Nadnárodní dodavatel koncových zařízení pro balicí linky Cermex navrhuje novátorská na zakázku stavěná řešení nehledě na projekt nebo pole působnosti. Zatím posledním příkladem je loňská konstrukce, stavba a instalace čtyř balicích strojů typu wrap around u australského výrobce sušenek Arnott’s.
Úkolem bylo přejít od ručního balení do krabic k automatickému balení zároveň se změnou typu skupinového balení při zabezpečení rychlého náběhu produkce na čtyřech linkách. Stroje také mají bránit poškození výrobků a nabídnout flexibilitu pro zvládnutí častých změn formátu a exponenciálního nárůstu rychlosti. Cermex tedy pracoval na dvou frontách: nápaditý projektový management a originální technické řešení.
Pět důležitých požadavků
Spotřebitelské balení, s nímž se manipuluje, tvoří pravoúhlé či jako pyramida tvarované kartonové skládačky nebo kontinuálně balené plastové tácky s kulatými sušenkami. První problém představovalo řízení přísunu výrobků a jejich řazení tak, aby se flowpacky neotáčely. Druhá výzva spočívala v ochraně celistvosti výrobků spolu s možností integrovat manipulátory přizpůsobené pro 58 odlišných druhů zboží baleného do krabic 32 různých velikostí a tvarů. Třetí úkol vycházel z rozhodnutí Arnott’s změnit skupinové balení (ze standardních lepenkových krabic na přebalování lepenkovými přířezy) současně s automatizací linek. Rychlost byla čtvrtou výzvou. Byla stanovena na 12,5 krabice a 175 balíčků za minutu. Požadována byla rovněž rychlá a jednoduchá přestavba formátů.
Podle Andrého Spoora, projektového inženýra odpovědného za projekt, existovala dvě zásadní výchozí hlediska: velký počet druhů produktů a skutečnost, že výrobky byly baleny do krabic. V rámci projektu bylo třeba přejít u všech na balení do lepenkových přířezů.
Pátý problém představovala rychlá integrace čtyř strojů ve výrobním závodě. V průběhu celého procesu byl zdůrazňován požadavek na okamžitou spolehlivost.
„Projekt vyžadoval, abychom instalovali čtyři stroje souběžně na našich čtyřech hlavních výrobních linkách. Tři z linek nemají před vkládáním do krabic žádný vyrovnávací zásobník, takže ihned po instalování by každý prostoj balicího stroje významně ovlivnil efektivitu provozu,“ uvedl André Spoor.
Výběr strojů s požadovanou výkonností
Cermex instaloval tři identické multifunkční stroje WB45 a pro pomalejší linku jeden tradiční stroj, všechny typu wrap around.
První série inovací WB45 byla vybrána s ohledem na ochranu integrity výrobků: Prvním návrhem bylo vestavět dva roboty na stroj, aby se zajistil chod při požadované rychlosti a optimální životnosti stroje. Každý robot běží při snížené jmenovité rychlosti, aby výrobky netrpěly častým zrychlováním a zpomalováním. Cermex vybral roboty vyrobené firmou Fanuc, v Austrálii dobře známou dodávkami pro automobilový průmysl.
Druhým nápadem bylo přenášet výrobky na řadicí stůl malým modulem typu pick & place, aby flowpacky nerotovaly. Dávku přidržují přední a zadní servopoháněné dorazy tohoto stolu.
Třetí klíčovou myšlenkou pro robotickou manipulaci bylo, že vkládání zahájí robot 1 a dokončí robot 2 s hladkými pohyby tak, aby mohlo být provedeno bez použití vkládacího ústí.
Čtvrtou silnou stránku řešení Cermex, která přispívá k zachování integrity výrobků, představuje manipulátor. Hlavice se skládají ze 30 až 50 minipřísavek tak, aby soustavně zůstal zachován podtlak, dokonce i když jedna z nich ztratí kontakt s produktem. To je velice důležité u flowpacků, protože přidržování fólií je velice zrádné. Druhá série inovací vedla k uspokojení požadavků na flexibilitu.
Nasazení robotů zjednodušilo řešení. Cermex WB45 splnil nároky firmy Arnott’s, když nástroje společné pro několik formátů pomohly významně zkrátit čas přestavby, aby trvala maximálně 25 minut. Důležitá je jednoduchost samotného nastavení s minimální potřebou nových výměnných částí a schopnost strojů balit různé formáty krabic. Proto byla pro tři ze čtyř strojů vybrána robotizovaná řešení.
Technická odbornost na výši, bezproblémový start
Nezbytné podmínky pro úspěšné završení projektu, jenž byl ambiciózní co do technického řešení i dodacích lhůt, vytvořila vedle stávající instalované báze Cermexu v Austrálii také trvalá přítomnost týmu konstruktérů od Cermex Sales & Services v Bangkoku, místního zástupce Cermexu v Sydney a podpora přímo od firmy Cermex France.
Zakázkové oddělení Cermexu se dokonale přizpůsobilo požadavkům klienta schopností hladce zapracovat změny technických údajů, které do projektu zasahovaly; společnou konstrukcí a vzájemnou součinností, pozorností při plnění dodacích lhůt a sledováním výrobních omezení.
Důležitým faktorem bylo, že Cermex se rozhodl využít zkušební fázi na maximum již při testování všech formátů v továrně Corcelles-lès-Citeaux ve Francii. Mohlo tedy být provedeno jemné doladění, aby se eliminovaly potíže během náběhu výroby u zákazníka.
Pro Arnott’s byla přínosem ochota Cermexu naslouchat a reagovat na vzniklé potřeby a přizpůsobit řešení podle změn během konstrukce, stavby, instalace i uvádění do provozu.
U Cermexu se firma Arnott’s mohla spolehnout na jeho zkušenosti s instalací balicích linek. 3D simulace různých variant umožnila rychle a s minimálními zdroji dospět k optimálnímu řešení. V souladu s požadavky, jež Arnott’s formuloval na začátku, Cermex dodal, instaloval a zprovoznil čtyři stroje. Obě firmy společně vymyslely metodiku instalace a uvádění do provozu, která dovolila, aby během integrace balicích strojů pokračovalo ruční balení.
Zkušenosti Cermexu s robotikou a realizované projekty na tomto poli, jako např. Veuve Clicquot Ponsardin (šampaňské) nebo Celtigel (potraviny), dodávají navrhované koncepci důvěryhodnosti.
Ladislava Caisová
(zpracováno z firemních podkladů)
Box 1:
Arnott’s v kostce
Jedna z největších potravinářských firem v asijsko-pacifické oblasti, která soustavně rozvíjí a rozšiřuje svůj sortiment sušenek a slaných pochutin. Firma založená před 145 lety má v Austrálii tři výrobní závody s robotizovanými linkami, zaměstnává kolem 2600 lidí a vyváží do více než 40 zemí. Od roku 1997 investovala do modernizace svého zařízení ekvivalent více než 240 mil. eur.
Box 2:
André Spoor
„Všechny projekty mají konečné trvání, zatímco údržba a obsluha stroje jso
u soustavné činnosti, které pokračují po jeho celý život. Cermex nám během projektu skvěle pomáhal. Jelikož se snažíme udržovat a dále rozvíjet schopnosti strojů pro novou výrobu v budoucnu, bylo potěšující vidět, že tato podpora neochabla ani po zprovoznění a převzetí strojů,“ uvedl André Spoor.