Hosty přivítalo vedení společnosti v čele s Walo Hinterbergerem, CEO Model Grouppro střední a východní Evropu. V úvodním projevu zhodnotil postavení a výsledky celé skupiny za minulý rok.
Výroba rostla, průměrné ceny klesaly
Skupina Model, specializující se na výrobu obalů z hladké, kašírované i vlnité lepenky, dosáhla v roce 2012 konsolidovaného obratu ve výši 633 milionů švýcarských franků. Ve srovnání s předchozím rokem to představuje pokles obratu o 4,2 %; po očištění od vlivu výkyvů měnových kurzů jde o pokles 2,4 %. Ve sledovaném roce měla skupina 3118 zaměstnanců, tedy o 22 více než v roce 2011. Do projektů modernizace investovala celkem 44 milionů švýcarských franků.
S obratem 3,55 miliardy korun dosáhla společnost Model Obaly, a. s., v České republice téměř stejného výsledku jako v předchozím roce (-0,3 %). Obrat rostl s obaly z hladké lepenky a s copackingem. K 31. prosinci 2012 firma zaměstnávala celkem 1233 zaměstnanců, tedy o 69 méně než k 31. 12. 2011. Investiční prostředky v celkové výši 277 milionů korun byly použity na výstavbu budov a pořízení strojního vybavení a výpočetní techniky.
Pro své trhy ve Švýcarsku, Německu, Francii, Rakousku, České republice, Polsku, na Slovensku a v Chorvatsku vyrobila skupina Model celkem 643 milionů m2 vlnité lepenky (meziroční nárůst o 3,9 %), 33 milionů m2 obalů z kašírovaných lepenek (pokles o necelých 6 %) a přibližně 27 600 tun obalů z hladkých lepenek (nárůst o 4,8 %). Celkem 31,4 % odbytu skupiny (žádná meziroční změna) bylo realizováno ve Švýcarsku.
Až pět vrstev z kašírovací linky Asitrade
Nový stroj značky Asitrade byl nastěhován a smontován v nově vystavěné čtvrté hale opavského závodu HKS. Byla sem přestěhována také starší linka Asitrade. Celá akce včetně doplnění starší linky o automatické podávání palet přišla na více než 90 mil. Kč. Klíčovým bodem bylo propojení obou kašírovacích strojů za účelem navedení vyrobené dvouvrstvé lepenky ze zvlňovací stolice staršího kašírovacího stroje ke kašírovací části nové linky, kde se dva nekonečné pásy dvouvrstvé lepenky spojují v jeden nekonečný pás čtyřvrstvé lepenky. Na něj se poté kašírují potištěné archy z hladké lepenky.
Kašírovaná pětivrstvá vlnitá lepenka má lepší mechanické vlastnosti než třívrstvá, která je standardním produktem opavského závodu. Rozdíl dvou vrstev je znát především v tuhosti a pevnosti. Kombinací dvou typů vlny lze dosáhnout vyšší odolnosti vůči stlačení hrany i plochy obalu. Obal z kašírované pětivrstvé lepenky může být výrobkem více zatížen, vykazuje větší stabilitu, pevnost hran i stohovatelnost. Kašírovaná pětivrstvá lepenka je také odolnější proti vlhkosti. Vyšší počet vrstev vytváří více bariér a obal pak lépe odolává jak klimatické, tak kondenzační vlhkosti. Také tisk vypadá lépe, protože nakašírovaný arch tolik nekopíruje vlnu.
Stroj je vybaven zvlňovacími válci na výrobu E-, F- a B-vlny a oproti starší lince umí vyrobit navíc také N- a R-vlnu. Využití N-vlny se předpokládá hlavně v kosmetickém průmyslu. Kašírovaná třívrstvá lepenka s touto vlnou může pokrýt poptávku po obalech z hladké lepenky o gramáži 400 g/m2 a vyšší. Vlna R bude využita jako optimalizační vlna, může nahradit B-a E-vlnu. Lepenka s R-vlnou má nižší objem, ale stejnou pevnost.
Použití kašírované pětivrstvé lepenky se nabízí při balení drahého, těžšího nebo většího zboží. Lze ji využít také při konstruování prodejních stojanů a displejů, které tak získají větší stabilitu a pevnost.
Inovační centrum v novém
V nové hale bylo současně vybudováno pracoviště, na kterém se soustředí veškeré know-how firmy z oblasti vývoje a výroby obalů. Toto inovační centrum má přispět k zajištění trvalého zvyšování úrovně konstrukčního i grafického designu. Je vybaveno nejmodernějším hardwarem a softwarem. Jak uvedl ředitel marketingu Model Obaly Radovan Wicha, centrum představuje velký posun v orientaci firmy na potřeby zákazníků. Kolektivpřevážně mladých designérů má poměrně volné pole působnosti. Na obal se „dívají jinýma očima“. Každý měsíc pracují na společném zadání pro skupinu zákazníků z konkrétního průmyslového odvětví.