
Vedle nejrůznějších typů obalů a inovativních technologií bylo na výstavišti možno vysledovat trendy z oblasti celkové udržitelnosti, průmyslového značení, automatizace a robotizace či inspekčních systémů. I když obaly z lepenky jsou na mezinárodních veletrzích většinou oproti plastovým obalům zastoupeny spíše minoritně, toto tvrzení rozhodně neplatilo o podzimním Fachpacku. Zde se návštěvníci mohli setkat nejen snad se všemi velkými hráči na poli (především) vlnité lepenky, ale k vidění byla i zajímavá řešení z výroby středních a menších firem.
Obaloví specialisté z THIMMu /photoThimm gril/
Rozlehlou expozici měla na výstavišti společnost THIMM – THE HIGHPACK GROUP, která má dva výrobní závody i v ČR (Všetaty, Chotětov). Prezentovány byly zajímavé novinky ze světa SRP obalů (Shelf ready packaging), displeje, nechyběla sofistikovaná řešení pro přepravní balení. U spotřebitelských a skupinových SRP byl důraz kladen i na vysokou kvalitu potisku. Novinkou z poslední doby je přímý potisk ve vysoké kvalitě pomocí HQPP flexo. Mezi trendy záležitosti lze zařadit i konstrukce lepenky s potiskem QR kódů. Právě využití QR kódů se z oblasti polygrafie (noviny, časopisy apod.) posouvá i do domény obalů. Obal s QR kódem zajišťuje crossmediální propojení s internetovou reklamou nebo s kampaněmi na podporu prodeje, čímž posouvá oblast reklamy a marketingu do další dimenze.
Ke konstrukčně velmi zajímavým patřilo i řešení nominované na německý Obal roku. Konstrukci tvoří krabice se skládaným dnem se samostatným přířezem jako těsnící výplní vyvinutá pro výrobce grilů. Cílem konstrukce bylo nahradit dosavadní tři skládací krabice a přířezy produktového obalu jediným prodejním obalem s variabilní možností utěsnění. Malá změna výplně umožnila zajistit dobré utěsnění pro všechny tři velikosti výrobků, zabránit jejich volnému pohybu v obalu a tím zamezit poškození ochranných plechových lišt.
Již před časem vzbudil ohlas tzv. xPOSe®, patentované řešení v podobě křížového posuvníku, které je vhodné především pro skupinové SRP obaly. Na Fachpacku byla představena již ucelená řada výrobků THIMM xPOSe® sestávající z různých konstrukcí s účinnými zdvihacími, tažnými a posuvnými mechanismy. Ty zaručují optimální prezentaci zboží v prodejně. Jakmile se jeden výrobek odebere, zbývající zboží se posune na přední stranu obalu. Tím obalové systémy THIMM xPOSe® zajišťují uspořádanou prezentaci zboží podporující prodej. Výhodou je, že tažné a posuvné systémy mohou být použity pro různé hmotnosti zboží, respektive skupiny výrobků v regálovém obalu stejně jako přímo v regále obchodu. /photo MXPOSe/
Chytrá konstrukce i brilantní potisk
Za společností THIMM však nezůstávali pozadu ani další výrobci. Velice zdařilá řešení bylo možné si prohlédnout na stánku STI Group. I když je tato společnost spojena více se světem POS displejů, její portfolio je mnohem širší. I zde návrháři pochopili, že řetězce více a více sázejí na SRP obaly. SRP představují revoluční sekundární vystavitelný obal, který je zároveň způsobem balení výrobků do větších celků. Na jedné straně se skutečně jedná o dražší typ obalu, tento negativní rys je však vyvážen mnohými benefity, především snazší manipulovatelností, lepší identifikovatelností, vyšší atraktivitou pro zákazníka i výbornou recyklovatelností. Z dlouhodobějšího hlediska tedy SRP představují naopak často i snížení celkových nákladů. Především pro oblast nápojů (hlavně vína) byl určen SRP s promačkávací perforací.
HANS KOLB Wellpappe GmbH & Co. KG podobně jako THIMM sází na možnosti superkvalitního postprintu. Na tisk nyní využívá Goepfert Ovation high-tech systém ve spojení s přesným výsekem na horizontálním lisu BOBST MasterCut. Podobně jako i všichni ostatní velcí hráči na poli výroby a zpracování vlnitých lepenek zajišťuje nejen vysokou kvalitu produkce, ale dbá i na udržitelnost (FSC certifikace je samozřejmostí). I na stánku HANS KOLB se dalo lecčíms inspirovat, k vidění zde byl i atraktivní skupinový obal na sekty Rottkäpchen, který získal ocenění DFTA Award 2012. /photo KOLP HQP/
Další pěkná řešení mohli návštěvníci vidět na stánku společnosti DS Smith Packaging, společnosti, o které budeme stále častěji slýchat i v ČR, neboť zde zakoupila výrobní závody SCA Packaging. DS Smith na výstavišti převzal i cenu Deutscher Verpackungspreis.
V zajímavostech nezaostávala ani společnost s 30letou tradicí, LEWELL Kartonagen GmbH. Vedle konstrukcí vhodných převážně na přepravní obaly stojí za zmínku určitě i vlastní materiál. Vedle standardních lepenek je možné řešení na míru vyhotovit i z velmi těžkých lepenek (heavy duty) či lepenek bariérového typu, např. laminovaných PE.
V hale 6 nechyběl ani český tradiční producent obalů z vlnité lepenky, společnost Servisbal Obaly, s. r. o. Společnost se věnuje jak navrhování a výrobě standardních řad obalů, tak se zabývá i zpracováním kompletních obalových řešení podle specifických požadavků zákazníků. K velmi povedeným technologickým řešením lze řadit i výrobu a automatickou kompletaci mřížek či výrobu skládací cívky z lepenky.
Jako v minulých dvou ročnících i letos se v Norimberku prezentovaly i tzv. nekonečné (fanfold) vlnité lepenky. Tuto technologickou inovaci využitelnou především ve výrobě unifikovaných obalů různých šířkových rozměrů zde zastupovala především společnost Skanwell.
Lepenka není jenom vlnitá…
Vedle vlnitých lepenek se na Fachpacku prezentovaly i papír či lepenka hladká. Využití papíru se soustřeďovalo hlavně na fixace (především výsypná tělíska, papírové vlny či vrstvené „muchlané“ papíry) a papírové obaly (pytle, sáčky, tašky). Hladká lepenka byla zastoupena především v těžké kartonáži (opět především fixace, tentokrát hlavně rohů či hran), méně často pak v lehké kartonáži. Obecně lze konstatovat, že skládatelné obaly zde byly v menšině. Naopak návštěvníky poměrně dost zaujala kartonáž vinutá. Široké portfolio z tohoto sortimentu prezentovala na svém stánku společnost J. M. Schmitt GmbH & Co. KG. Firma se zabývá jak těžkou, tak i lehkou vinutou kartonáží. Na stánku tedy nechyběly trubice určené až po několikametrové náviny, ale ani spotřebitelské vinuté obaly. Z těch zde mohli návštěvníci obdivovat především klasické kombidózy (plášť vinutá kartonáž, víčko či sypátko z plastu, dno plastové či s kovovým nákružkem) či kombidózy s vnitřní bezpečnostní membránou. Tyto spotřebitelské obaly byly navíc zatraktivněny vícebarevnými potisky.
Zajímavostí z oblasti velkoobjemových obalů byly bubny od společnosti Carré Karton B. V. Logisticky optimalizované obaly mají čtvercový průřez (rohy jsou z důvodu technologie výroby zaoblené) a jsou určeny především pro farmaceutický, chemický či potravinářský průmysl. Svými standardními rozměry 370 x 370 x 260–1200 mm jsou určeny pro objemy od 20 do 150 litrů. Z důvodu zvýšených požadavků na pevnost jsou obaly vyrobeny z vícevrstvých kraftlinerových papírů, lepení je realizováno aplikací klimaticky odolným lepidlem. Obaly jsou dvoudílné, takže umožňují komfortní otevírání a opětné uzavírání obsahu.