
RFID technologie může být po zavedení aplikována na celý logistický řetězec, který pokrývá logistické procesy od výrobce přes dopravce až po odběratele.
Přepravní obal má svá specifika
Přepravní obaly ve sledovaných závodech této studie (potravinářský, automobilový, elektrotechnický, případně oblast zdravotnictví) jsou vyrobeny z polykarbonátu, skla či kovu. Většinou bývají velmi odolné vůči teplotním změnám, jelikož procházejí procesem čištění, speciálně v potravinářských a zdravotnických závodech, kde je dosahováno teplot až 80 °C, což tedy musí vydržet i RFID tag. Současně musí čelit velmi nízkým teplotám v rámci urychlovacího procesu, např. u tuhnutí některých potravinářských výrobků během výrobního procesu na lince, a pak také v rámci chladicích boxů, do kterých jsou ukládány např. farmaceutické produkty.
Je nutno vybrat vhodnou frekvenci
Pomineme-li samy výsledky testování tagů, je nutné v rámci návrhu řešení automatické identifikace na bázi RFID technologie zvážit další velké množství faktorů. Jedním z nich je použitá technologie RFID identifikátorů. Pro identifikaci jednotek přichází do úvahy tagy na frekvenci 13,56 MHz (HF) a 865 MHz (UHF). V roce 2012 bylo v rámci společného projektu RFID laboratoře ILAB při VŠB-TUO a ostravské společnosti GABEN, spol. s r. o., prováděno reálné měření u jednoho z nejvýznamnějších tuzemských potravinářských řetězců právě kvůli porovnání obou technologií. Ukázalo se, že ne vždy novější znamená lepší.
Obecně starší HF technologie má nižší náklady na prvky RFID systému, naopak novější UHF technologie sice dosahuje řádově vyšších čtecích vzdáleností, ale za řádově vyšší ceny čtecích zařízení. V případech, kde je technicky možné a reálné zaručit skoro kontaktní čtení, doporučuje se použít řešení na HF frekvenci, což navrhujeme např. pro potravinářské závody. Další problematickou částí u UHF technologie je problém s čitelností tagu v případě přítomnosti tekutin. Proto je i v těchto podmínkách vhodné nasadit HF technologii. Příkladem přímo z praxe může být prostředí mycí linky, jaké většinou bývá v potravinářském průmyslu.
Naopak UHF technologie je vhodná do takzvaně suchých provozů, kde bude RFID tag umísťován např. na celé jednotky zboží, jako je krabice, paleta apod. Z důvodu průjezdu branami je nutná velká vzdálenost čtení, což UHF technologie umožňuje, a můžeme také sledovat pohyb jednotek v rámci závodu.
Návratnost obalů i traceabilita celého procesu
Jedním z velmi palčivých problémů bývá efektivní manipulace a kontrola přepravních obalů. RFID technologie opravdu problém řeší, nenabízí zde jen jakousi modernější a dražší alternativu k čárovým kódům. Proto začíná být víc vidět a její výhody začínají být stále zřejmější i v očích vedení průmyslových podniků, pro které byly dosavadní přínosy mnohdy diskutabilní. Přínosy traceability v podobě značného a přesného náhledu na procesní řetězec jsou zřejmé samy o sobě. Případným obohacením o RFID technologii pak dostáváme velice efektivní, značně zautomatizované a zpřesněné řešení. Přepravní jednotky jsou vybaveny RFID tagem buď přímo od výrobce, nebo je možné doplnit bez zásadních problémů tento identifikátor následně.
Petra Fuchsíková, Pavel Staša, Jakub Unucka
- RFID tag na polykarbonátových formách