Jednorázové PET lahve pro minerální vody a sycené nápoje se staly běžnou součástí každodenního života. Za své je přijali spotřebitelé u nás i v sousedním Německu. Pro ilustraci: v roce 2009 představoval podíl PET lahví na německém trhu minerálních vod 68,1 % s tendencí k dalšímu růstu. Tomuto obalu však byl vždy vytýkán nepříznivý vliv na životní prostředí. Přístup k výrobě a dalšímu zpracování PET se v průběhu času mění. Jednorázové PET lahve jsou zpětně odebírány a recyklovány a představují tak zdroj kvalitní suroviny. Jaké jsou dopady jejich výroby a distribuce na životní prostředí, se snažili zjistit pracovníci Institutu pro energii a environmentální výzkum v Heidelbergu.
Nezávislý výzkum životního cyklu PET obalů minerálních vod a nealkoholických nápojů (PET Ökobilanz 2010) provedený Ifeu (Institut für Energie und Umweltforschung Heidelberg GmbH) porovnal výsledky analýzy životního cyklu tohoto balení s dřívějšími obdobnými výzkumy. Aby bylo možné porovnat výzkum s těmi předchozími, byly v LCA 2010 použity stejné metody a kategorie dopadu na životní prostředí. Navíc byl brán zřetel na technologický vývoj v celém řetězci (výroba PET, výroba PET lahví, plnění, distribuce a recyklace). Mezi sledovanými obaly byly jednorázové PET lahve a další relevantní balení nápojů na trhu jako vratný PET a sklo v kategoriích pro domácí použití (>0,7 litru) a pro okamžité použití (<0,7 litru) u nesycených a sycených minerálních vod a nápojů.
Zlepšení dopadu na životní prostředí
Výsledek LCA 2010 ukazuje jisté zlepšení 1,5litrových nevratných PET lahví téměř ve všech kategoriích dopadu. V nejdůležitější kategorii, změny klimatu, a v dalších kategoriích jako spotřeba fosilních paliv, letní smog, acidifikace, eutrofizace půdy a tvorba toxického prachu, byla zjištěna zlepšení mezi 30 a 55 % v porovnání s posledním LCA Společnosti německých zřídel (Genossenschaft Deutscher Brunnen e. G) z roku 2008.
„Má to (zlepšení, pozn. red.) mnoho důvodů a ty se nacházejí po celé délce řetězce,“ říká Andreas Detzel, projektový manažer Ifeu. Především redukce hmotnosti lahve (-14 %), rostoucí podíl recyklovaného materiálu (25 – 35 % recyklovaného PET), zkrácení distribučních vzdáleností (-38 %) a snížení spotřeby energií a vody (-30 % a -36 %) přispěly k vyrovnání referenčních hodnot 0,7 litru ve vratném skle a v PET. Vratné PET lahve dosáhly v celkovém hodnocení vyššího skóre než všechny ostatní sledované obalové systémy.
Průmyslová asociace plastových obalů, IK Industrievereinigung Kunststoffverpackungen e. V., interpretuje výsledky výzkumu tak, že v segmentu sycených minerálních vod a nealko nápojů, tedy na 81,3 % německého trhu nealko nápojů, vykazují 1,5l PET lahve ekologickou ekvivalenci se skleněnými vratnými lahvemi. „Pokračuje pozitivní ekologický vývoj jednorázových PET lahví, trend, který se objevil již v LCA v roce 2008,“ říká Jürgen Bruder, generální ředitel asociace. „Není důvod označovat jednorázové PET lahve za ,zabijáky klimatu‘, jak tomu bylo v minulosti,“ dodává. Tato ekvivalence však neznamená shodu v dopadech. Ve čtyřech z devíti sledovaných kategorií (acidifikace, eutrofizace půdy, toxický prach a užití půdy) se ukázal dopad nižší než u 0,7l vratné skleněné lahve, u dalších čtyř kategorií (spotřeba fosilních zdrojů, letní smog, eutrofizace vody a užití zalesněných ploch) byl dopad naopak horší. U deváté kategorie, vlivu na klimatické změny, nebyl zjištěn podstatný rozdíl.
Je dobré připomenout, že u nás v obdobném výzkumu z roku 2009, který proběhl v rámci projektu Porovnání environmentálních dopadů nápojových obalů metodou LCA, na základě zadání Ministerstva životního prostředí ČR, vyšly 1,5l PET lahve jako obal ekologičtější než sklo – ovšem šlo o sklo jednorázové – především co se týče spotřeby energií, ale ukázaly se jako problematické v oblasti možného poškození ozonové vrstvy. Patrně záleží na vyspělosti výrobních technologií a míře využití recyklovaného materiálu.
Gabriela Karczubová