Papírová fixace patří k nejlevnějším způsobům, jak lépe uchránit produkty před mechanickými vlivy. Obvykle se nevyznačuje sofistikovanou konstrukcí ani zvýšenými nároky na materiál. Výhodou je časté použití recyklovaných papírů. V současnosti se používají i zařízení, kterými lze vytvořit fixační prvky přímo z použitých krabic či jiného typu lignocelulózového obalu. Právě nízká cenová náročnost ve spojení s ekologickými trendy je hlavním důvodem stále se rozšiřující oblasti využití tvarovaných papírů či papírových výsypných tělísek.
Papír lze při balení využít jako obal (papírové sáčky, pytle, tašky, obálky apod.), obalový materiál (balicí a dárkové papíry) či fixační produkt (papírová vlna, tvarované papíry, mřížky, výsypná tělíska aj.). Papír různých vlastností dodává a používá jako fixační materiál významný výrobce především sulfátových papírů, společnost MONDI GROUP. Speciální typy papírů lze použít i ke zvýšené bariérové ochraně (proti korozi, mastnotě apod.). V souvislosti s přepravním balením kovových součástí se v současnosti setkáváme vedle aktivních fólií velice často s antikorozními papíry. Ty představují antikorozní ochranu pro náročné technické použití s balicí funkcí (proložky) nebo bez ní. Používají se v různých oblastech průmyslu, kde dochází k dalšímu zpracování nebo výrobě.
Ke známým typům antikorozních papírů patří BRANOrost (Společnost Branopack CZ, s. r. o.). Vyrábí se od 20 g/m2 do 800 g/m2 v provedení jednovrstvé, dvouvrstvé a třívrstvé. Antikorozní papíry BRANOrost poskytují optimální ochranu proti korozi podle VCI systému (Volatile Corrosion Inhibitor). Postupně je uvolňováno nejmenší množství účinné látky po dobu dvou let. Tyto látky chrání povrch kovu před korozními vlivy vzdušného kyslíku, vodní páry a mořského vzduchu, kyselin, které se uvolňují ze dřeva, potu a průmyslové atmosféry.
Častěji se však papír používá v méně náročném materiálovém provedení. I volně ložená papírová fixace z jedno- či vícevrstvých papírů je často u produktu dostatečnou formou ochrany, která navíc dokáže ušetřit čas i náklady při vývoji nového obalu. Jedním z těchto příkladů může být návrh obalu na LCD monitor od společnosti Servisbal Obaly, s. r. o. Pro balení byla navržena standardní krabice s konstrukcí FEFCO 0201, která společně se systémovou fixací PADPAK (tvarovaný papír) tvoří univerzální ochranu pro širokou škálu balených výrobků. Obal s touto fixací umožňuje vytvořit velké deformační zóny okolo LCD monitoru, které ho dokonale chrání v průběhu přepravy.
Volně ložená fixace z papíru
Mezi volně ložené fixační prvky patří různé typy tvarovaných papírů, papírových vln či tělísek. U těchto typů fixace jsou hlavní výhodou relativně nízké pořizovací náklady. U většiny těchto fixací lze vysledovat i kladný ekologický efekt. Tyto výrobky se obvykle zhotovují z použitých krabic či papírů řezáním či tvarováním. Používaná řezací či tvarovací zařízení jsou konstrukčně velmi jednoduchá. Spotřebitel si tedy může rozhodnout mezi nákupem fixací či nákupem (v některých případech dokonce i pronájmem) zařízení.
K nejstarším typům volně ložených fixací patří papírová vlna, která téměř nahradila vlnu dřevitou. Tato vlna je obvykle odpadní papír nařezaný soupravou kruhových nožů na úzké proužky. Vedle vlny z odpadních papírů, která nemá zvláště atraktivní vzhled, se lze setkat i s fixační vlnou dekorativního charakteru. K nejznámějším typům těchto vln patří Sizzle Pak (firma Ranpak Corp.). Jedná se opět o krátké proužky sulfátových papírů nízké plošné hmotnosti (mS 60 g/m2), které jsou však navíc harmonikově poskládané, čímž se zvýší jejich tlumicí schopnost. Další výhodou je, že se proužky při umístění do krabice do sebe samovolně zaklesávají, čímž prakticky znemožňují propad baleného zboží až na dno obalu. Proužky mohou být v podobě natural (přírodní hnědá) nebo barevné. Fixace se často používá při balení křehkého (sklo, ozdoby) či dárkového zboží.
Společnost Ranpak Corp. je výrobcem i dalších dvou volných fixací – systémů PadPak® a FillPak®. PadPak® je prostorově tvarovaný papír z role třívrstvého papíru (mS 50 g/m2). Strojní zařízení na výrobu tohoto papíru lze zakoupit v různých konstrukčních variantách (od ručního ovládání až po plnohodnotný automat). Obdobné typy strojů se používají i pro různé varianty tvarované fixace Filmpak®. Obě fixace dodávají i české firmy (např. Servisbal Obaly, Prodex AZ apod.).
Dekorativní i prořezávané lepenky
Díky tvaru patří k působivým fixacím i fixace z dvouvrstvé vlnité lepenky či fixace s otevřenou vlnou. Specialitou v sortimentu dekorativních fixací jsou stretchové lepenky. Mezi nemnohé podniky, které je vyrábějí, patří především firma Monowell (skupina Palm Packaging Group). Typ lepenky s otevřenou vlnou v elastické (stretch) podobě má název Elastowell a je zvláště vhodný pro dárkové a reklamní prezentace, zvláště pro dekorativní fixační balení nápojového skla. Nabízen je v profilu C i B v různých barevných variantách. Dodávat jej lze i v podobě přířezových rukávců, do nichž se pak předmět pouze vloží. Žádané jsou především barevné lepenky; vedle plošného zabarvení lze lepenku opatřit i vícebarevným potiskem přímo na vlnu.
K velmi ekologickým řešením patří i vytváření fixací z použitých krabic z vlnité lepenky. Výroba těchto fixací spočívá v prořezávání složených krabic či přířezů z vlnité lepenky do voštinové struktury. Prořezaná lepenka se při roztažení velmi snadno přizpůsobí tvaru baleného zboží. Na rozdíl od papírové vlny se zboží snáze vybaluje, protože fixace tvoří jeden celek. Hustota prořezu může být různá. K fixacím s méně hustým prořezem patří např. Eco Pack (Cushion Pack), naopak hustěji prořezaná bývá Flextra. Prořezané fixace tohoto typu nabízí v ČR např. Servisbal Obaly pod názvem KARTOFIX. Jedná se o originální univerzální fixační materiál registrovaný Servisbalem u úřadu průmyslového vlastnictví. Pomocí speciálních strojů je jinak už nepoužitelný karton rozřezáván na proužky, které tvoří celistvou síť. Ta se dá snadno rozdělit na menší kusy, které se vkládají do krabice, kde fixují zboží a vyplňují prázdný prostor, čímž zlepšují ochranu výrobku. Společně s krabicí tvoří 100% recyklovatelný jednodruhový odpad. Výhodou je i jeho univerzální použití. Uplatňuje se u balení skla, porcelánu, ve strojírenství, v automobilovém průmyslu i v oblasti zásilkové služby.
Papírová tělíska
I když se velmi často jako výsypný fixační materiál uplatňují plasty, ani papír zde není bez šance. Alternativou k ePS tělískům a chi
psům tvoří např. Popis pack od firmy Lika Pack. Jedná se o slepované (vodním sklem) zvlněné proužky papírů různé kvality. K nejznámějším fixačním tělískům z papíru patří produkty od firmy Devipack. Papírová tělíska se vyrábějí otáčením odvíjeného papíru do tvaru motouzu. Následně se tento materiál seká na tělíska ve tvaru válečků různých délek. Zajímavý je i další produkt této firmy – polštáře Devipack, kde je papírová drť vháněna spolu s lepidlem do papírové hadice. Ta je následně nasekána na příslušné délky fixačních polštářů. K zafixování i těžšího typu zboží, jako jsou motory apod., slouží unikátní tělísková fixace ExpandOS™ (společnost Vertex IPS). Tělíska jsou pyramidového tvaru z pevných, ale přitom zároveň i velmi pružných lepenek. Pro zvýšení účinnosti celého systému jsou lepenkové přířezy před skládáním děrovány otvory různých průměrů. Celý systém byl pro svou vysokou účinnost i přátelskost k životnímu prostředí (100% recyklovatelnost) již vícekrát oceněn i na mezinárodních soutěžích.
Jana Žižková