
Tamponový tisk je často vnímán především v souvislosti s potiskem reklamních a dárkových předmětů. Při potisku široké škály 3D předmětů, jako jsou tužky, zapalovače, klíčenky či hrnečky, zvládá tamponový tisk i velmi jemné detaily. Výhod tamponového tisku se však využívá i v dalších průmyslových aplikacích, jako jsou přístrojové desky, klávesnice počítačů či uzávěry limonád. Velkou výhodou tamponového tisku je, že ho lze využít i k potisku různě tvarovaných předmětů a povrchů, které nemusí být vždy hladké. Při tisku pomocí tamponu je vždy zachována dostatečná čitelnost i velmi drobných textů a prvků. Všech těchto výhod se využívá především při potisku produktů aplikovaných ve farmacii a medicíně.
Na rozdíl od běžného potisku plošných substrátů je při potisku prostorových předmětů možností tisku mnohem méně. Vedle hojně využívaného sítotisku (průtisk) a nepřímého tisku z výšky (slangově často nesprávně nazýván suchý ofset) představuje z konvenčních druhů tisku tuto možnost již jen tamponový tisk. Ten patří mezi nepřímé tisky z hloubky. Na tiskovou formu s vyhloubenými tisknoucími body je těrkou nanášena barva, přeplavená barva je pak následně stěračem – nožem – stáhnuta. Vlastní přenos barvy se děje elastickým tamponem. Kvalitu přenosu určuje vedle klišé právě přenosový tampon (tvrdost, povrch, mechanická odolnost a tvar). Tampon se při vhodném tvaru dostane na jakékoliv místo, dokáže tisknout na zcela zakřivené plochy, může se odvalovat, tisknout před sebe nebo pod sebe. Tiskne například na dno popelníku nebo krabičky, válcové a kuželové plochy. Tamponové tiskové stroje mohou dokonce tisknout více tampony několik předmětů najednou. Ke zvýšení kvality tamponového tisku přispělo velkou měrou využívání silikonových tamponů. Vynikající přenos barvy je umožněn především nízkým povrchovým napětím silikonu přesně na hranici mezi přijímáním a odpuzováním barvy. Stabilní povrchové napětí je dáno obsahem silikonového oleje v tamponu. Tampony tedy nelze skladovat neomezenou dobu, protože silikonové oleje se postupně z tamponu odpařují, čímž stoupá jeho povrchové napětí a klesá schopnost kvalitního přenosu barvy.
Využití nejen ve farmacii
Velké množství aplikací tohoto typu potisku je určeno pro farmaceutické a medicínské využití. V tomto sortimentu se s tamponovým tiskem setkáváme jak u potisku obalů, tak i při potisku konkrétních produktů. Tisk je rovněž realizován i na konstrukčně a materiálově značně typově odlišné produkty. Tamponovým tiskem lze tisknout chirurgické nástroje i implantáty (trubice katétru, čočky atd.). Vícebarevný tamponový tisk se využívá při potisku dětských kartáčků na zuby. I čela plastových navíjecích dutinek na náplasti jsou tisknuta obdobně. Nemluvě o široké oblasti plastových vyfukovaných i vstřikovaných obalů používaných na kapalné, pevné i pastovité hmoty. Dózy, lahvičky, flakony, některé typy kelímků, sáčků i tub či pouhé uzávěry – to je jen část obalového sortimentu, který je využíván ve farmacii a medicíně a zároveň je potištěn tamponovým tiskem.
Vzhledem k tomu, že lze tamponovým tiskem realizovat i potisk drobných textů, je hojně využíván i v tomto směru. Měřidla, objemové stupnice u injekčních stříkaček či hadiček, teploměry, baňky a odměrné nádoby jsou toho nepřehlédnutelným důkazem. S využitím tohoto typu tisku ve zdravotnictví se lze setkat i u méně „medicínských“ produktů. Pokud je zdravotní obuv opatřena potiskem – ať už na povrchu či podrážce (nezávisí na tom, zda plastové či dřevěné) s největší pravděpodobností se jedná opět o tamponový tisk…
Otevřený vs. uzavřený barevník
Byť to na první pohled vypadá, že tamponové stroje se liší od sebe pouze jednotlivými komponenty (tampon, klišé), existuje celá řada konstrukčních variant. K základnímu rozlišení práce tamponového stroje patří konstrukce barevníku. Starší systémy s otevřenými barevníky (dnes využívány hlavně při vícebarevném potisku malých sérií) používají otevřenou nádržku s barvou ve formě korýtka, které se nalézá za klišé. Zaplavovací těrka nahrne barvu přes klišé a při zpětném pohybu pak stírací nůž setře všechnu přebývající barvu, která se nalézá na klišé mimo vyleptaný obrazec, takže barva v obrazci je připravena pro vyzvednutí tamponem. Systémy uzavřených barevníků používají barevník, který slouží jako zásobárna barvy a zaplavovací i stírací těrka v jednom. Barevník má zabudované permanentní magnety, díky nimž je stále přitahován ke klišé (v případě fotopolymerního klišé pak k ocelovému držáku výměnnou součástí barevníku, těsní barvu proti samovolnému vytečení na klišé. Uzavřené barevníky jsou vhodné pro tisk velkých sérií. Zvláštní podskupina strojů s uzavřeným barevníkem jsou tamponové stroje typu TSQ od společnosti Tampoprint AG (u nás zastoupena kladenskou firmou Tampoprint CZ). Jsou to stroje s bočním stíráním (zleva doprava), které jsou vhodné pro potisk dlouhých součástek. Při použití standardního barevníku (60, 90, 130 mm) je možné potisknout i velice dlouhé díly. Maximální délka klišé je 1000 mm. Lze použít sestavu menších tamponů nebo jeden větší tampon. Většina výrobců i distributorů obchoduje jak se stroji s otevřeným, tak i uzavřeným barevníkem. Tamponové stroje obou typů dodává na evropském trhu např. společnost Comec Italia.
V případě vícebarevného tisku je dalším důležitým faktorem i ovládání posuvného stolu. Společnost Technical Industrial nabízí stoly pro vícebarevný tisk ovládané servopohony s přesností polohování 0,02 mm.
Kam za tamponovými stroji v ČR
Již uvedená společnost Tampoprint dodává vedle klasických zdvihových strojů s otevřeným i uzavřeným barevníkem i stroje rotační. Ty tvoří zvláštní skupinu strojů pro tamponový potisk s otevřeným barevníkem. Tyto stroje lze s výhodou použít pro tisk na pohybující se výrobky, na nekonečné lišty, trubky apod. nebo na kruhové, oválné i jiné obvody různých součástí, a to i při nepřetržité 24hodinové výrobě. Používají se rotační tampony, válcová klišé a speciální barvy pro rotační tamponový tisk. Speciálně vyvinuté keramické klišé zaručí životnost až desítky milionů tisků! Mezi nejrozšířenější aplikace patří tamponový potisk plastových uzávěrů PET lahví a farmaceutické produkce (injekčních stříkaček, inzulinových ampulí, tuby na tabletky, skleněné válce apod.). Rotační tamponové stroje používají univerzální tiskové jednotky typu RTI.
Především na oblast sítotisku a tamponového tisku se specializuje společnost SERVIS CENTRUM, a. s. Tato firma obchoduje jak s tamponovými stroji (Teca- Print), tak dodává i jednotlivé komponenty – klišé, tampony, barvy apod. K zajímavostem patří i nabídka systému pro potisk držátek na mezizubní kartáčky. Systém je využíván u strojů TPM 161. Držátka jsou vkládána do úchytu na otočném stole po dvou a postupně procházejí proc
edurami předúpravy, tisku, vytvrzení ultrafialovým zářením a vizuální kontrolou s akustickou signalizací defektu. Během tiskového cyklu jsou držátka neutralizována ionizovaným vzduchem. Po průchodu vizuální kontrolou jsou přesunuta do pozice pro odebrání. TampoMark Česko se sídlem v Mladé Boleslavi je dceřiná společnost německé firmy Media Service Grulms, která již déle než 12 let dodává veškeré vybavení pro tamponový tisk. Společnost obchoduje jak se stroji, tak i s příslušenstvím včetně barev na různé typy materiálů (Printcolor, TampoEco), včetně UV vytvrditelných barev (TampoSpeed), kde systém barev spojuje rychlé schnutí jako UV barvy a extrémně dlouhou životnost srovnatelnou s konvenčními barvami. Vedle strojů a příslušenství nabízí společnost C5, s. r. o., svým klientům i možnost potisku (např. reklamních plechovek). Nabídka strojů se soustřeďuje především na typy PP od Printing Solution. Tato firma v současnosti produkuje širokou škálu strojů od stolních jednobarevných až po šestibarevné automaty. Stroje je možno vybavit jak otevřeným, tak uzavřeným systémem barevníků.
TAMPO PLUS, s. r. o., byla založena v roce 1994 a zastupuje renomovaného německého výrobce tamponových strojů, firmu ITW MORLOCK. K nejprodávanějším typům strojů od této společnosti patří MORLOCK MTM 100 / MTM 100 GF. Jedná se o stolní koncepci s velmi robustní stavbou. Dodává se ve dvou variantách – buď s otevřenou vanou barevníku formátu 100 × 100 mm (případně až 100 × 120 mm), nebo s uzavřeným barevníkem v provedení GF.
Jana Žižková
Box 1:
Barva sítotisková, či tamponová?
Tamponový tisk je podobně jako sítotisk používán na potisk prostorových předmětů. I když se jedná o tisky na různých základech (průtisk, tisk z hloubky), používají se v tamponovém tisku obdobné nebo pouze různě modifikované sítotiskové barvy. Tyto barvy mají oproti sítotiskovým obvykle jen jemněji mletý pigment. Vyšší koncentrace pigmentu a optimalizované množství speciálních typů ředidel u barev zvyšuje krycí schopnost i v tenké vrstvě. Další „barevnou“ zajímavostí je i uplatňovaná technologie kombinace sítotisku a tamponového tisku při potisku keramiky, kde se sítotiskovým postupem barva nanáší na tampon a jím následně na předmět.