
Základní funkce obalu je chránit zboží. V některých případech by však obal sám, bez vnitřního vybavení, nebyl schopen tuto funkci zajistit. Potom je nutný správný výběr kvalitní fixace, která bude eliminovat především mechanická rizika, jimž je obal vystaven od své výroby přes naplnění až po dopravu a distribuci. V různých fázích logistického řetězce je i různá míra působících rizik. Výběr konkrétního materiálu a konkrétní konstrukce fixace tedy vychází nejen ze znalosti specifikace baleného produktu, ale i znalosti všech rizik působících na obal během jeho životnosti.
I když na obal s produktem působí vedle mechanických rizik i další typy vlivů s negativním působením (rizika biologická, klimatická apod.), výběr fixačního prostředku se řídí především mírou rizik mechanických (rázy, vibrace, tlakové síly při stohování apod.). Obvykle se uvádí, že až 60 % způsobených škod při přepravě a skladování bylo způsobeno právě nepříznivým působením mechanických vlivů, 20 % vlivy klimatickými a 20 % ostatními.
K zafixování produktu lze použít fixace z různých materiálů. Nejčastěji jsou používány materiály lignocelulózové (papír, lepenka, voštiny atd.) či plastové (především fólie a pěnové plasty). I když plasty proti lignocelulózovým materiálům mají některé nepřehlédnutelné výhody (především zvýšenou odolnost proti působení vody, vlhkosti i páry, snadnou tvarovatelnost atd.), přesto se zvláště u jednorázových typů fixace často upřednostňují fixace lignocelulózové. Zdaleka se nejedná pouze o finanční aspekt. Fixacím z papíru a lepenek je dnešní svět nakloněn i z důvodů ekologických, díky nimž je snaha o upřednostnění materiálů z obnovitelných zdrojů. Další výhodou použití lepenkových či papírových fixací u obalů víceméně materiálově identických je lepší možnost recyklace, která se obejde bez jinak nutné separace plastové fixace a krabice. I když u některých produktů mohou být fixační materiály i vzájemně zaměnitelné, většinou jsou jedinečné. Např. u zafixování zboží na paletě si asi náhradu fólie za papírovou vrstvu příliš představit nedokážeme.
Druhy lignocelulózových fixací
Podobně jako při konstrukci obalů lze i u konstrukcí fixace vycházet ze standardizovaných vzorů či naopak vývoje nového typu fixace. Nejběžnější standardy pro vlnitou lepenku se používají z knihovny FEFCO. Ve skupině 9 lze upravovat parametricky zkonstruované unifikované prvky, které tvoří vnitřní vybavení obalu. Konstrukčně mezi ně patří např. vložka, násada, mřížka, přepážka, proložka a další. Tyto mřížky a proložky lze dále kombinovat např. s tvarovým výsekem. Vedle mřížek a základních proložek se nejčastěji uplatňují i proložky nařezávané či předrýhované.
Lignocelulózové fixace mohou být integrovány do obalu nebo naopak do něj v podobě tvarované fixace vkládány. Používáme mřížky a proložky i volně ložené fixace (papíry, tělíska apod.). U velkoobjemového zboží nebo zafixování produktů na paletě se často setkáváme s hranovou či rohovou fixací. V některých případech slouží jako fixace i přímo sám obal. Asi nejtypičtějším produktem tohoto typu je obal na vejce z nasávané vlákniny, který vhodně kombinuje logisticky příznivý tvar obalu s výbornou ochranou vytvarovanou na sítu do podoby přepravovaných vajec.
Hrany, které nejsou pouze plastové
Na ochranu rohů či hran se často používají pěnové plasty. Mnohá konstrukční řešení však uživatele přesvědčují, že i tyto prvky lze s úspechem použít v lepenkové variaci. Podorlická kartonážní, spol. s r. o., nabízí svým zákazníkům typ lepenkové ochrany hran – edgeboard. Hrany společnost dodává v různých délkových i tloušťkových parametrech. Lze je tedy využít nejen jako výztuhovou fixaci do přepravních beden, ale i k zafixování hran zboží loženého na paletě, kde brání produkt proti proříznutí vázací páskou, a zároveň chrání zboží proti posunutí na paletě. Výhodou edgeboard systému je vedle nízkých pořizovacích nákladů a výborné recyklovatelnosti i možnost potisku. Firma svým zákazníkům nabízí i možnost opatřit edgeboard (nad 1000 bm) samolepicí vrstvou.
Velmi inteligentní řešení vlastního zhotovení hranové ochrany nabízí při výrobě velkoobjemových obalů i společnost THIMM SCHERTLER Packaging Systems se sídlem v Chotětově. Hrany si zde z lepenky zhotovují sami technologickým postupem zhraňováním do kovových matric v kombinaci s lepením. Obdobně ekonomickým způsobem jsou v THIMM schopni provádět i výrobu lepenkových rámů k zafixování palet. Společnost se vzhledem ke svému výrobnímu zaměření na fixace zaměřuje.
Hranové fixace ze tří- i pětivrstvých vlnitých lepenek různých tvarů i rozměrů vyrábí pro potřebu vlastní i na volný prodej firma Packwell Schwepnitz GmbH&Co KG (člen skupiny Palm Packaging Group). Vedle klasických hranových fixací z E vlny (Kantenschutz Nr. 20) a C/B vlny (Kantenschutz Nr. 30) vyrábí společnost i hranové profily z třívrstvé C-vlny s rozšířenou základnou (Kantenschutz Nr. 10).
Alternativa k plastům
S rohovými profily z lepenky se stále častěji setkáváme i na nejrůznějších veletrzích či výstavách. I z tohoto faktu lze usoudit, že se stávají běžnou alternativou k rohovkám z plastu. Na posledním Fachpacku byly např. prezentovány pevné rohové profily z hladké lepenky různých druhů typu forfix® od společnosti Form. Rohovky i ochrany hran (Edgeboard), úhelníky typu WA Edgeboard (Wrap around Egeboards) i fixační prvky z voštin na Fachpacku prezentovala i firma Eltete TPM Ltd. Zahanbit se v tomto sortimentu nenechal ani tuzemský veletrh Embax 2010. Na fixace se zde soustředila především společnost Servisbal Obaly, s. r. o. Vedle sofistikovaných mřížek a tvarovaných papírů nechyběly ani rohovky z vlnité lepenky zhotovené přesně na míru typově velice rozdílného zboží. Nedaleko stánku Servisbalu měla svůj výstavní prostor i ODRA TRADING, spol. s r. o. Vedle lepenkových proložek a vinutých trubic společnost prezentovala právě i sortiment sloužící k ochraně zboží. Vedle fixace hran jsou velmi žádány i flexibilní úhelníky sloužící především k zafixování kotoučového typu zboží. V nabídce firmy nechybí ani lepenkové rámy, kterými se shora fixuje zboží na paletách.
Lepenka ve spojení s plastem
U průmyslového zboží často dochází u obalu k využití materiálových kombinací. Nejčastěji kombinuje obalové řešení využití plastových a lepenkových beden či krabic ve spojení s fixačními prvky z extrudovaných (pěnových) plastů. Dodavatelů i výrobců těchto řešení je na českém trhu dostatečné množství. Výrobci jiných typů obalů nakupují technické pěny ve formě přířezů či desek a z nich vytvářejí do obalu fixační prvky. K žádaným pěnám na
českém trhu patří extrudované polyetyleny od společnosti Mirel Trading, a. s., a SPUR, a. s.
Vlastní vývoj, design i testování obalů nabízí např. První obalová společnost®, s. r. o. (člen Pregis Corporation).
Vedle výplňových systémů, tělísek či bublinkových fólií patří technické pěny k nejčastějšímu způsobu fixace. Z technických pěn společnost využívá k fixaci jak hranové profily či rohovky, tak především tvarovky zkonstruované na míru produktu. Pěny v přepravním balení využívá i tradiční výrobce kartonáží z vlnité lepenky THIMM – THE HIGHPACK GROUP, či naopak známý výrobce plastových obalů PPO GROUP CZ, s. r. o.
Jana Žižková
Ladislava Caisová
Box 1:
Rohovky z vlnité lepenky
Stále více užívanou variantou jsou fixační vložky z vícevrstvé vlnité lepenky. Obvyklý postup při výrobě těchto typů fixace je navíjení pásu dvouvrstvé lepenky na vřeteno za současného nanášení lepidla. Při tomto postupu je důležité minimální působení tlaku, aby nedocházelo k poškození vlny. Následně se takto navinutý „rukávec“, který může mít různé tvary i různý počet vrstev, nechá zaschnout a rozřeže se na jednotlivé elementy.