Koncem října se německý Düsseldorf stal na osm dní světovým centrem plastikářů. V pořadí již 18. ročník veletrhu K se konal ve dnech 27. 10. až 3. 11. 2010. Odborníci se shodli, že ten letošní se konal ve správnou chvíli a dal výrazné impulzy pro další rozvoj odvětví.
Plasty ve statistických hodnotách
Světová výroba plastů dosáhla rekordní výše – 260 mil. tun v roce 2007. V krizových letech 2008 a 2009 došlo k postupnému poklesu na 230 mil. tun, přičemž Čína v obou těchto letech zaznamenala růst v průměru o 10 %. Odborníci odhadují, že současná situace v oboru nahrává k dosažení výroby plastů ve výši 300 mil. tun v roce 2015.
Podíl Evropy na světové výrobě plastů poklesl v r. 2009 na 24 % z 25 % v r. 2008 při hodnotě 55 mil. tun. Centrální region PlasticsEurope, tj. Německo, Rakousko, Švýcarsko, Polsko, ČR, SR, Slovinsko se na tomto množství podílí 35,3 %. V loňském roce byl v ČR vyroben milion tun plastů, spotřeba poklesla o 5,1 % na 975 tis. tun. Letošní oživení se v Evropě projeví v růstu výroby a spotřeby o více než 15 % oproti loňskému poklesu o 16 %. Jedna z komodit – zpěňovatelný polystyren – zaznamenala v ČR za 10 letošních měsíců růst o 20 %.
Výrobci plastikářských strojů jsou též optimističtí, když zvyšují prognózy růstu obratu v letošním roce proti r. 2009 o 15 %. Na rok 2011 prognózují další růst o 10 %. Hlavními odbytišti jsou Čína, Indie a země Latinské Ameriky. Je nutno si uvědomit, že i přes trvalý růst výroby a spotřeby plastů je v Číně spotřeba na hlavu proti vyspělé Evropě pětkrát až sedmkrát nižší! Na balení se tam spotřebuje pouze 22,7 % plastů, a proto ani nepřekvapí, že v Číně za I. pololetí 2010 došlo k růstu spotřeby o 21 %.
Inovace strojů a zařízení
Obecně byly patrné inovace směrem ke zlepšení energetické účinnosti a zvýšení produktivity.
Např. německá firma Coperion (dříve Werner-Pfleiderer) představila linku se světově největším výkonem a největším granulátorem s granulací pod vodou. Průměr granulátoru je 1250 mm, má 11 000 otvorů a dosahuje výkonu 100 t PE za hodinu. Pro dokreslení uvádím údaje o vývoji výkonů jedné linky při výrobě PE a PP v posledních 15 letech v tunách/hodinu:
Polymer | 1995 | 2000 | 2005 | 2010 |
PE | 40 | 56 | 75 | 100 |
PP | 26 | 34 | 40 | 75 |
V oblasti vstřikování se uplatňují vícenásobné formy s výrobními cykly pod dvě sekundy. Roboty pro vyjímání náročnějších výstřiků jsou samozřejmostí.
Významný rozvoj nastává ve vytlačování trubek. Španělská firma Molecor Tecnologia představila linku na vytlačování trubek z PVC až s průměrem 630 mm. Německá firma KraussMaffei-Berstorff vyvinula linku, která umožňuje vyrobit trubky z HDPE o průměru 2400 mm určené pro transport vody. Tloušťka stěny je neuvěřitelných 140 mm. Výrobce PP – společnost Lyondell Basell – nabízí pro tyto aplikace nový kopolymer s hexenem, který má zaručenou životnost 50 let.
Polymery budou aplikovány i při pokládání potrubí pro transport zemního plynu z Ruska (Nord-Stream). Ocelové trubky o délce 12 m budou nejdříve potaženy antikorozní vrstvou z PE, následně betonovou směsí a izolací z PU. Svary budou taktéž izolovány PU.
Podíl plastů v obalech roste
V roce 2009 se 40,1 % všech plastů v Evropě uplatnilo v obalech. Výrobci plastů a jejich zpracovatelé musí uplatňovat receptury s přihlédnutím k evropské chemické legislativě REACH a předpisům a nařízením pro plasty pro styk s potravinami a s pitnou vodou.
Tři velcí výrobci polymerů, a to Borealis, Borouge a Nova Chemicals prezentovali na společném stánku úsilí o vývoj moderních plastů budoucnosti.
Německá firma Albis nabídla masterbatch na PP nosiči, která po aplikaci při výrobě fólií a následném zabalení potraviny absorbuje kyslík, takže potraviny takto zabalené zůstávají delší dobu čerstvé a prodlužuje se jejich trvanlivost. Každý gram masterbatche absorbuje v prvních sedmi dnech 32 cm3 kyslíku.
Jako rekordní linka pro vyfukování fólií byla prezentována linka firmy Windmöller & Hölscher s kapacitou 1000 kg hygienických fólií za hodinu. Hmotnost linky 80 t, výška 15,5 metru (80 cm od stropu nejvyšší haly č. 17). Zakoupila ji americká firma.
Koextruzní linka německé firmy Reifenhäuser umožňuje vyfukovat devítivrstvé fólie, když lze uplatnit kombinaci polyolefinů s bariérovými polymery, jako je EVOH, PA a PETG. Výkon je přes 700 kg/hod. při šíři fólie 2200 mm. Tyto fólie pak prodlužují životnost zabalených potravin.
V oblasti biaxiálně orientovaných PP fólií pro balení potravin předvedla firma Brückner zařízení s finální šířkou fólie 8,7 m a výkonem 47 tis. t/rok nebo větší verzi s šířkou 10,4 m a výkonem 56 tis. t/rok. Biaxiálně orientovaný PET na první lince má výkon 32 tis. t/rok. Zájemci o tyto linky pocházejí z Indie a Číny.
V oblasti vakuovaného tvarování kelímků na jogurt předvedla firma Illig zařízení s 27násobnou formou s nižší spotřebou energií o 58 % a zvýšenou produktivitou na 70 tisíc kelímků za hodinu.
Obalový průmysl, zejména plastové obaly pro potraviny, se nejvíce podílí na sběru použitých plastů a jejich recyklacích. Jestliže spotřeba plastů v r. 2009 proti r. 2008 poklesla v Evropě o 7,2 %, pak výskyt odpadních plastů po skončení jejich životnosti poklesl pouze o 2,6 % na 24,4 mil. tun. Z tohoto množství skončilo 46 % na skládkách, 22,5 % bylo zrecyklováno a 31,5 % bylo energeticky využito. V ČR bylo 55,8 % plastových odpadů skládkováno, 29,9 % zrecyklováno a 14,3 % využito energeticky.
Nejčastěji recyklovaným plastovým obalem jsou PET lahve. Těch bylo v Evropě v r. 2009 sebráno 1,4 mil. t, což je o 8 % více než v r. 2008. Poměr sebraných PET lahví k celkovým daným na trh se zvýšil v r. 2009 o 2,5 % na 48,4 %.
Firma Borealis nabídla pro účely recyklace PP dva vysoce houževnaté typy PP, které zlepšují vlastnosti recyklátů.
Jeden z nejvýznamnějších výrobců zařízení pro recyklaci plastových odpadů, rakouská Erema, se pochlubil s novým řešením linek TE, TVE a TVE Plus.
Firma Husky má instalováno více než 40
00 vstřikovacích strojů pro preformy z PET. Na K 2010 představila 48násobnou formu. Konkurenční firma Nestal předvedla linku na PET preformy s objemem 1 l a výkonem 38 500 ks/hod. Tendence směřuje ke snižování hmotnosti lahví s PET. Tohoto tématu se týkala diskuse během pracovních snídaní na K 2010.
Jako novinku v oblasti lahvových obalových materiálů prezentovala firma BASF nový EPS materiál E-Por. Na prvním ročníku veletrhu Kunststoffe v r. 1952 prezentovala firma BASF svůj EPS styropor. Produkt se zlepšenými izolačními vlastnostmi pro zateplení budov neopor prezentovala firma na 14. ročníku v roce 1998 a nyní byl na ředě E-Por, který lze charakterizovat z hlediska zpracování jako obdobu styroporu, z hlediska aplikací jako typ pro obalový průmysl se zlepšenými viskoelastickými vlastnostmi, lepší odolností proti nárazům a proti rozpouštědlům.
Biopolymery do obalových materiálů
V aplikačním segmentu obalů se derou vpřed i tzv. biopolymery. Třídenní semináře v rámci pracovních snídaní se týkaly právě aplikací bioplastů v obalech. Evropská asociace pro bioplasty uvedla, že na K 2010 se s novinkami z tohoto oboru prezentovalo 70 společností. Spotřeba těchto produktů dosáhla v r. 2009 hodnoty 430 tis. tun. Protože jde o téma na eventuální samostatný článek, uvedu pouze stručné údaje:
-
Brazilská firma Brasken představila koncepci rozvoje výroby PE a PP z přírodního cukru, ze kterého vyrobí následně monomery. V roce 2012 dosáhne kapacita výroby 200 tis. t.
-
Německá firma BASF představila plně degradovatelné plasty Ecoflux (PLA) vyrobené z ropné báze, ale i Ecovio-směs vyrobenou z přírodních produktů (kukuřice, cukr) a PLA. Kapacita výroby dosáhne koncem letošního roku 60 tis. t. Nabízí i přísadu k PE, která vede k rozkladu fólií.
-
Firma FKuR Kunststoff spolu s Frauenhofer Institutem vyvinula široké spektrum biologicky odbouratelných plastů s přírodními vlákny z celulózy.
-
Firma Telles nabízela výstřiky a tvarované výrobky z biopolymeru PHA. Produkty jsou schváleny pro styk s potravinami, jsou odolné teplotám v mrazničce i varu vody. Mohou nahradit dosud používané jednorázové nádobí z PS.
Krize je zažehnána
Stručně lze veletrh K 2010 hodnotit zhodnotit následovně:
Krize je v plastikářském průmyslu zažehnána, prognózy výroby a spotřeby plastů a kaučuků a dodávek zařízení pro jejich zpracování jsou příznivé. Inovační aktivity jsou orientovány k energetickým úsporám a ochraně ovzduší a k udržitelnosti výrobků, tj. k ekonomice, ekologii a společenskému prospěchu.
Úsilí v oblasti inovací v rámci udržitelného rozvoje bude pokračovat a bude možné je posoudit na dalších plastikářských veletrzích v Číně, USA, Indii, Itálii, Rusku, Velké Británii, Polsku a na dalších lokálních veletrzích. Největší z nich, K, se bude konat v roce 2013.
František Vörös,
reprezentant PlasticsEurope při SCHP ČR
Foto: Messe Düsseldorf
Box 1:
K 2010 v číslech
Zúčastnilo se 3102 vystavovatelů z 57 zemí. Podíly vystavovatelů byly následující:
70 % – výrobci strojů a zařízení pro plasty
20 % – výrobci plastů a pomocných chemikálií
7 % – zpracovatelé plastů
3 % – ostatní (časopisy apod.)
Z hlediska rozdělení výstavní plochy 164 100 m2 bylo pořadí vystavujících zemí: Německo, Itálie, Rakousko, Čína, Švýcarsko, Tchaj-wan, Francie, Indie, USA. Česká republika měla pouze symbolické zastoupení (SYNTHOS Kralupy, MPO).
Návštěvnost z více než 100 zemí přesáhla číslo 220 tisíc, což sice je o 9 % méně než v rekordním roce 2007, avšak více, než se očekávalo. Téměř polovina návštěvníků byla ze států mimo Evropu.
Box 2:
Vize v polymerech
Na stánku PlasticsEurope se uskutečňoval každý den diskusní panel k různým tématům:
-
CO2 jako surovina
-
snižování energetické spotřeby při výrobě a zpracování plastů
-
plasty a lehčené aplikace
-
technologie úprav povrchů
-
inteligentní materiály
-
plasty a jejich efektivní aplikace
Jeden den byl věnován diskusi s mladými návštěvníky. Panely a diskusi řídili špičkoví němečtí vědci.