V obalové technice nachází hliník své uplatnění především v oblasti nápojových a konzervárenských plechovek a flexibilních obalů. Populární jsou i hliníkové tuby či velkoobjemové obaly (některé typy kanystrů, konví, sudů atd.). Hojně se využívá i v oblasti víček a uzávěrů, a to jak pevných, tak i flexibilních. Často se s ním můžeme setkávat i v podobě misek, balicích fólií či ve formě laminátů, kde hliníkovou vrstvou může být fólie či jen metalizovaný substrát. Pro výrobu obalů se používá hliník o minimální čistotě 99,5 %. Z hygienických důvodů je limitován i obsah některých dalších prvků v hliníku, především Be (0,005 %), As (0,05 %), Cd (0,01 %), Bi (0,2 %) apod.
Různé tloušťky a úpravy
Fólie z hliníku a jeho slitin se obecně používá pro technické a obalové účely. Než se začala používat hliníková fólie, používaly se fólie z různých jiných prvků, především z olova a cínu. Hliníková fólie má všechny charakteristické vlastnosti hliníku, jimiž jsou nízká hmotnost, hygienická nezávadnost, chemická stálost na vzduchu a výborné bariérové vlastnosti.
Fólie se velmi hojně využívá v potravinářství. Vyznačuje se mnoha vlastnostmi, které jsou při balení zvláště tohoto sortimentu požadovány (lehkost, dostatečná odolnost proti korozi, nejedovatost, absence tvorby barevných nebo organolepticky aktivních produktů se složkami potravin, měkkost a snadná tvarovatelnost, pěkný vzhled, snadná povrchová úprava, vynikající tepelné vlastnosti, výborné bariérové vlastnosti i velmi tenkých vrstev kovu a snadnost recyklace).
Fólie se vyrábějí v různých tloušťkách. Silnější typy jsou využívány při výrobě hliníkových misek tvarováním. Hliníkové fólie nižší tloušťky s nánosy ochranných laků jsou oblíbené při balení sýrů. Hliníkové fólie kašírované na papír jsou vhodné na balení másel, tvarohů apod. Čokoláda se balí do hliníkové fólie nelakované i jednostranně nebo oboustranně lakované bezbarvým lakem, popř. opatřené nánosem svařitelného laku. S laminátem složeným z Al fólie podlepené papírem pomocí vosku, případně disperzního lepidla, a opatřeným vrstvou kluzného laku se běžně setkáváme u balení žvýkaček. Další aplikací hliníkové fólie jsou blistrové fólie tloušťky 0,02 a 0,025 mm ve tvrdém i měkkém provedení, které se používají především ve farmacii při balení léků. S kašírovanými hliníkovými fóliemi se lze setkat u balení mraženého zboží, především zmrzlin do kornoutů. Metalizované papíry často ještě upravované dezénem při výrobě nebo na balicích automatech u zákazníka jsou balicím materiálem i v tabákovém průmyslu.
K velmi častým flexibilním aplikacím patří i široká oblast víček. Podle přání zákazníka se víčková fólie dodává buď v rolích, nebo se víčka dodávají již přímo vysekaná. Víčka mohou být v hladkém nebo dezénovém provedení, potištěná nebo nepotištěná (na druhé straně nános termoplastického laku). Vyrábějí se obvykle z hliníkové fólie o tloušťce 0,00 až 0,04 mm. Vedle hliníkových víček se hliníková fólie používá i jako ochranná vrstva pod víčka plastová.
Flexibilní hliník lze využít i v méně tradičních aplikacích. Na letošním veletrhu Reklama, Polygraf mohli návštěvníci vidět flexibilní sypátka na čaj z hliníkové fólie, systém Tea Cone. Tea Cone nahrazuje svou podstatou klasické filtrační louhovací sáčky. Tiskem lze hliník opatřit logem či ho jiným způsobem personifikovat. Obdobně působivé jsou typy závěsných etiket na víno, které následně slouží (po stočení do kónického tvaru) jako nálevka.
Hliník v praxi
K tradičním výrobcům hliníkových fólií, svitků plechů, obalů, ale i dalšího sortimentu patří společnost Al Invest Břidličná, a. s. Vedle sortimentu pro výrobu dalších produktů dodává Al Invest i populární hliníkové fólie určené pro domácnost. Fólie z hliníkové slitiny má obvyklou tloušťku 40 µm a menší. Obaly na bázi hliníku jsou určeny především pro potravinářský a farmaceutický průmysl, mlékárenství, tabákový sektor, ale i pro cukrovinky či suché produkty. Vedle hliníkových fólií vyrábí Al Invest i vícevrstvé materiály či metalizované papíry.
S vícevrstvými lamináty se setkáváme hlavně v tabákovém a potravinářském průmyslu. Specifické typy těchto laminátů se používají např. na balení bujonových kostek či čerstvého droždí. Jedná se o vícevrstvé lamináty s vysokou odolností vůči pronikání tuků a velmi dobrou tvarovou pamětí. Základem je Al fólie v kombinaci se speciálními papíry odolnými tuku. Tyto vrstvy jsou kašírovány pomocí mikrovosků, případně lepidel. Mohou být dodávány v potištěné i dezénové formě. Dále mohou být opatřeny termosvařitelným lakem nebo hotmeltem pro dokonalé uzavření bujonové kostky.
Hliníkové fólie nabízí i společnost Keramet, spol. s. r. o., která své obchodní zájmy s hliníkem směruje sice více na nejrůznější typy průmyslových (převážně stavebnictví) aplikací, v nabídce však nechybí ani fólie využitelné pro výrobu obalů – především flexibilního charakteru a misek. Hliníková fólie (do max. tloušťky 0,2 mm) má charakteristické vlastnosti hliníku, jimiž jsou nízká hmotnost, hygienická nezávadnost, chemická stálost na vzduchu a výborné bariérové vlastnosti. Vedle výroby obalů je využívána i na další technické aplikace (protiradonová izolace, asfaltové hydroizolační pásy, elektrotechnický průmysl, laboratoře a pro další účely).
K nejnovějším typům hliníkových fólií patří COMBI-4, u nás dodávaná společností ColorCap Czech, s. r. o. (Fólie je z holdingu Constantia Flexibles.) Jedná se o Al fólii podle nejnovějších a nejpřísnějších kvalitativně- hygienických norem pro přímý styk obalu s potravinami s garancí 0 % chloru v laku. Tuto speciální fólii, která má i minimální, a tudíž velice příznivé hodnoty, a to ve spojení s UV/INERT barvami v migračních testech, společnost standardně využívá u většiny dodávaných Al víček.
Vedle spotřebitelského balení se hliníkové fólie uplatňují i v balení přepravním. Fólie jsou zde určeny k ochraně zboží (nákladu) proti mechanickému nebo klimatickému namáhání. Pro aplikace tohoto typu nechybí hliníkové fólie ani u specialisty na přepravní balení společnosti EXCOLO, s. r. o. Bariérové Al fólie jsou určeny pro výrobu vnitřních bariérových obalů, které chrání výrobek proti klimatickým vlivům, tj. vodním parám, vodě, prachu, agresivním plynům, aerosolům, UV záření, tukům, olejům, kyselinám a mikrobiálním vlivům.
Článek připravila Jana Žižková
Energeticky náročný, ale recyklovatelný
Základní surovinou pro výrobu hliníku je bauxit. Z bauxitu získáváme čistý oxid hlinitý a z něho následnou elektrolýzou se produkuje čistý hliník. Odhaduje se, že celosvětová roční produkce hliníku je asi 25 milionů tun.
Elektrolýza hliníku probíhá v tzv. elektrolyzérech. Jedná se o elektrolytické pece. Dno uzavřeného systému je tvořeno uhlíkovou katodou, anoda je uhlíková. Do pece se přidá roztavený kryolit o teplotě cca 960 °C. Následně se přidává v pravidelných intervalech oxid hlinitý, který se vlivem elektrického proudu rozkládá na čistý hliník stékající na dno ke katodě a kyslík oxidující uhlíkovou anodu. Během tohoto procesu jsou spotřebovávány anody, zatímco elektrolyt zůstává. Výroba je tedy poměrně energeticky velmi náročná. Výhodou je zase konec životního cyklu hliníku, neboť je dobře recyklovatelný.