
Ve farmaceutickém průmyslu se stále častěji setkáváme s vývojem nových technologií na plnění a dávkování. Více než v jakémkoli jiném odvětví je při výrobě a následném balení léků i podpůrných produktů dbáno na bezpečnost. V automatizovaných plnicích linkách jsou z tohoto důvodu začleněny sofistikované inspekční systémy. Nechybějí velmi přesná dotiskovací a značící zařízení. S novinkami i inovativními trendy ve všech těchto oblastech se odborná veřejnost seznámila koncem listopadu na pařížském výstavišti Villepinte, kde probíhal mezinárodní obalářský veletrh Emballage 2010.
Byť asi nejtypičtějším obalem ve farmacii zůstává praktický a vysoce hygienický blisterpack (nejčastěji v kombinaci hliník – plast), nejedná se zdaleka o jediný typ obalu v tomto segmentu. Vzhledem k široké škále používaných léčiv, potravinových doplňků i dalších zdravotních potřeb se ve farmacii uplatňují prakticky všechny typy obalů. Tekuté produkty upřednostňují lahvičky, dózy, ale i aerosolové rozprašovače. Masti a další pastovité hmoty se plní do tub či kelímků. I samotné blisterpacky naplněné pilulkami různých velikostí a tvarů se obvykle ještě dále balí do sekundárních obalů v podobě lepenkových skládaček. Farmacie má však i svá další specifika – můžeme se zde setkat i se systémy balení, které se v jiných segmentech nepoužívají. Sterilizační či infuzní sáčky, systémy balení injekčních stříkaček, ampule či tepelně tvarované plastové filmy jako obaly na čípky, to je jen malý příklad typů specifického balení pro tento sortiment.
S novými typy obalů i technologiemi využívanými ve farmacii vzhledem k neustálému růstu tohoto typu průmyslu se odborná veřejnost již dávno nesetkává pouze na specializovaných farmaceutických veletrzích či akcích typu open house příslušných výrobců. Vzrůstající význam farmaceutického průmyslu zaznamenávají každoročně prakticky všichni organizátoři obalových veletrhů. Nejinak tomu bylo i při návštěvě posledního ročníku veletrhu Emballage v Paříži, kde se vedle potravinového a nápojového segmentu hojně prezentovaly systémy balení hlavně pro farmaceutický a kosmetický průmysl.
Ampule také s brčkem
Výrobců i plničů tohoto sortimentu bylo na výstavišti opravdu velké množství. Zasloužený zájem budily nové typy obalů bottelpack®. Jedná se o uživatelsky velmi přátelský typ obalů i na menší objemy s twist-off uzávěrem. Na otevření ampule uživatel nepotřebuje žádný nůž či nůžky. Ampule se otevře pouhým pootočením plochého uzávěru osmiúhelníkového tvaru. Tyto obaly jsou vytvářené a následně plněné na nové řadě aseptických linek stejného názvu. Linky bottelpack® pracují na principu technologie BFS (Blow – Fill – Seal). V první fázi dojde k odvíjení plastového parizonu („rukávec“ vyrobený z polymeru extruzí) a jeho vkládání do kovové formy, zároveň dojde k jeho odseknutí na příslušnou délku. Následuje jeho vytvarování podle formy procesem vyfukování. Po tomto vytvarování se již obalový polotovar ve formě plní tekutinou, krémem či mastí. Po naplnění dochází k uzavírání ampule, lahvičky či dózy (vyfukování uzávěru, svařování). Teprve po naplnění a uzavření obalu se otevře forma a odebere se produkt. Nová generační řada tohoto systému pracuje s rychlostí 30 000 obalů za hodinu.
Automatický systém výroby skleněných ampulí představila francouzská společnost ALMA SOTAPHARM. Ampule různých tvarů i velikostí dodává v malých i velkých sériích. Otevírání se většinou realizuje odlomením horní části ampule. Objednávky jsou vyřizovány systémem just-in-time. Tato společnost je známa i vývojem nového typu ampule Flackpull. Ampule válcovitého tvaru byla vyvinuta ve spolupráci s Laboratoires Pasquier. Výhodou ampule z chemicky neutrálního skla je její systém otevírání. Obal je uzavřen odtrhovacím víčkem typu peel-back lid. Díky tomuto systému je ampule přátelská i k dětským pacientům, kteří mohou proražením víčka brčkem konzumovat tekutý produkt přímo z ní.
Plastové, hliníkové či laminátové fólie – bezpečné, odolné, potiskovatelné
Plasty ve své pevné i flexibilní podobě patří k nejvíce využívaným materiálům vůbec a to samozřejmě platí i o balení ve farmaceutickém segmentu. Divize Dupont Medical Packaging zabývající se technologiemi, použitím a aplikacemi plastových filmů pro farmaceutický průmysl prezentovala na veletrhu úctyhodnou řadu materiálů, ve které nechyběly ani aplikace legendárního patentovaného materiálu Tyvek®. Tento obalový materiál poskytuje dokonalou antimikrobiální ochranu. Je vhodný i pro sterilizaci plazmou. Vhodná konstrukce obalu umožňuje vniknutí sterilizačního média a následně brání zpětné mikrobiální propustnosti.
Nabídku fólií především z PE a PP, ale i netkaných textilií a dalších materiálů prezentoval jeden z lídrů v této oblasti na evropském trhu, společnost RKW Group. Vedle technických aplikací určených především pro průmysl a zemědělství vyrábí společnost i fólie určené pro balení medicínských, farmaceutických a dalších hygienicky náročných produktů. Nechyběly zde ani vysoce odolné fólie a textilie aplikované nejen v oblasti balení pro nejmenší zákazníky. Řeč je o materiálech využívaných jako jednorázové plenkové kalhotky apod. Tyto elastické filmy a lamináty lze opatřit až osmibarevným potiskem.
Třívrstvé koextruzně vyráběné fólie především pro využití v potravinářství a medicíně v Paříži prezentovala i německá společnost sicht-pack Hagner GmbH. Jsou určené pro primární i sekundární balení. Modifikované fólie zaručují absolutní hygienu a ochranu. Mohou být vystavené standardním sterilizačním postupům, jako je ETO a gama-záření.
Zpracování a potisk laminátů určených především jako obaly na čípky představil na svém stánku světový gigant SARONG S. p. A., konkrétně jeho část Packaging Material Division. Různé typy laminátů (např. PVC/PE, PET/PE, PA/PET/PE, PVC/ PVDC/PE či ALU/PE) jsou zpracovávány tepelným tvarováním na obaly na čípky (především na léčiva pro rektální či vaginální použití) a menší dózy. Na výrobních linkách je možné vyrábět bloky obalů na čípky s V-násekem pro snazší otevírání, vytvářet perforaci pro odtrhávání jednotlivých produktů či opatřit balení otevíracím systémem peel-off, kdy se od sebe dají oba filmy oddělit. Tvarování obalu se liší podle způsobu aplikace produktu. Ostřejší, štíhlejší tvar se vytváří pro aplikaci léčiva rektálním způsobem, naopak širší vajíčkovitý tvar pro vaginální užití.
Zaměřeno na stroje a inspekci
Vedle giganta IMA S. p. A., který prezentuje výrobní zařízení jak pro oblast potravinářského, tak i farmaceutického průmyslu, mohli návštěvníci na výstavišti navštívit i další obdobné výrobce.
Mezi tyto společnosti patřila i BONFIGLIOLI ENGINEERING s. r. l. Konkrétně pro farmacii nabízí řadu řešení jak pro tekuté, tak i práškové produkty. Lze tedy balit do ampulí, láhví, blisterpacků, sáčků či plechových obalů pro aerosolové produkty.
V hale 5A se mohli návštěvníci seznámit i s novinkami či inovativními řešeními firmy Romaco Pharmatechnik (člen skupiny Romaco Group). Zájem vzbudil ergonomicky tvarovaný automat Unipac U 2060 určený k plnění a uzavírání tub. Tuby mohou být polyetylenové, laminátové či hliníkové. Po naplnění lze jejich dno uzavírat mechanicky – skládáním či tepelně – svařováním. Robustní konstrukce stroje dovoluje výkon až 60 tub/min. Pro farmaceutický průmysl je určen i Siebler HM 1. Jedná se o vertikální typ automatu s tepelným svařováním, který umožňuje zpracovávat fólie až do šírky 750 mm. Vedle těchto zařízení společnost dodává i blistrovací, kapslovací či tabletovací stroje. V jejím portfoliu najdeme i automaty na sekundární balení, tedy vkládání produktů do lepenkových krabic a mnohá další zařízení související s technologií a logistikou balení farmaceutických produktů. Pro plnění ampulí, lahví i injekčních stříkaček ve sterilním i nesterilním prostředí dodává stroje a zařízení společnost OPTIMA Group. Soustřeďuje se na modulární systémy strojů. Výhodou pro zákazníka je tedy možnost výběru na míru svého výrobního programu.
Balení do skládaček s fixací
Skládatelné obaly hrají ve farmacii obvykle roli sekundárního balení (např. pro vkládání blistrů). U blistrů je situace jednodušší o fakt, že obaly typu blisterpack slouží pro produkty (zpravidla tablety či kapsle) zároveň jako fixace. Některé typy produktů (injekční stříkačky, jehly apod.) vyžadují při balení do lepenkové skládačky svoji fixaci. Především pro tento druhý případ nabízela řešení trojice firem z Körber Pharma Division – MediSeal, Dividella a Rondo. Strojní technologie těchto firem umožňuje balení do blistrů a následně do skládaček opatřených bezpečnostními prvky (2D matrix kód) i Braillovým písmem. Nechyběly ani koncepty nových konstrukčních typů skládaček Wallet, BoxWallet či Fancy Wallet, jejichž výhodou je vedle kvalitně provedené fixace i velká plocha na informace či prezentaci produktu.
Kompletní balicí linky představila i německá firma mohrbach verpackungsmachinen GmbH. Produkty lze vkládat do konstrukčně velmi různorodých jedno-i vícedílných skládatelných obalů až šestibodove lepených. Linky lze zakončit i víceosým paletizačním robotem, který vkládá skládačky např. do klopových krabic a následně rovná na paletu.
Jana Žižková