Cest, jak prokázat odběratelům dodržování bezpečnostních a hygienických výrobních postupů, je mnoho. Jednou z nich je certifikace podle standardu BRC (British Retail Consortium). Ačkoliv vznikla v Británii, rozšířila se tato norma i do dalších zemí. Co přináší její poslední aktualizace, se mohli zájemci dozvědět na semináři pořádaném společností Lloyd’s Register Quality Assurance 25. 5. 2011 v hotelu Park Inn v Praze.
Standard podle zákazníků
Jedním z cílů BRC je soulad s legislativou EU. Zároveň standardy musí odpovídat požadavkům a očekávání zákazníků. To je myšlenka, které se drží 4. vydání globálního standardu pro obaly a obalové materiály. Díky účasti Institute of Packaging byly do jeho koncepce zahrnuty požadavky společností, které výrobky uvádějí na trh. Celkově je akcentována funkčnost obalů. Spotřebitel má za své peníze dostat co nejvyšší hodnotu.
Norma je určena nejen firmám, které vyrábějí obaly a obalové materiály pro balení potravin, ale týká se i výroby obalů pro kosmetické a toaletní spotřební zboží. Zahrnuje i předcházející operace, jako je výroba obalových materiálů pro zpracování nebo potisk a dodávky ze skladů s přidanou hodnotou, kde je zboží přebalováno. Vztahuje se rovněž na výrobce obalů pro jednorázové použití (kelímky, misky, pergamenový papír). V neposlední řadě se zabývá i doplňkovými materiály, s nimiž se ve výrobním procesu pracuje, jako jsou lepidla a nátěry.
Rizika eliminují multiprofesní týmy
Proti třetímu vydání je standard rozšířen z obalů i na obalové materiály. V nové verzi se klade důraz na zapojení managementu při aplikaci normy. Vedení firmy je povinno zavádění příslušných opatření průběžně kontrolovat a hodnotit. Nově byl formulován požadavek na multiprofesní tým, který zajistí, že budou zohledněna veškerá rizika, která mohou v provozu nastat. Analýza rizik je základním kamenem, na němž má být stavěna celá implementace. Musí být provedena ihned na začátku, aby nebyla opomenuta rizika, která mohou být v průběhu projektu považována za již vyřešená. Norma se věnuje i analýze rizik během tisku. Ačkoli odborná veřejnost očekávala, že se bude jednat především o rizika migrace nebezpečných látek, tvůrci standardu se zaměřili spíše na chybějící nebo zavádějící informace především s ohledem na alergiky, celiaky apod.
Kategorie obalů byly z původních tří zúženy na dvě – high risk a low risk. Vysoké hygienické riziko se týká obalů, které přicházejí do přímého styku s potravinářskými produkty či jinými produkty citlivými na hygienické požadavky. Do kategorie nízkého hygienického rizika spadají obaly spotřebitelských výrobků a sekundární a terciární obaly pro veškeré použití.
Standard sice již vstoupil v platnost v únoru letošního roku, ale auditovat se podle něj zatím ještě nezačalo. Certifikační audity začnou probíhat podle revidovaného vydání od srpna 2011. Poměrně krátké přechodné období je dáno relativně malými změnami.
Tři otázky pro Dana Jakubce, vedoucího auditora společnosti LRQA
Svět balení: Proč by měly české firmy aplikovat původně britský standard?
Dan Jakubec: Na trhu se dnes pohybuje převážná většina mezinárodních řetězců, a ty udávají trend v požadavcích na své dodavatele i jejich dodavatele. Jestliže hlavní zákazník obalářské firmy tento typ standardu vyžaduje, potom pro ni není jiná cesta. Jak jsem ale řekl v přednášce, možností je dnes celá řada. Snažíme se o to, abychom vymezili jeden standard pro celé odvětví, ale je to velké politikum. BRC standard je tedy jedna z možností.
S. B.: Jak je používání tohoto standardu rozšířeno v ČR?
D. J.: Nemám informace ze všech certifikačních firem etablovaných na českém trhu. My dnes máme 10 zájemců v různých stadiích přípravy: uvažování, hodnocení, proběhly první předaudity. Jedna z těchto firem je certifikována podle norem skupiny BRC.
S. B.: Je to ve srovnání s ostatními evropskými státy mimo Británii hodně, nebo málo?
D. J.: Jsme určitě na začátku. Tento standard přišel z Británie, uchytil se v Německu a Nizozemsku, což jsou země, které určují trendy. Nizozemsko zároveň spolupracuje na tvorbě standardů BRC. Ale hlavním proudem je FSSC. Co se týče sousedních států, nemyslím si, že využití standardů BRC je srovnatelné s již delší dobu zavedenými systémy, myslím tím EMS, QMS atd. To je skutečně malý počet. Ale na druhou stranu musíme vzít v úvahu, že firem, na které se standard může vztahovat, je také málo. Je jich daleko méně než potravinářů, na něž dopadá hlavní tíha požadavků na bezpečnost potravin. Potenciál je relativně velký a zatím není naplněn.
Gabriela Karczubová