Pod pojmem technické plyny si většina z nás představí tlakovou láhev, následně třeba propan-butanový domácí vařič, kyslík, dusík. Tyto plyny však mají mnohem širší použitelnost. V každodenním životě se s nimi setkáváte na každém kroku. Např. káva, obzvláště značková, určená do espreso kávovarů, je balena v ochranné atmosféře dusíku, která zajistí čerstvost a optimální vlhkost namleté kávy. Křehkost tzv. bublinkové čokoládě dodává oxid uhličitý. Balený nápoj v plastové lahvi se stal samozřejmostí a nabízí se spotřebitelům ve velkých baleních.
Nápoje v plastu jsou baleny v multipacích většinou po šesti kusech. Skladují se na paletách do velké výšky často i v obchodech. Pokud je třeba vzít jednu, opatrně roztrhnete obal multipacku, vyjmete jednu lahev, a vtom rána. Ostatní balíky láhví se řítí k zemi. I po pádu však stále drží láhve svůj tvar.
Fascinující je fakt, že tak křehká věc, jako je naplněná plastová láhev, se může kupit na sebe v několika řadách, aniž by se její tvar bortil. Většina výrobců plnících nápoje do plastových lahví hledá dnes další cesty ke snížení výrobních nákladů. Jednou z možností, jak úspor dosáhnout, je právě snížení hmotnosti láhve. Použití menšího množství plastu pro její výrobu pak může snížit i její pevnost.
Obsah sycený i nesycený
Udržení původního tvaru tenkostěnných lahví není problém, pokud jsou do nich plněny sycené tekutiny. Oxid uhličitý rozpuštěný v nápoji přechází po uzavření láhve částečně do hrdlového prostoru, a tím při dosažení rovnováhy dojde k vytvoření vnitřního přetlaku a díky tomu i udržení tvaru plastové lahve. Odolnost láhve proti promáčknutí a zhroucení je zvláště důležitá při přepravě a skladování lahví v několika vrstvách na paletách.
Problém může nastat, pokud je do tenkostěnné lahve naplněn nesycený nápoj, např. neperlivá voda nebo ledový čaj. Dokonce i velmi malé zatížení nebo ochlazení obsahu způsobí promáčknutí lahve či její deformaci. Tento problém není možno řešit přidáním oxidu uhličitého s ohledem na jeho rozpustnost v nápoji a tím i změnu charakteru obsahu lahve.
Řešení nabízí použití zařízení Cryogen Injektor, který slouží pro dávkování malého množství kapalného dusíku do lahve před jejím uzavřením. Kapalný dusík ihned po dopadu do nápoje začne intenzivně vařit a odpařovat se, čímž vzniká velké množství plynu. Krátce po nadávkování kapalného dusíku je láhev na lince uzavřena a vznikající plyn tak láhev dostatečně natlakuje. Dusík je velmi málo rozpustný v nápojích, a neovlivňuje tedy chuť ani charakter nápoje.
Z jednoho mililitru kapalného dusíku vznikne téměř 700 mililitrů plynu. S ohledem na vznik velkého množství plynu je třeba kapalný dusík dávkovat přesně ve velmi malém množství.
Viktor Tkadlec,
project manager, MESSER TECHNOGAS, s. r. o.