Vedle typických nápojových spotřebitelských obalů, tedy objemů přibližně do dvou litrů, se stále častěji setkáváme i s obaly velkoobjemovými. Poměrně často se nejen u spotřebitelských obalů objevují vedle kovových soudků na alkoholické i nealkoholické nápoje i kombinované obaly, kde nosnou složku tvoří lepenka. Byť ve většině případů postrádá tento typ obalu vratnou funkci díky své nižší materiálové životnosti, vyznačuje se nesporně jinou výhodou, a to velmi nízkou hmotností obalu a snadnou manipulovatelností. Jednocestný obal znamená navíc nulové náklady na vracení a čištění.
Využití lepenky v balení nápojů není nic nového. Nelze ji zde však použít bez vytvoření účinné bariéry. Tu lze vytvořit např. nanesením bariérové vrstvy přímo na lepenku (PE, PP, Al apod.) extruzí, metalizací, natíráním či dalšími postupy. Tento princip se plně osvědčuje u vrstvených (nápojových) kartonů, které dodávají na český i evropský trh převážně společnosti Tetra Pak, Elopak či SIG Combiblock. Nápojové kartony mají velkou nabídku konstrukčních variant, které navíc vycházejí z logisticky velmi příznivého průřezu obalu (obdélník/čtverec). Tyto typy obalu jsou však používány převážně na nápoje a tekutiny všeho druhu do objemu dvou litrů.
Druhou variantu, jak použít lepenkový obal s účinnou bariérou na nápoje, představují typy obalů, kde lepenkový obal tvoří nosnou část obalu (ve skutečnosti je obalem sekundárním) a nápoje jsou plněny do vnitřní části, kterou může být flexibilní či pevný obal zpravidla z plastu. Tyto typy obalů se naopak zpravidla používají na objemy vyšší, než je zmiňovaná hranice dvou litrů.
Když se řekne BIB obaly
Ochranný obal z kvalitní lepenky skrývá u BIB vak z pružné fólie vyvinuté původně odborníky NASA pro uchování potravin v extrémních podmínkách. Z hlediska pevnosti se nejvíce osvědčily lepenky vlnité, nejčastěji třívrstvé. Kvůli atraktivitě potisku se využívají lepenky kašírované. Tedy tisk na vlnitou lepenku není realizován přímo flexotiskem, ale preprintem, kde se velice často prosazuje kvalitnější ofset na archy, které jsou kašírovány na vlnu. Průřez krabice je obvykle obdélník nebo čtverec (byť to pochopitelně nejsou jediné možnosti konstrukce). Tento tvar je z hlediska ložení na paletu optimální. Kvůli snazší manipulovatelnosti bývá krabice často opatřena i rukojetí. K tradičním výrobcům krabic na obaly typu BIB patří v ČR především společnosti Smurfit Kappa, Model Group a mnohé další. Na trhu se můžeme setkat i s BIB obaly od zahraničních výrobců, např. Packwell (Palm Group).
Flexibilní vaky lze pro méně náročné produkty používat i z prostého PE, častěji se však uplatňují vícevrstvé lamináty včetně laminátů metalizovaných hliníkovým pigmentem. Flexibilní vak je opatřen napouštěcím a zároveň vypouštěcím ventilem. Tento systém je velice příznivý právě pro větší objemy tekutin, kdy po načepování příslušného objemu zabraňuje zpětnému pronikání vzduchu uzavřený výčepní ventil. Tímto způsobem si např. balené víno zachovává neměnnou chuť a svěžest až šest týdnů po otevření, protože nedochází k jeho nežádoucí oxidaci. Na českém trhu se plasty pro BIB vložky zabývá např. společnost BLATINIE, a. s.
KeyKeg především pro pivo či víno
Další variantu lepenkového obalu ve spojení s plastem představuje velkoobjemový obal typu Key KEG, který si v poslední době ve světě oblíbili především pivaři. Jedná se o jednocestné (nevratné) lepenkové sudy s vnitřním plastovým obalem. U nás začal stáčet pivo do nevratných lepenkových sudů např. budějovický Budvar. Tyto obaly mají objem 20 a 30 litrů a váží přibližně jeden kilogram, tedy proti vratným sudům váží papírovo-plastový devětkrát méně. Spolehlivě vydrží pád z výšky až 1,5 metru a jsou plně recyklovatelné. Nový typ balení využívá Budvar pro vývoz piva do vzdálených zemí (první dodávku 384 nových sudů o objemu 20 litrů odeslal do Ruska) a hůře dostupných míst, odkud je zpětný odběr prázdných nerezových sudů velmi drahý a časově náročný. Navíc při balení tohoto typu odpadne i komplikovaný systém záloh. Další výhodou je i cena: lepenkový KeyKeg je zhruba 10x levnější než alternativní vratný obal. Rozdíl mezi pivem natočeným z klasického sudu a z balení KeyKeg zákazníci nepoznají. Pivo se plní do vnitřního sterilního vaku, který je vyroben ze speciální vícevrstvé fólie. Do vaku se tak nedostanou žádné nežádoucí plyny, které by negativně ovlivnily kvalitu. V původní kvalitě vydrží šest měsíců stejně jako v nerezovém sudu. Čepování piva funguje na stejném principu jako populární pivní tanky. Zapotřebí je jen originální narážeč. Obaly pro Budvar dodává nizozemská firma.
I KeyKeg může být BIB
Myšlenka KeyKegu vychází z výše popsaného bag in box obalu. I tento typ obalu bývá někdy označován stejnou zkratkou BIB, která však v tomto případě označuje bag in ball, tedy sáček v kouli, která je vyfouknutá z PET preformy. Tento sáček je vyroben z vícevrstvé, odérem i chutí inertní fólie, jejíž skladba je dána přepravovaným produktem (KeyKeg se vedle piva nejčastěji používá na víno). Celý systém je kvůli zvýšení stability ložen do lepenkové krabice ve tvaru polygonu (kvůli lepšímu rozložení tlaku). Sférický tvar „míče“ z PET umožňuje vydržet maximální vnitřní tlak s minimálními deformacemi. Tlak piva přes sáček na stěnu koule tedy vyvozuje dostatečnou pevnost. Pro vytočení piva stačí pouze tlakový vzduch, jenž se vhání mezi sáček a stěnu koule a samozřejmě nepřichází s pivem do styku. Po vyprázdnění se PET koule stlačí jako běžná PET láhev.
KeyKeg obaly byly prezentovány na loňském veletrhu Brau Beviale společností Lighweight Containers. Extrémně nízká hmotnost 20- či 30litrového KeyKegu (jeden až 1,4 kg) umožní při transportu přepravit až o 25 % nápoje více. Díky všem uvedeným kvalitám získal obal již v roce 2009 ocenění Beverage Innovation Award, v roce 2010 pak další prestižní ocenění World Star for Packaging.
Výhodou je také snadné a aseptické plnění obalu. Od konvenčního plnění se systém liší jen ve dvou směrech – plnicí stanicí a paletizační jednotkou. Na poloautomatech lze naplnit za hodinu 40 až 60 kegů podle objemu. Plně automatizovaná vícefunkční hlava plnicí jednotky dokáže naplnit až 1000 kegů za hodinu.
Jednocestný ekologický Petainer KEG
Další variantu plastového obalu v lepenkové krabici nabízí společnost Rexam Petainer Aš, s. r. o. (dceřiná společnost akciové společnosti Rexam PLC). Petainer KEG je jednorázový plastový sud o různých objemech (15, 20, 30 a 40 litrů), opět kvůli stabilitě umístěný v lepenkové krabici. K výrobě sudu se používá velká PET preforma. Celý sud se skládá z PET obalu, víčka, trub
ičky a pružinky. Petainery jsou stoprocentně recyklovatelné a jejich výroba je zcela ekologická (splňuje dané zákonné normy). Původní Petainer vyvinul lídr v oblasti jednocestných plastových obalů, švédská společnost Petainer Lidköping AB. I v tomto případě se vývoj obalu odvíjel od myšlenky, jak nahradit méně ekonomický sud nerezový. Vzhledem k velkým pořizovacím nákladům se obvykle investice do sudů totiž navrátí až po přibližně deseti odběrech výrobků konečnými zákazníky. Nerezové sudy jako vratné obaly se musí dopravit na místo určení, poté zpět a následně vyčistit, což u jednocestných obalů odpadá.
Zajímavá na Petainer KEG obalech je i možnost, že se mohou dodávat nejen jako kompletní kegy, ale i jako pouhé preformy, z kterých jsou u výrobců nápojů kegy vyfukovány, plněny a uzavírány. Pokud jsou Petainery určeny na pivo, jsou kegy vyfukovány z hnědě zbarveného plastu. Zbarvený plast spolu s potištěnou lepenkovou krabicí zajišťují nejen výbornou ochranu proti UV záření, ale systém navíc usnadňuje i manipulaci s výrobkem. Vyprázdněné sudy Petainer mohou být po bezpečném odtlakování lehce stlačeny a snadno likvidovány stejným způsobem jako jakýkoliv jiný PET obal. Lepenkové obaly na Petainer KEG u nás vyrábějí především společnosti THIMM Packaging a Model Group. Od dubna letošního roku se lze s konceptem tohoto balení setkat i na našem trhu. Pivo v něm nabízí náchodský pivovar PRIMÁTOR, a. s.
Jana Žižková, Ladislava Caisová
Box:
3P na trhu
Pivo PRIMÁTOR® v sudech Petainer je v nabídce pro tuzemský i zahraniční trh. Sudy Petainer jsou určeny především pro sezonní zákazníky, restaurace a bary s omezenými skladovými prostory, ale i pro další místa prodeje točených nápojů. Sudy se dodávají spolu s jednorázovými uzávěry a lze je připojit k běžně používaným zařízením pro čepování piva. Naplněný 20litrový sud Petainer váží necelých 21 kg, a lze s ním tedy snadno manipulovat. Pivo PRIMÁTOR® lze skladovat v sudech Petainer minimálně po dobu tří měsíců bez jakéhokoliv nežádoucího dopadu na složení a chuť výrobku.