Sklo jako materiál pro výrobu obalů je nejvíce spojeno se sklem nápojovým. Zdaleka se však nejedná o jedinou aplikaci obalového skla. Se sklem se lze setkat v kosmetice i ve farmacii. Díky svým unikátním vlastnostem patří k nejstarším vyráběným materiálům vůbec. Poměr spotřebitele ke sklu se měnil a vyvíjel. Dnes je vnímáno nejen jako obalový materiál. U některých typů produktů se skleněný obal stává garantem kvality zboží. I když s boomem plastů byla sklu v obalových materiálech prorokována role Popelky, tato vize se zatím nenaplnila.
Sklo je bezbarvá hmota, která se skládá se směsi kyselin a zásad. Obalové sklo je charakteristické obsahem vápníku a sodíku. Nejdůležitější suroviny pro výrobu skla jsou písek, vápenec, soda, střepy ze starých láhví a různá aditiva. Mezi ně patří především barviva. Skelná hmota se musí odbarvovat, zakalovat i zabarvovat různými sloučeninami podle toho, k jakému účelu je určena. Výhodou při výrobě skla je možnost využití již použitého materiálu. Střepy pomáhají i ke snazšímu tavení skloviny.
Zpracovatelské postupy při výrobě skla
Sklovinu lze tvarovat hned několika postupy – litím (ve výrobě obalů se prakticky nepoužívá, je to charakteristický způsob především pro výrobu skel ve tvaru desek), vyfukováním, lisováním (s charakteristickým švem na produktu) či kombinací výrobních postupů. Většina průmyslově vyráběných obalů technologie zpracování kombinuje. K nejčastěji užívaným patří především procesy dvojitého vyfukování (blow – blow) či lisofoukání (press – blow). Oba tyto způsoby využívá i jeden z největších výrobců obalového skla (u nás především nápojového a konzervárenského), společnost O-I, která má výrobu i v ČR (Dubí u Teplic – O-I Manufacturing Czech Republic, a. s.).
Pro nápojové láhve je charakteristický první výše uvedený způsob. Sklovina z vany teče do dávkovacího zařízení, které otvorem ve dně protlačuje a odstřihává žhavé kapky. Ty střídavě sklouzávají pohyblivými žlaby do kovových forem foukacího automatu. Ze žhavé kapky se nejprve v jedné formě vytvoří základní tvar, který se pak ve druhé formě vyfoukne do konečného tvaru láhve. Pak se forma rozevře a ještě žhavá láhev vyjede na pás. Aby bylo eliminováno vnitřní pnutí láhve, je nutný její rychlý posun do tunelu chladicí pece. Chlazení skla je řízený proces. Na počátku tunelu je právě taková teplota, jako je teplota láhví, které vyšly z automatu (cca 1200 °C). V tunelu dochází k postupnému ochlazování. Po vyjetí láhví z tunelu následuje technická kontrola. Inspekční systém vyřadí všechny vadné láhve, které se pak opět zužitkovávají při výrobě skla. Mezi hlavní zkoušky skleněných obalů patří nejen kontroly mechanické, ale i optické či jakostní (vady ve skle, vylouhovatelnost, rozložení skloviny apod.).
Lisofoukání je obdobný proces. Základní tvar je na rozdíl od blow – blow procesu nejprve předlisován, teprve pak následuje vyfukování. Chlazení probíhá prakticky stejně.
Sklenice na kompoty se od nápojových liší nejen tvarem
Důležitou vlastností skla je tepelná odolnost, jež se dá nadefinovat jako tepelný rozdíl, který sklenice vydrží při prudkém ochlazování. Tepelná odolnost závisí na koeficientu tepelné roztažnosti skla, který je dán jeho složením a tloušťkou. Pro konzervové sklenice je obvykle udávána v rozmezí 40 až 45 °C s přetlakem 0,3 MPa, pro nápojové obaly 30–35 °C. Obě skupiny obalů se dále liší tvarem, často i objemem a způsobem plnění a uzavírání. I když se nápojové láhve i konzervové sklenice vyrábějí v objemech cca již od 15 ml až po 5 l, pro láhve jsou nejtypičtější objemy 0,5–1 l. Uzavírání nápojové láhve může být uvnitř hrdla (zátky) i vně hrdla (především kovové korunkové i šroubovací uzávěry či uzávěry plastové různých typů včetně navlékacích, tedy uzávěr a zátka v jednom). Konzervové obaly patří mezi širokohrdlé. Jsou charakterizovány typem, objemem a průměrem ústí. K nejčastěji používaným uzávěrům patří víčka Omnia a dnes nejvíce užívaný twist off (krátký závit). Je možné se však setkat i s kombinací obou typů uzávěrů a s dalšími variantami.
Zaměřeno na výrobce a distributory
Jak již bylo uvedeno, mezi výrobce obalového skla patří v ČR především společnost O-I Manufacturing Czech Republic, a. s. V portfoliu výrobce lze nalézt skleněné láhve a sklenice pro nápojový a potravinářský průmysl. Jedná se hlavně o láhve na alkohol, pivo, víno, nealko, ale i pro farmacii. Dalším významným sortimentem společnosti jsou konzervové sklenice. Používané sklo může být bezbarvé či barevné (zelené, hnědé, dead leaf).
K lídrům ve výrobě skleněných obalů patří i další společnost, Vetropack Holding AG. Jejím členem je i VETROPACK MORAVIA GLASS, akciová společnost se sídlem v Kyjově. Společnost se profiluje jako specialista na skleněné obaly na míru. To znamená, že skleněný obal vzniká v úzké spolupráci se zákazníkem, takže přesně odpovídá jeho přáním a potřebám. Zákazník zároveň získává i širokou škálu služeb od vývoje obalu až po jeho nasazení na plnicí linky. Před několika lety se společnost stala i průkopníkem v používání revolučně nových skleněných zátek Vino-Lok (výrobce firma Alcoa). Na první pohled připomíná skleněný uzávěr Vino-Lok vytahovací zátku. Je vybaven malým kroužkem z plastu jako těsněním mezi ústím láhve a zátkou. Uzávěr dokonale drží v ústí, a navíc lze lahev díky plastovému kroužku znovu uzavřít. Celý uzávěr je chráněn aluminiovou kapslí v nejrůznějších barvách, která je zárukou originality obsahu.
K tradičním výrobcům patří u nás i Sklárny Moravia, a. s., se sídlem v Úsobrně. Vedle láhví na alkohol, likéry a víno má společnost ve své nabídce i obalové sklo na další potravinářské aplikace a laboratorní sklo. Jako jeden z mála našich sklářských podniků vyrábí i flakony pro parfumerii.
Výrobu, dovoz a velkoobchodní prodej skleněných obalů, především konzervových sklenic, láhví na alkoholické i nealkoholické nápoje a sklo pro farmacii, zajišťuje i Euroglass Group, s. r. o.
Přes 2000 výrobků a doplňků obalového skla má ve své nabídce firma Bricol-M, spol. s. r. o., která nabízí zboží s kompletními službami pro zákazníky. Objednávky nejsou omezené počtem, firma dodává zboží od jednoho kusu až po kamionové/kontejnerové dodávky.
I některé technické aplikace mohou být obalem. Široký sortiment domácenského, průmyslového, laboratorního a technického skla, trubic a průmyslových aparatur, distribuovaný pod značkami Simax® a Kavalier ®, nabízí firma s více než 170letou tradicí, Kavalierglass, a. s.
S výrobou skla úzce souvisí i výroba forem. K nejznámějším výrobcům v ČR patří Sklostroj Turnov CZ. Formy jsou vyráběny za použití CAD/CAM systému Unigraphics na veškeré programování NC a CNC obráběcích strojů. K výrobě společnost používá speciální litiny pro sklářské účely od předních evropských výrobců (Německo, Itálie, Česká republika) podle parametrů tvrdosti a tepelné vodivosti.
Jana Žižková
Box:
Obalové modifikace
Se skleněnými obaly se můžeme potkávat v mnoha modifikacích. Historické obaly na některé produkty patří i ke sběratelsky ceněným. K hlavním sběratelským artefaktům patří především láhve na pivo a ocet či dekorativní flakony na parfémy. Dnes se obalové sklo využívá jak u spotřebitelských, tak i u velkoobjemových typů balení. Mezi spotřebitelské typy patří především nápojové láhve a konzervové sklenice. Nechybí však ani obaly na kosmetiku, kde jsou skleněné obaly stále využívány především na parfémové flakony. K nejčastěji používaným velkoobjemovým obalům patří zásobní láhve, demižony, dupližony či balony.