s eurozávěsem apod.
Nabídka společnosti Technology je opravdu široká a její sortiment je vhodný jak pro průmyslové, tak i potravinářské aplikace. Ke konstrukčně zdařilým řešením patří balicí stroj do smrštitelné fólie GALAXY s nerezovým pultíkem, kde lze výrobky balit smrštěním nebo sáčkováním. Zařízení je vybaveno počítadlem cyklů a programovací deskou s možností naprogramování deseti pracovních programů, kde je možné nastavit čas sváření, teplotu ve smršťovací komoře a čas smršťování podle typu baleného výrobku a použité fólie. K nejprodávanějším patří balicí stroj do smrštitelné fólie MODULAR 50 S s tunelem. Modular je složen z úhlového svářecího stroje a smršťovacího tunelu. Úhlový svářecí stroj s patentovaným systémem kontroly svařování umožňuje naprogramování šesti pracovních programů, kde je možné nastavit čas svařování, krok dopravníku úhlového svářecího stroje či automatický cyklus svářecího ramene. Smršťovací tunel, který má řízený systém rozvodu horkého vzduchu od topných spirál pomocí ventilátoru a nerezových klapek vedoucí k optimalizaci cyklu, disponuje vynikající tepelnou izolací smršťovacího tunelu, která je provedena minerální vlnou. Lze u něho nastavit teplotu smršťování, rychlost dopravníku tunelu i směr proudění vzduchu v tunelu podle typu baleného výrobku a použité fólie.
Smrštitelné pytle v logistice balení
I když se při vytváření manipulační jednotky na paletě stále častěji setkáváme s fóliemi průtažnými, nelze zcela opomenout ani systémy balení do smrštitelných fólií. Jedna z variant je systém, kdy se automaticky odvíjí hadice z plastové fólie, po nasazení na jednotku dojde k jejímu smrštění. U moderních zařízení dochází ke smrštění v integrovaném výhřevném krytu. Druhý způsob využívá nasazení již vytvořeného pytle. Po nasazení dochází ke smrštění různými způsoby. K těm nejčastějším patří smrštění ruční plynovou pistolí, působením vertikálně orientovaných ohřevných těles nebo ve smršťovací komoře.
Technologie smrštění PE pytle na paletové jednotce je využita např. u automatické balicí linky AKIVY 1500 + SHOCK 2, kterou nabízí společnost API NOVO MACHINERY, s. r. o. Zařízení je určeno pro balení zboží na paletě do PE pytle a pro jeho smrštění. Skládá se z komory a přetahovacího automatu, který z role fólie oddělí a zavaří pytel pro přetažení palety, tento pytel je roztažen pomocí roztahovacích palců a po jeho nafouknutí pro snadnější přetažení je přetažen přes paletu. Takto připravená paleta je dopravena do horkovzdušné smršťovací komory, kde dojde k tepelnému smrštění PE pytle a hotová paleta je pomocí řetězového dopravníku dopravena mimo pracovní prostor linky. Zařízení je zcela automaticky přestavitelné pro čtyři různé rozměry palet.
Článek připravila Jana Žižková