
Zdravý život a zdravá strava, to je trend, který si v poslední době prosadil své místo v mnoha domácnostech. Výrobce a prodejce potravin a potravinových doplňků inspiroval k vyzdvihování účinku některých složek jejich výrobků na naše zdraví. Jedná se o silný marketingový nástroj, který může snadno ovlivnit rozhodování spotřebitele. Používání výživových a zdravotních tvrzení však má svá pravidla. Evropská komise se snaží tuto oblast regulovat.
Zdravotní tvrzení jsou takové informace na obalu výrobku (i v reklamě), které zdůrazňují účinek potraviny či její složky na zdraví člověka. Už před rokem 2006 konstatovala Evropská komise nárůst množství potravin, u kterých se při označování takový typ tvrzení používá. V té době sice už byla v platnosti směrnice 2000/13/ES, zakazující používání údajů, které by kupujícího uváděly v omyl nebo které připisují potravinám léčebné vlastnosti, ale praxe ukázala, že ne ve všech státech je směrnice aplikována stejně, a bylo třeba harmonizovat trh. Na druhou stranu některá tvrzení mají své opodstatnění, bylo tedy třeba jasně vymezit pravidla jejich použití.
Tvrzení je třeba schválit a zařadit
Ve snaze zajistit ochranu spotřebitelů vydala EU nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 1924/2006, které používání takových tvrzení reguluje. Nařízení vstoupilo v platnost 1. 7. 2007. Z oblasti jeho působnosti byly vyňaty názvy, které „se již tradičně používají k označení určité zvláštnosti skupiny potravin či nápojů, z níž by mohl vyplývat nějaký účinek na lidské zdraví, jako jsou například ‚zažívací‘ likér nebo bonbon ‚proti kašli‘“. Základním předpokladem dobrého zdraví zůstává pestrá a vyvážená strava, jednotlivé výrobky mají pro zdraví relativní význam. Článek 13 nařízení řeší problematiku tvrzení, která odkazují na význam živiny nebo jiné látky na růst a vývoj organismu a jeho fyziologické funkce, dále na psychologické a behaviorální funkce a rovněž se zabývá tvrzeními ohledně snižování nebo kontroly hmotnosti nebo snížení pocitu hladu či zvýšení pocitu sytosti anebo snížení množství energie obsažené ve stravě. Článek 14 reguluje tvrzení o snižování rizika onemocnění a tvrzení týkající se vývoje a zdraví dětí.
Aby mohla být zdravotní tvrzení použita, musí být schválena Evropskou komisí a zařazena do seznamu schválených tvrzení. Žádost o schválení zdravotního tvrzení se zasílá pověřenému orgánu, který ji postoupí Evropskému úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA). Po obdržení žádosti o ní úřad informuje ostatní státy a Komisi, následně k ní vydá stanovisko, na jehož základě Komise rozhodne o schválení či neschválení tvrzení a zařazení či nezařazení na seznam. Komise může rozhodnout také o revizi znění tvrzení, případně o podmínkách jeho použití (povinnost doplnit o další informace pro spotřebitele nebo o varování).
Stížnosti a konzultace
EHPM, Evropská federace asociací výrobců produktů určených pro zdraví (European Federation of Associations of Health Products Manufacturers), podala 29. 7. 2010 stížnost k evropskému ombudsmanovi. Stížnost se týká nejen předmětu schvalování, ale i celkově nevhodného procesu. Výrobcům vadí, že jsou jejich zdravotní tvrzení přeformulována na velmi obecné informace. Dalším problémem je, že postupné schvalování tvrzení po balíčcích může podle výrobců vést k nutnosti opakovaně měnit obaly výrobků, které obsahují více složek. „V této fázi jsme vyčerpali všechny ostatní přiměřené cesty. Během procesu jsme byli konstruktivními a poctivými partnery a investovali jsme stovky hodin, abychom zajistili spravedlivý výstup. Bohužel cítíme, že naše záležitosti nebyly zodpovědně uváženy,“ takto je citován Peter van Doorn, předseda EHPM, v tiskové zprávě k podání stížnosti.
Odpovědí EFSA jsou konzultace pro žadatele. Na podzim vyhlásil konzultace jako pomoc průmyslu při zpracování žádostí o schválení tvrzení, jako první proběhnou v prosinci v Amsterodamu konzultace k tvrzením týkajícím se střev a imunitní funkce. Rozvrh dalších témat se táhne přes celý příští rok a konzultace ke zdravotním tvrzením zaměřeným na fyzické schopnosti jsou naplánované až na únor 2012. Je vidět, že záměr zpracovat veškerá zdravotní tvrzení a posoudit jejich vědecký základ a platnost bylo dost velké sousto, které Evropská komise polyká po kouskách. Jak se jí podaří vybalancovat rovnováhu mezi ochranou spotřebitele a rovnými hospodářskými podmínkami, ukáže teprve čas.
Gabriela Karczubová