
Výroba papírových pytlů představuje objemem rozsáhlý sortiment. V loňském roce jen sama skupina Mondi vyrobila téměř 4000 milionů tohoto sortimentu! Téměř čtvrtina všech pytlů na evropském trhu je tedy z Mondi. Pytle však společnost dodává prakticky do celého světa. Uplatnění tohoto sortimentu je opravdu široké. Nejčastěji se pytle uplatňují ve stavebnictví (38 % sortimentu je určeno pro výrobce pytlů, 33 % pro výrobce stavebních hmot), ale nechybí ani oblast zemědělství, potravinářského a chemického průmyslu, výroby spotřebního zboží či automobilů. Majoritními zákazníky Mondi jsou výrobci cementu, omítek a spárovacích hmot. Nelze opomenout ani pytle s velmi náročným potiskem určené pro balení granulátů a krmiv pro domácí zvířata. Na vrchní vrstvu těchto pytlů se používají velmi kvalitní tiskové sulfátové papíry. Mondi Bags Štětí a.s. disponuje dvěma flexotiskovými stroji. Na modernějším z nich, osmibarevném Novoflexu CM se satelitním uspořádáním válců, se dají realizovat potisky s opravdu náročnou grafickou úpravou, která využívá kombinaci barevné fotografie s plošnou i textovou grafikou. Tyto tisky jsou realizovány předtiskem, k potisku kotoučů tedy dochází před jejich vlastním zpracováním na papírové pytle.
Méně materiálu, snazší svařování, snazší manipulace
Zatímco v minulosti nebyly výjimkou pytle pěti- i šestivrstvé, nyní jsou nejčastěji používány pytle dvouvrstvé. Snaha je dokonce u některých aplikací počet vrstev ještě snižovat. Průlomovou záležitostí byl již před pár lety např. pytel One (oceněný i v národní soutěži Obal roku). V nynější nabídce je i další varianta tohoto řešení – inovační provedení OnePLUS. Jedná se o pytel ONE kombinovaný s fólií HDPE, která chrání obsah proti vlhkosti. Inovovaná konstrukce nachází uplatnění při balení 25 kg cementu a ostatních stavebních materiálů převážně v zimním období.
Jednovrstvé pytle s nosností až 40 kg plněného materiálu se vyrábějí z papíru s plošnou hmotností 110 nebo 120 g/m2. Jako papír se používá vysoce průtažný a propustný pytlový papír Advantage ONE, který je navíc pevný, tuhý a dobře potiskovatelný. Pytle vyrobené z tohoto papíru se nemusí perforovat, čímž se zvyšuje celková pevnost obalu a naopak snižuje prašnost pracovního prostředí a únik materiálu při plnění. Snižováním hmotnosti pytle v závislosti na počtu vrstev klesají velice výrazným způsobem finanční náklady pro zákazníka – hlavně z hlediska odváděných poplatků za obaly či v systému logistického řetězce. Pytle s materiálem určeným pro prodej v obchodních řetězcích jsou pro snadnější manipulaci opatřeny odnosným ouškem, které bylo vyvinuto jako reakce na změnu velikosti obalu i změnu v systému prodeje balených materiálů. Pevnost ouška je zajištěna přelepem ze speciálního materiálu sendvičové konstrukce (papír/LDPE/PP tkanina/LDPE/papír).
Další inovací je pytel EASY SEAL VALVE. Tato inovace ventilových pytlů z pohledu zatavení ventilu pytle po naplnění je odezvou hlavně na požadavky výrobců především z chemického průmyslu či prašných prostředí. Aby se vyhovělo technickým požadavkům na plničkách, používal se dříve pro svařování ultrazvukem poměrně silný nános PE (50–80 g/m2), nyní v Mondi používají nový typ materiálu s nánosem, který umožňuje bezproblémové svařování jak ultrazvukem, tak i tepelné. K výrobě těchto inovativních pytlů bylo potřeba upravit linku, tak, aby měla řízený odsek. U těchto pytlů se myslí i na životní prostředí, svařovací hmota může být oranžová, nerozpustná ve vodě, nebo ekologičtější modrá, ve vodě rozpustná. Druhou variantu lze použít např. při plnění titanovou bělobou, která se zpracovává i s balením, tedy s pytlem.
Dalším krokem k usnadnění manipulace jsou pytle EASY OPEN a EFFUSSION OPENING. První z nich má do dna přidávaný odtrhávací PE pásek, u druhého typu je z důvodu přesnějšího dávkování použito speciální lepení dna se zpevněným sendvičovým přelepem s odnosným ouškem. /photo Effusion bag – with legend: Effusion bag/
Vylepšené systémy odvzdušňování
Při plnění ventilových pytlů je stavební hmota vháněna do pytle společně se vzduchem, který z pytle uniká otvory naperforovanými po obvodu. Perforace byla tedy pro odvzdušnění až do nedávna jediná možnost, jak pytel správně naplnit. Na druhou stranu perforace snižuje pevnost papíru, a s tím je nutné počítat již od počátku výroby. Dnes jsou v Mondi schopni nabídnout svým zákazníkům i alternativu odvzdušňování. Řešení představuje pytel AIRSTREAM BAG, který je méně naperforovaný, a přesto odvzdušňuje stejně kvalitně. U pytle se totiž používá přerušované podélné lepení vnější vrstvy hadice, čím se vytvářejí odvzdušňovací kanálky. Podobně jako AIRSTREAM BAG i u dalšího typu pytle SHEEKEN BAG je vylepšen systém odvzdušnění. Na hadicovém stroji se speciálním odvinem se odvíjí PE páska v šíři cca 10 cm, která se přilepí na vnitřní vrstvu papíru do oblasti podélného spoje hadice. U tohoto systému lze použít užší HDPE fólii, a tím vzduch odchází z větší plochy (přes plochu PE pásky) při zachování požadované vlhkostní bariéry.
Pro potravinářské obaly i balení aromatických látek apod. je určen pytel HOT LOCK. Bariéru vytváří hadice bez spoje, posiluje ji i hermetické uzavření pytle díky uzávěru s hotmeltovým lepidlem.
K velmi zajímavým pytlům patří i MINIBAG. V tomto případě se jedná o ventilové provedení pytle pro menší objemy. Šířka pytle je již od 18 cm.
Bezpečnost, identifikace a ekologie
Jako u jiných typů obalů, i u pytlů byla vždy snaha o zvětšení komunikační plochy. World bag, který byl prvním takovým krokem, měl natisknutou o jednu vrstvu více; dnes je však již víceméně minulostí. Progresivní formou pytle, který nese maximum informací, je SMART ID. V tomto případě se jedná o pytel s natištěným QR (quick response) kódem. QR kódy patří mezi dvoudimenzionální typy kódů. Vlastní 2D kód maticového charakteru je navržený tak, aby byl schopen na velmi malém prostoru zaznamenat velké množství informací. Způsob kódování zajišťuje poměrně vysoké opakování dat rozptýlené v symbolu. To umožňuje přečíst symbol, i když je část kódu poškozená nebo deformovaná. QR kód tvoří černé a bílé bloky. Vejde se do něj např. až 7000 číslic nebo text o délce 4300 znaků, které QR čtečka potřebuje pro dekódování. Výhodou je, že informace si může přečíst uživatel, dostává se k nim jednoduše pomocí mobilního telefonu s fotoaparátem a nainstalovanou čtečkou QR kódů (čtečky jsou stažitelné z internetu a je jich celá řada). Pro prohlížení odkazů webových či mobilních stránek je nezbytné aktivované připojení k internetu. Lze ovšem využívat i off-line funkce – například k ukládání dat z tištěné navštívenky do mobilu.
Další variantou pro lepší zabezpečení je SECURITY LABEL BAG, u kterého se lepí již na hadicovém stroji hologram. Je určen především pro ruský trh. Vedle bezpečnosti je vývoj zaměřen i na další zlepšení vztahu výroby k životnímu prostředí. Např. pro francouzský trh byl vyvinut TERRA BAG, kde bariérovou vrstvu tvoří místo fólie HDPE biodegradabilní fólie z kukuřičného škrobu, který se po vyprázdnění pytle rozloží na běžném kompostu. Proti původní HDPE fólii o tloušťce 7 µm je pro dosažení podobných vlhkostních bariér nutné použít u biodegradabilních fólií větší tloušťku – kolem 12 µm.
Článek připravila Jana Žižková
Novinky v taškách
Žhavou novinkou v oblasti průmyslových tašek, které také patří do výrobního sortimentu MONDI, jsou tašky potištěné flexotiskem s nakašírovanou PET fólií. Jedná se nejen o zvýšení bariéry, ale i o zlepšení vlastností vůči otěru barev a významného zvýšení lesku.