O bioplastech se hovoří mezi odbornou i laickou veřejností mnoho let. Často bývají propagovány na různých seminářích, kongresech a dalších akcí. Setkat se s nimi lze poměrně často i na odborných veletrzích. Nejinak tomu bylo i na letošní nejvýznamnější evropské obalářské akci, veletrhu Interpack v německém Düsseldorfu. Návštěvníci z řad odborné veřejnosti však mohli zaznamenat významnou změnu oproti dřívějšku. Bioplasty a další ekologické materiály zaznamenaly, alespoň podle množství vystavovatelů, růst v produktech praktického využití v běžném životě.
Bioplasty se zobecněně nazývají jak biodegradabilní plasty vyrobené z přírodních zdrojů (zvláště škrobů), které se likvidují kompostováním, tak i oxodegradabilní plasty, vyrobenými sice z ropy, ale na rozdíl od konvenčních plastů mají díky speciálním aditivům mnohem rychlejší čas rozpadu (jen za pomocí slunečního záření). Velkou výhodou oxodegradabilních plastů je tedy eliminace literingu (volně odhazovaného odpadu). Obě skupiny plastů byly na letošním Interpacku zastoupeny. Sektor bioplastů zahrnoval výrobce a distributory polymerů, granulátu, aditiv, finishingu, zpracovatelských zařízení a strojů. Nechyběli zde největší a nejznámější výrobci zabývající se touto problematikou, tedy především známé názvy produktů jako je BASF, Dupont Packaging, NatureWorks, Innovia a další. Vedle bioplastů se na Intepacku často vyskytovaly i další „zelené“ materiály, především dřevo, dýzy či ekologické papíry.
Vzrůstající výroba těchto materiálů dokazuje, že si lidstvo začíná více uvědomovat svou zodpovědnost k životnímu prostředí. Známým faktem je, že zatímco spotřeba různých typů výrob z petrochemické produkce stoupá, zdroje ropy se vyčerpávají. Vzrůstající ceny ropy logicky postihují i výrobce konvenčních obalových plastů, byť z celkové spotřeby petrochemických produktů tvoří poměrně malou část, cca 5%. Dalším důvodem pro vzrůstající tendenci bioplastů je i neustále se zvyšující enviromentální zátěž z důvodu likvidace konvenční produkce. Likvidace plastových obalů a materiálů je realizována většinou spalováním, což vede ke zvyšování koncentrace CO2 v ovzduší.
Tašky, kontejnery, kelímky i vysoušeče vlasů
Dnešní bioplasty mají často v některých případech srovnatelné vlastnosti s konvenčními plasty, proto je snaha výrobců proniknout s jejich využitím do stále širšího spektra produktů, kde by syntetické plasty vyrobené z ropných produktů mohly být bioplasty nahrazeny.
BASF rozšířil své portfolio o nové bio (Ecovio®) i oxo (Ecoflex®) plasty. Ecovio® je vyroben na základě PLA (polylactic acid), tedy přesněji kukuřičného škrobu. Materiál je zvláště vhodný na výrobu flexibilních obalů (tašek, sáčků apod.). Folie může být zpracovávána na stávajících vyfukovacích linkách. Plast je dobře svařovatelný i potiskovatelný (výrobce nabízí potisk až 8 barvami). Plnobarevně potisknuté nákupní tašky z tohoto materiálu používá v Německu např. společnost ALDI SÜD. Ecoflex® je upravený aromatický kopolyester s aditivy urychlující jeho rozpad. Materiál je zvláště vhodný pro výrobu hygienických sáčků či umlčovacích folií.
BASF však na Interpacku zdaleka nepresentoval jen bioplasty v podobě flexibilních obalů, nechyběly ani obaly pevné. V tom ostatně produkty BASF nebyly zdaleka jedinečné, snahu proniknout do domény jak flexibilních, tak i tuhých obalů jevila většina výrobců bioplastů. Na stáncích vystavovatelů tohoto sortimentu nechyběly láhve, kelímky, tuby i víčka. Setkat se však mohli návštěvníci i s „neobalovými“ produkty – nechyběly obaly na CD/DVD, propisovací tužky či vysoušeče vlasů.
Flexibilní obaly z bioplastů na výstavišti presentovala i společnost BioBag International. Tato firma se již před 5 lety stala nositelem prestižní ceny “Best Marketing Initiative Award” právě za svůj inovativní přínos nových typů biodegradabilních obalů.
Bioplastům se začínají přizpůsobovat stále častěji i výrobci zpracovatelských strojů. díky zdokonalování technologických postupů v oblasti bioplastů byla letos např. linka FFS Arcil nominována na ocenění DuPont Awards for Packaging Innovation. Linka je určena především k plnění jogurtových kelímků a na Interpacku byla využita hlavně ve spojení s biokelímky na jogurty Danone. Výkon linky je 40 000 kelímků/hod. Nový typ kelímků na jogurty představila finská firma Paccor. Kelímky DuoSmart společnost vyrábí pouze ve Finsku a Polsku. Produkty kombinují výhody plastových a papírových kelímků. Vnitřní plastová vrstva vydrží vysoké, ale i nízké teploty. Vnější vrstvu tvoří kartonový vícebarevně potištěný plášť. Z počátku byly DuoSmart kelímky vyráběné z konvenčních plastů (PS, PP, PET), nyní jsou nově nabízeny i z PLA.
Zaměřeno na fixace z bioplastů
Výsypná tělíska či přířezové folie tak byly od počátku bioplasty využívány v oblasti fixace. V Düsseldorfu se však mohli návštěvníci setkat s mnohými dalšími aplikacemi. K hojně využívaným patří vzduchové polštářky. Green Lights Products Ltd. začala vyrábět tuto fixaci v biopodobě. Vzduchové polštářky Opus™ Bio se vyrábí standardním postupem jako polštářky z konvenčních plastů. Rychlost stroje je zpracování 17 m folie za minutu. Tímto výkonem lze tedy vyrobit cca 82 vzduchových polštářů (o velikosti 200 x 200 mm). Materiál je kompletně biodegradabilní, za přítomnosti vlhkosti, mikroorganismů a kyslíku sw rozpadne během 18 – 36 měsíců. Vedle materiálu Opus Bio, společnost nabízela i další materiály – Opus R (PCW) či Opus C, který je vyroben z kukuřičného škrobu a splňuje veškeré parametry bioplastu (dle EN 13432, ASTM D6400 – 04). K rozpadu dojde po 6 měsících.
Úplně nový typ materiálu, tentokrát v podobě pěny představila korejská společnost KORECO. Inovativní materiál BPS (Bio Pulp Starch) Foam je plně kompostovatelný a má ambice nahradit klasické pěny zvláště polystyrenu (EPS) a polyetylenu (PE). Materiál je vyroben z recyklovaného papíru, škrobu a polypropylenu. Nadouvání granulátu probíhá za pomoci páry. Unikátní je, že na rozdíl od konvenčních pěnových materiálů, rozpínání probíhá bez nadouvadel (např. u EPS je nadouvadlem pentan). Použití materiálu je velmi universální (potraviny, čerstvé ovoce, dárky, spotřebitelské zboží, elektronika apod.).
Další zajímavostí z oblasti bio fixací byla výsypná tělíska EcoFlo. Tělíska jsou na bázi škrobu, ale přitom plnohodnotně dokáží nahradit pěnový polystyren, jak dokazují i testy z nezávislé laboratoře Brunel University. Vhodná jsou na fixaci lehčího zboží.
Biomateriály ve spojení s
potravinami
Na biodegradabilitu a celkovou udržitelnost se nesoustředili jenom výrobci plastů. Zájem vzbudil stánek s obaly na čerstvé potraviny a pečivo. Obaly byly ze 100% biodegradabilní dřevěné dýzy. Ve spojení s produktem dokázali tvůrci obalů z Denlop Natural Arts, že obal může být výrazný i bez náročného potisku. Na pečivo se soustředila i turínská společnost Ecopack. Papírové košíčky, talířky, tácky i tray díly všeho druhu jsou vyrobeny z vysoce ekologických papírů a jsou určeny pro přímý styk s potravinou. Použití těchto obalů je od košíčků na muffiny či dezerty až po obaly na pizzy či koláče. Výrobce obaly dodává jak nepotištěné, tak až osmibarevně potištěné (flexotisk, ofset)
Na potraviny jsou vhodné i obaly z biodegradabilních materiálů Eurocon. Požadavky na materiál jsou dány přísnými předpisy pro přímý styk s potravinou. Výhodou je, že obaly lze mrazit či ohřívat v mikrovlnné troubě bez jakéhokoli poškození.
Návštěvníky určitě zaujalo i množství zahraničních, hlavně asijských firem, které se soustřeďují na bioplasty. Na výstavišti nechyběla ani jedna největších čínských „bioplastikářských“ firem, společnost KINGFA. Ta ze svého portfolia představila hned několik alternativ ke konvenčním plastům. Plně degradabilní Flex 262 se pohybuje se svými mechanickými vlastnostmi mezi PE a PP. Podobně jako i další presentované flexibilní materiály (Flex 162, Flex 64D) je dobře svařitelný i potiskovatelný.
Biodegradabilní papír s obsahem bioplastu Mater Bi představil na Interpacku jako žhavou novinku jeden z největších hráčů na poli bioplastů, společnost Novamont. Nová řada biodegradalních papírů je vyrobena z čisté celulózy. Z důvodu lepších bariérových vlastností je tento papír extruzně vrstven.
Jana Žižková