
Poptávka po kvalitní lepence neustále vzrůstá. Přestože výrobců vlnité lepenky je na českém trhu dostatek, často se u obalů z tohoto materiálu setkáváme s lepenkou dovezenou ze zahraničí či s kompletními obaly dovezenými včetně potisku. V některých případech je důvodem absence materiálu (případ sedmivrstvé lepenky), v dalších se jedná o dodávky levnějšího produktu. Nejčastějším případem je však kombinace kvality a rozumné ceny. Posledně jmenovaná varianta se týká i materiálů a obalů z německého závodu Packwell Schwepnitz, který jsme v únoru navštívili.
Vlnitá lepenka bez omezení
Palm Groupe vyrábí dvou-, tří-, čtyř-, pěti- i sedmivrstvé vlnité lepenky. Velmi žádané jsou lepenky kašírované archy potištěnými ofsetem přímo na vlnu. Na výrobu obalů jsou v závislosti na typu produktu využívány vlnité lepenky různých plošných hmotností. Nejčastěji jsou na výrobu lepenek využívány papíry o mS 140 g/m2. Vrstvy vlnitých lepenek jsou v Packwell Schwepnitz tvořeny různými typy papírů o mS 90–300 g/m2.
Vlastnosti lepenek určuje vedle použitých papírů i výška (hrubost) vlny. Palm vyrábí nejen standardní vlny A, C, B či E, ale je schopen svým zákazníkům dodat i minivlny typu F či N a jejich kombinace. Vedle B-vlny jsou to právě mikro- a minivlny, které jsou nově žádaným materiálem na výrobu spotřebitelských obalů.
Další přidanou hodnotou je i finální tvar jednotlivých typů lepenek. Lepenky jsou vyráběny nejen v rolích a arších ve variabilních formátech, ale je možné je dodávat v předržované podobě jako tzv. nekonečné lepenky (fanfold). Tyto lepenky se zvláště hodí k výrobě obalů stejného typu se změněným jedním parametrem (radiátory, panely, některé typy nábytku apod.). Především na dárkové obaly jsou vhodné barevné lepenky s otevřenou vlnou či unikátní lepenky stretchového charakteru (elastowell). Na přepravní balení jsou naopak žádány vícevrstvé těžké lepenky se zvýšenou bariérou proti vlhkosti. U přepravního balení lze lepenky doplnit dalšími materiály (lehčené polymery – pěny, dřevo apod.) a dodávat zákazníkovi obaly kombinovaného charakteru již připravené pro přímé balení náročných výrobků. Veškeré příslušenství, které je potřeba k zabalení produktu, zajišťuje především Palm Servis, který nabízí i cracking. Specialitou u přepravních obalů je oblast balení nebezpečného zboží, tzv. HAZMAT packages (HAZardous MATerial – nebezpečné zboží); tyto obaly je možné v rámci certifikace a vlastních zkušebních postupů dodávat přímo ze závodu Europack ve Wörthu nad Rýnem.
Skupina Palm, a právě její závod Packwell Schwepnitz, může zvolit vhodný typ potisku podle zadání a požadavků zákazníka. Vysoce kvalitní pětibarevný flexotisk či kašírovaný ofset ve vztahu k potřebnému objemu obalů a jejich opakovatelnosti jsou z marketingového hlediska velmi zajímavé.
Člen velké rodiny
Packwell Schwepnitz se sídlem nedaleko českých hranic, u Drážďan, patří do velké rodiny podniků Palm Packaging Group od roku 2007. Tato společnost je dobře známá i na českém trhu. Pro podporu prodeje pracuje v ČR její obchodní zastoupení a servis českým zákazníkům zahrnuje i české spolupracovníky v některých výrobních závodech (Packwell).
Packwell začal s výrobou vlnité lepenky na zvlňovacím stroji BHS Corrugated v roce 1994. Dnes lze na této několikrát již značně zmodernizované zvlňovačce vyrobit 85 milionů m2 vlnité lepenky ročně. Zvlňovací stroj se splicerovým odvíjením papíru (systém zásobní smyčky a dvouramenného stojanu umožňuje kontinuální odvíjení bez zastavení stroje při výměně kotouče) díky modulu Faser, který umožňuje rychlou výměnu zvlňovacích válců, je určen pro výrobu jak třívrstvé lepenky (E, B, C), tak lepenky pětivrstvé (EB, CB). Vedle výroby obalů z klasické vlnité lepenky se firma soustřeďuje i na výrobu obalů z kašírovaných lepenek. Z toho důvodu byl zakoupen v roce 2000 kašírovací stroj Asitrade s výrobní kapacitou 15 milionů m2 lepenky ročně. Je určen výhradně na výrobu třívrstvých lepenek typu E a B do maximálních formátů 1650 x 1430 mm. Ofsetem potištěné archy (obvykle natírané papíry GD2) jsou kašírovány přímo na otevřenou vlnu. Kašírovaná lepenka je vyžadována pro prodejní obaly a displeje převážně pro potraviny, nápoje, průmyslové zboží (elektrotechnika, domácí potřeby, sklo apod.), ale i pro kosmetiku či farmacii. Packwell Schwepnitz vyrábí až 60 % obalů určených potravinářskému průmyslu. Je významným výrobcem žádaných nápojových multipacků, v posledních letech se zaměřuje na dodávky BiB (bag in box) různých velikostí a konstrukcí krabic včetně možnosti kompletních dodávek krabic, sáčků, ventilů, odnosných uch až po plničky.
Bobst 1700 Masterflex/Mastercut a ty další
Přímý potisk je ve Schwepnitzu realizován vícebarevným flexotiskem; vzhledem k převážně potravinářským obalům se tiskne pouze barvami ředitelnými vodou. Na výsek jsou využívány kvalitní rotační stroje (čtyřbarevný Göpfert), inline boxmaker (tříbarevný Martin), a především přesné a výkonné horizontální lisy (zn. Bobst vč. nejmodernějšího 1700 Masterflex/Mastercut). Vyseknuté přířezy se mohou lepit až šestibodově. Jedna z lepiček je vybavena twinfeeder modulem pro možnost sestavovat obaly z více dílů. Ty jsou žádané především v podobě shelf ready packaging. Twinfeeder slouží jako dvojcestný nakladač, který slepí oba díly (obvykle vršek a dno) dohromady před vlastním zkompletováním obalu (předlamování, skládání, lepení, zalisování). Výhod u takto zhotovených obalů je hned několik. Lze použít potištěné či nepotištěné typově odlišné materiály, eliminuje se perforace na obalu, a tím odpadá i požadavek na použití pevnějších, tj. dražších lepenek. Balení do takto připraveného jednoho obalu je proti balení do dvoudílných obalů rychlejší. Díky easy open systému je usnadněno otevírání na prodejnách a nehrozí ani poškození zboží či nepěkně odtržená perforovaná část apod.
Chloubou podniku se stal v loňském roce zakoupený Bobst 1700 Masterflex/Mastercut. V tomto případě se jedná o vývojově nejvyšší řadu vícebarevného flexotisku s hi-tech výsekem. Každá z tiskových jednotek má svůj vlastní nezávislý pohon, konstrukce umožňuje automatickou výměnu rastrovaného válce i nový systém automatického mytí. Vedle excelentního výkonu disponuje Masterflex generačně nejnovějšího typu i mnoha inovacemi v oblasti inspekce (zónové kontroly, detekce chyb barevnosti, tisku i materiálu atd.), vakuového transferu archu či SW vybavení (ovládání dotykem z obrazovky, ukládání dat do Matic systému atd.). Nové možnosti zajištění téměř absolutního soutisku a zdokonalení inspekce přispívají především k dalšímu zkvalitnění tiskového procesu.
Jana Žižková
Box:
Od papíru k vlnité lepence a obalům
Původní (a stále rodinný) podnik založil Adolf Palm v roce 1872 v továrně na výrobu papíru v Aalenu-Neukochenu. O více než sto let později (1979) vstoupil Palm převzetím závodu na výrobu vlnité le
penky v Bruchsalu definitivně do výroby a zpracování tohoto obalového materiálu. Přístup k zavádění technologických novinek a zcela nových postupů ve výrobě má firma více než aktivní. Již v roce 1962 uvedl Palm do provozu první dvoupásový stroj na výrobu vlnité lepenky ze surového papíru s denním výkonem 120 tun. Dalším prvenstvím na německém trhu se Palm mohl pochlubit v roce 1968, kdy byl uveden do provozu první německý stroj na výrobu testlineru (výkon 200 tun). Zatím nejúspěšnější byl rok 2002, kdy byl uveden do provozu papírenský stroj s mnoha světovými rekordy na výrobu papíru z recyklátu a začal pracovat komplex závodů ve Wörthu nad Rýnem. Zde se v Eurowellu vzápětí rozjel i nejširší (3,35 m) zvlňovací stroj na výrobu až sedmivrstvé lepenky. V současnosti skupina Palm produkuje více než 870 milionů m2 vlnité lepenky ročně. Dnešní Palm má ve své skupině 18 závodů (v Německu, Nizozemsku i Švýcarsku). Je znám jednak jako výrobce surových papírů na výrobu vlnité lepenky a novinového papíru pod označením Papierfabrik Palm, často dodávané i českým zpracovatelům, ale Palm Packaging Group je rychle rostoucí skupina výrobních závodů dodávající obaly z lepenek do celého světa. Skupina se zabývá výrobou a dodávkami lepenek (Palm Wellpappe), obalů (Palm Packaging), potištěných a zušlechtěných lepenek a obalů z nich (Palm Print) a kompletním servisem v dodávkách kombinovaných a předpřipravených obalů (Palm Servis). Palm Packaging Group tvoří síť podniků, které samostatně nejen působí na svých regionálních trzích, ale zároveň každý z těchto podniků může poskytovat celé spektrum výrobků z vlnitých lepenek v rámci skupiny.