
V rámci sítě závodů MADETA patří podnik v Pelhřimově k technologicky nejvyspělejším.
„Závod má velmi dobře připravenou technologickou infrastrukturu přizpůsobenou pro aplikaci systémů automatické identifikace. Míra automatizace je vysoká, panují zde dobré podmínky pro zavádění pilotních projektů se záměrem jejich rozšiřování do dalších závodů,“ vysvětluje Jaroslav Štípek, ředitel závodu v Pelhřimově. Technologická připravenost spolu s vysokou obrátkou palet v poměrně jednoduchém sortimentu předurčila pelhřimovský závod k roli laboratoře pilotních projektů, o jejichž rozšíření se uvažuje v budoucnu. Takovým projektem byla implementace systému pro tisk paletových etiket.
Mozek řešení – unifikovaný SW ApliControl
Zadavatel poptával řešení pro automatické označování homogenních palet na koncích dvou balicích linek stáčírny II. Postupným zaváděním automatické identifikace na úrovni logistických obalů chce společnost MADETA vyjít vstříc pokročilým požadavkům hlavních obchodních partnerů – maloobchodních řetězců na standardizovanou identifikaci produktů.
Označovány jsou EURO palety o rozměru 800 mm x 1200 mm s výkonem 20 palet/hod. na obě linky. Požadovaný systém je současně schopný označovat neúplné palety (k jejichž tvorbě dochází např. na konci směny nebo na základě zvláštní objednávky).
Vítěz výběrového řízení, společnost EPRIN, nabídla unifikované řešení, které předpokládalo vytvoření dvou pracovišť. Řídicí místo systému se nachází vně výrobního prostoru v administrativním zázemí haly. Funguje zde IT centrála pro práci s daty využívající SW aplikaci ApliControl vyvinutou společností EPRIN. Aplikační místo najdeme přímo v hale. Z hlediska hardwaru je tvoří tiskárna etiket SATO a ruční skener čárových kódů k načítání kódů skupinových (obchodních) jednotek.
Evidence palet, resp. SSCC kódů do výstupní databáze
Ostrý start systému proběhl v květnu 2012. Od prvního dne funguje řešení bezchybně a jeho uživatelé nezaznamenali žádné výpadky.
Na počátku každé směny zodpovědná osoba (mistr) přiřadí v datovém centru prostřednictvím aplikace ApliControl výrobu a tisk: Podle výrobního plánu vybere konkrétní výrobek z databáze (produkt se nabízí přímo v náhledu okna programu ApliControl). „Pro každý výrobek, který je takto vybrán, musí mistr také do konkrétního pole ručně vepsat údaj o exspiraci. Bez vepsání exspirace není možné ukončit proces Přiřazení tisku. Změnu exspirace pro tento výrobek je možné provést opět jen ručně, a to novým zadáním tisku,“ doplňuje Roman Trtík, obchodní zástupce spol. EPRIN. Pro daný den může mistr takto zadat libovolný počet výrobků.
Tisk a označování logistických jednotek probíhají na tzv. ručním pracovišti. Pracovník přiveze dokončenou homogenní paletu k ovinovačce, kde ji pomocí smršťovací fólie zajistí. Před ovinutím pomocí mobilního terminálu Intermec s OS WM6.1 naskenuje čárový kód z obchodní jednotky umístěné na paletě. Na základě tohoto kódu tiskárna vytiskne pro daný výrobek paletový štítek – standardní evropskou logistickou etiketu (GS1 ELE). Po ovinutí palety operátor nalepí první etiketu, naskenuje sériový kód logistické jednotky (SSCC kód), a tím dojde současně k ověření kvality vytištěné identifikace a následně k pokynu k vytištění druhé etikety. Po jejím načtení dojde k zaevidování palety do systému. K ovinovačce se podle zadání během dne mohou přivážet palety různých výrobků v náhodném pořadí.
Robustnost řešení blokuje chyby lidského faktoru
SW řešení zajišťuje průběžnou kontrolu identifikace jednotlivých položek i kontrolu čitelnosti čárového kódu: „Obsluha přečtením čárového kódu z distribučního balení předá s využitím interní wi-fi sítě systému ApliControl požadavek na tisk etikety pro konkrétní výrobek. Na základě kontroly správnosti kódu a nastavení příslušné šablony vytiskne paletovou etiketu tiskárna. Pokud ovšem tento výrobek neodpovídá vybrané šabloně, není možné etiketu vytisknout a na terminálu je nahlášena chyba – Výroba nepřiřazena –, vysvětluje Roman Trtík. Po nalepení etikety na logistickou jednotku ovinutou fólií obsluha provede kontrolní dekódování SSCC. Systém záměrně neumožňuje dekódování ostatních na etiketě uvedených symbolů GS1-128. Tímto krokem je kromě ověření kvality tisku symbolu současně dána možnost tisku druhé totožné etikety pro danou paletu.
Robustnost řešení tak blokuje chyby lidského faktoru, neumožňuje automaticky vytisknout shodnou sérii etiket pro další logistickou jednotku.
Systém dále umožňuje označení neúplné palety a tisk odlišné logistické etikety s atypickým počtem obchodních jednotek. Pokud z výrobní linky sjede paleta, jež neobsahuje plné množství obchodních jednotek, má obsluha možnost i tuto paletu označit etiketou GS1 ELE. K tomuto účelu na terminálu vyvolá funkci Nekompletní paleta, následně po ověření správnosti identifikace obchodní jednotky je obsluha vyzvána k zadání jejich reálného množství na dané nekompletní paletě.
Řešení je unifikované a snadno aplikovatelné i v dalších provozech. V případě zavedení nových aplikačních identifikátorů nebo potřeby evidovat nová data je možná nenáročná úprava SW. Řešení umožňuje i rozšíření hardwaru (např. o automatické aplikační jednotky). Předpokládá se budoucí využití systému v rámci celé sítě závodů MADETA; v každém ze závodů probíhá příprava analogických pracovišť (řídicí IT centrála) a budování infrastruktury pro přenos dat.
Další zavádění pokročilých technologií v plánu
„Zatímco personálu přibylo relativně málo rutinních úkonů, které jim zabírají řádově několik minut z celé směny, ostatní činnosti jako např. vytváření dodacích listů, přesunových dokladů, odesílání dat o zásilce zákazníkovi nebo fakturování apod. se dramaticky zrychlilo a zkvalitnilo. „Optimalizace činnosti nám umožnila ušetřit jednu pracovní sílu, a to při garanci bezchybovosti,“ bilancuje půlroční zkušenosti Jaroslav Štípek, ředitel závodu Pelhřimov spol. MADETA. „Systém automatickým blokováním palet s nesprávnými daty pomohl redukovat chyby lidského faktoru spojené s chybnými logistickými úkony. Umožňuje splnit přísné nároky na vysledovatelnost produktu a on-line evidenci stavu zásob.“
Díky zajištěné vysledovatelnosti může uživatel garantovat přehlednost v celém logistickém řetězci. Pohyb produktů v rámci výrobně-logistických kapacit společnosti MADETA je možné snadno řídit a díky tomu optimalizovat skladovací kapacity a další logistické náklady.
Společnost MADETA si jako lídr českého mlékárenského trhu udržuje pověst technologického inovátora v oblasti dairy. Vedle zamýšlené expanze automatické identifikace logistických jednotek do dalších závodů se společnost intenzivně připravuje na zavádění dalších pokročilých technologií. Cíl je jasný: zvýšit hospodárnost a účinnost dodavatelského řetězce. Závod doposud nevyužívá EDI, avšak v souladu s firemní strategií management společnosti připravuje zavedení elektronické komunikace za využití standardů Systému GS1.
Tradice i moderní technologie
Společnost MADETA (založená v roce 1902 jako Mlékárenské družstvo táborské) je největším hráčem na tuzemském mlékárenském trhu s cca 20% tržním podílem. S více než 1500 zaměstnanci patří mezi největší zaměstnavatele v Jihočeském kraji. Firma v současnosti provozuje pět výrobních závodů specializovaných na různé části sortimentu mléčných výrobků. Průmyslová výroba mléčných výrobků v Pelhřimově sahá do roku 1942. V 80. letech byla provedena rozsáhlá rekonstrukce tamějšího závodu, který dnes patří z hlediska objemu výroby mezi největší závody společnosti MADETA. Závod disponuje jednou z nejmodernějších technologií na zpracování trvanlivého mléka. Kromě něj se zde vyrábí trvanlivá smetana a ochucená trvanlivá mléka Lipánek. V roce 2010 byla do Pelhřimova z Českých Budějovic přesunuta výroba Jihočeského lahodného mléka, smetany a podmáslí.