Krnovská firma ALEDETO fólie původně pouze dovážela ze zahraničí, protože na českém trhu nebyli vyhovující výrobci. Postupně škálu fólií rozšířila o další materiály, začala fólie formátovat a kašírovat, zejména pro použití při manuálním balení i v automatických balicích linkách a rovněž pro výrobu etiket. Na říjnové představení nové výrobní haly odborné veřejnosti se sjelo několik desítek účastníků z celé republiky včetně naší redakce.
Italská kašírka, německá řezačka
Mezi posledními přírůstky do technologického parku ALEDETA je italský kašírovací stroj Nordmeccanica Super Simplex SL s pracovní šíří 250 – 1100 mm při rychlosti až 350 m/min. Tomuto stroji v ALEDETU předcházel laminátor téže firmy, se kterým zde byli zcela spokojeni. Kašírovací stroj pracuje s dvousložkovými bezrozpouštědlovými PUR lepidly. Disponuje mj. ionizační jednotkou Ferrarini-Benelli či odlehčením frikčních hřídelí.
Návštěvníci veřejné prezentace haly mohli vidět kašírování na PP fólii s pozitivním tiskem, kašírování transparentní fólie s metalickou, perleťovou a matnou fólií. V ALEDETU jsou hrdí zejména na to, že zvládli velmi náročné lepení hliníkových fólií. U kombinace plného a průtažného materiálu, například při kašírování PE na Al fólie, je potřeba pracovat při nižší rychlosti. Důležité je také vyzrávání (síťování) fólie po kašírování. Lepidlo síťuje 24 – 48 hodin za teploty 22 ºC nebo vyšší. Při nižších teplotách se síťování zpomaluje a při 17 °C zcela zastavuje.
Další novinkou je německý řezací stroj KAMPF Conslit II 20/085 s pracovní šíří 2050 mm při rychlosti až 800 m/min. Při řezání na novém stroji lze zvolit šířku materiálu od 40 do 2000 mm a průměr návinu do 800 mm. Statická elektřina je odstraňována jiskřícími tyčemi, šířka je nastavována poloautomatickým regulátorem.
Řezačky KAMPF slouží v ALEDETU od roku 1997. Nový přírůstek patří do druhé generace těchto strojů (výrobce nedávno vyvinul již třetí). Jednou z odlišností druhé generace od první je technologie kruhových nožů místo žiletkových, což se projeví mimo jiné čistšími řezy na okrajích řezaných rolí.
Další dva stroje KAMPF první generace zde stále slouží. Jde o model Conslit 16/06 šíře 1650 mm s výstupní rolí do šíře 1300 mm a průměru 610 mm. Maximální rychlost stroje činí 600 m/min., navíjení probíhá silou max. 650 N. Jednu tuto řezačku koupila ALEDETO před lety novou, druhou jako second hand z Jižní Ameriky, když původní majitel řezačky zkrachoval. Tyto stroje se i použité prodávají velmi dobře, podle jednatele ALEDETA Luboše Karlíka je možné je považovat za „mercedesy“ mezi řezačkami.
V ALEDETU řezačku standardně obsluhuje dvoučlenná osádka: řezač a pomocník. Zapracování obsluhy trvá tři až šest měsíců, fluktuace pracovníků je zde minimální díky vstřícné personální politice.
V obalových fóliích dominuje BOPP
Tloušťky zde zpracovávaných fólií začínají od pěti mikronů, u fólií pro flexibilní balení jde o 15 mikronů. Vlastní kašírované fólie (lamináty), skládající se obvykle ze dvou až tří vrstev, firma distribuuje pod vlastní obchodní značkou Aledepack. Kašírování zajišťuje fóliím lepší vzhled (například brilantnost barev při laminaci transparentní fólie přímo na potištěnou stranu druhé fólie), zejména ale vyšší bariérové schopnosti, mechanické vlastnosti a v neposlední řadě prodlužuje záruční dobu balených výrobků. Základem je obalová fólie BOPP nebo PET, na ní se kašíruje transparentní LD-PE, metalické Al fólie apod.
Koextrudované BOPP fólie (transparentní, metalizovaná, bílá a bílá perleťová) jsou vhodné pro balení slaných i sladkých snacků, pečiva, sypkých produktů, těstovin, mražených krémů, parfémů, cigaret, krabiček čaje, CD/DVD, hygienických potřeb, ovoce, zeleniny a mnoha dalších produktů. Jsou vhodné pro potisk, přičemž ALEDETO využívá až osmibarevný flexotisk. Lze je využívat v několika variantách: jako ploché, polorukáv, s mikroperforací a v provedení antifog. Určeny jsou pro horizontální i vertikální balicí automaty a také pro ruční balení, v tloušťkách od 15 do 50 mikronů a šířce do 2 m. Fólie BOPP mají dobré bariérové vlastnosti pro kyslík a vodní páry, z vnější strany jsou ošetřeny korónou pro dokonalé přilnutí barev a lepidel.
Mezi speciální typy transparentních fólií patří fólie pro rychloběžné balicí automaty, fólie pro přebal krabiček, fólie s nižší teplotou svařování (již od 80 °C) a matné fólie. Mezi speciální typy bílých perleťových fólií pak fólie lakované, vysoce lesklé s nižší teplotou svařování (od 80 °C), fólie pro COLD-SEAL, fólie s easy-open vlastnostmi.
Metalizovaná stříbrná BOPP fólie má vysoký jas a je vhodná pro laminaci s materiály na bázi plastu nebo papíru. V kombinaci s transparentní fólií tvoří ideální bariéru pro ochranu suchých produktů proti ztrátě aromatu a proti znehodnocení výrobku. Dodává se rovněž v bílé perleťové a matné variantě.
Lakované BOPP fólie v tloušťkách od 19 do 50 mikronů splňují požadavky na vyšší bariérové vlastnosti, vyšší rychlost balení, nižší teploty svařování či vysoký lesk. Vhodné jsou například na balení čokoládových dezertů, sladkých i slaných snacků, parfémů, čaje a obdobných náročnějších produktů. Fólie lze používat pro horizontální a vertikální balicí automaty i ruční balení. Lakované fólie mohou být také z hlediska materiálu akrylové, PvdC, LTS a EVOH.
Mezi výhody PP CAST fólie, dodávané v tloušťkách od 25 do 120 mikronů, patří velmi dobrá svařitelnost, vysoká elasticita, nízká propustnost vodních par a pachů, dobrá kluznost a snadná zpracovatelnost. Určena je zejména pro balení pečiva.
K výrobě etiket jsou určeny wrap-around a in mould fólie. ALEDETO dodává i odtrhávací pásky v šířkách od 1,9 do 3,4 mm pro snadnější otevření obalů: samolepicí či s hotmeltovým lepidlem, smrštitelné či vrstvené, určené i pro balicí automaty.
Fólie pro polygrafickou laminaci
Druhou důležitou oblastí působení ALEDETA jsou fólie pro polygrafický průmysl. Zejména jde o fólie laminační v tloušťkách od 10 do 125 mikronů: disperzní fólie lesklé i matné, BOPP strukturované, s akrylovým lakem a holografické, PET metalizované či acetátové fólie. Významné jsou zejména laminační termofólie, mezi něž patří speciální termofólie GBC, například s větším nánosem lepidla (HT) pro lepší krytí pórovitých papírů a tmavých ploch a rovněž pro digitální tisk, polyesterová fólie odolnější proti poškrábání, polypropylenová na měkké přebaly či tvrdá dobře přilnavá a potiskovatelná acetátová fólie na bázi celulózy a další speciální laminační fólie. Pro širokoformátovou laminaci za studena a za tepla se využívají zejména PET fólie.
Přispěly i Komfi a Technology
Použití laminovacích polygrafických termofólií předvedla lanškrounská firma Komfi na svých laminovačkách Delta Plus a A
spira. Použití obalových PP fólií při balení baget zase ukázala jablonecká společnost Technology na horizontálním stroji GSP 55 Evo s příčným svarem, rotačními čelistmi šíře 350 mm s nožem a rychlostí až 85 cyklů za minutu.
Jak jsme vás již informovali v elektronických SBnews, celou akci moderoval Petr Šiška, značně tvrdý rock hrála hudební skupina Legendy se vrací. Součástí programu byl i raut řecké kuchyně.
Miroslav Dočkal
Box:
ALEDETO, s. r. o.
Firma vznikla v roce 1994 jako obchodní společnost se zaměřením na obchod s fóliemi z biaxiálně orientovaného polypropylenu (BOPP) pro laminování v polygrafii a pro balení do flexibilních obalů. Ročně projde firmou ALEDETO přes 1200 tun fólií. Od roku 1997 má Aledeto dceřinou společnost na Slovensku a od roku 2002 i obchodní zastoupení v Praze. V červnu t. r. se ALEDETO přestěhovala do nové výrobní haly v Nábřežní ulici, těsně přiléhající k původním prostorám firmy v brownfieldu na břehu řeky Opavy, za kterou leží bezprostředně centrum města Krnova.
3 otázky pro…
Zatímco jeden ze dvou spolumajitelů Tomáš Smička má na starosti technologickou stránku a řízení firmy ALEDETO, druhý spolumajitel Luboš Karlík se stará o stránku obchodní. Požádali jsme jej o odpovědi na následující otázky.
Svět balení: Proč jste výrobu přestěhovali?
Luboš Karlík: Jedním z důvodů byly požadavky na čisté výrobní prostředí, vyhovující potravinářským atestům, které vlastníme na většinu u nás zpracovávaných fólií. Původní 120 let starou budovu bychom chtěli postupně zrekonstruovat, snad i s pomocí EU dotace na oživení tzv. brownfieldů. Nechtěli jsme se stěhovat do průmyslové zóny a postavit další obludnou krabici, takových už u nás hyzdí krajinu víc než dost.
SB: Trochu neobvyklé je, že vy sám žijete v Praze, nikoliv v Krnově…
L. K.: Považuji to spíše za výhodu vzhledem k tomu, že prodáváme na území celé České republiky a obchodní kancelář v Praze slouží i jako „základna“ pro naše obchodní zástupce. Důležité je, že máme nyní v Krnově moderní výrobní prostory, které snesou i ta nejpřísnější kritéria hodnocení. Navíc je nová hala i z architektonického hlediska přínosem, moderní architektura velmi dobře ladí s historickou průmyslovou budovou. A obchod lze dnes řídit v podstatě odkudkoliv.
SB: Jak se bude podle vašeho názoru rozvíjet v blízké budoucnosti trh obalových fólií a ALEDETO samotné? Nebudete expandovat například do Polska?
L. K.: Pro naše podnikání je určující, že se prakticky neustále zvyšuje cena ropy, a proto i cena fólií stále roste. Cena je čas od času také akcelerována vyšší poptávkou. Například PET fólie jsou nyní hojně využívány ve fotovoltaice a v LCD i LED televizorech. I když Krnov leží vlastně přímo na hranicích s Polskem, na tamní trh jsme zatím příliš nepronikli. Je cenově citlivý a vysoce konkurenční, takže uvidíme do budoucna. Nyní expandujeme zejména na Slovensku, v Maďarsku a se speciálními fóliemi se brzy chystáme i do Pobaltí.
md