Pro značení existují různé důvody, především logistické, legislativní, ale i estetické (reklamní účely). Značením výrobce často doplňuje informace pro spotřebitele. V současnosti se průmyslové značení uplatňuje i jako ochrana výrobků před padělateli. V sortimentu dnešního průmyslového značení si lze podle potřeby a požadavků vybrat od nejjednodušších technologií až po ucelená sofistikovaná systémová řešení.
Ke značení lze využívat technologicky jednodušší značící pera, odvalovací stroje i úderové značící stroje s razníky. Značit však lze tepelně, elektrochemicky, mikrobodově či jiskřením. V průmyslovém značení se velice často využívá tiskáren. Setkat se můžeme s ink jet, laserovými i termotransferovými (přenos inkoustu na substrát pomocí termotransferové pásky) i termotiskovými (tisk za tepla na substrát s termoaktivním nátěrem) zařízeními.
Popisovače a pera podle materiálu
Základním kritériem při výběru popisovače je typ a povrchu materiálu, který chceme popisovat. Jiné popisovače jsou voleny na hrubé a savé povrchy, jiné na hladké a nesavé. Další volba se pak odvíjí od požadavku na trvanlivost či odstranitelnost průmyslového popisu. Vedle vysoce odolných permanentních popisovačů existují i smazatelné obsahující tekutou křídu na bázi vody, která je pro popis dávkována ventilem. Na rozdíl od dřívějších popisovačů je u těch dnešních kladen důraz i na šetrnost náplně k životnímu prostředí. Popisovače tedy neobsahují ve většině případů toluen či xylon.
Popisovače nabízí v ČR prakticky každá firma, která se zabývá průmyslovým značením. Širokou nabídku popisovačů, razidel i dalšího sortimentu nabízí firma SIC-VENIM, s. r. o., která je členem celosvětové skupiny SIC MARKING. Z popisovačů této firmy patří k nejúspěšnějším průmyslový popisovač FIXOLID (barva v tubě) a lakový průmyslový popisovač FIXOLID. První z nich se vyznačuje vysokou barevnou stálostí a UV odolností. Popisovač je zakončen ocelovým hrotem s kuličkou a je určen na popis téměř všech druhů materiálů. Rychleschnoucí lakový průmyslový popisovač FIXOLID používá pro popis plstěný hrot, a je tudíž vhodnější pro popis hladkých materiálů. Mezi mechanické popisovače patří gravírovací pera (pneumatická, elektrická apod.). Jde o velmi oblíbený typ pera používaný ke značení širokého spektra povrchů. Gravírovací pero umožňuje psát a kreslit tak snadno jako běžným perem. Značení je hluboké, tudíž velmi odolné.
Značení ražbou
Razníky tvoří jen malou část sortimentu společnosti CEMark, s. r. o., která jinak nabízí komplexní sortiment produktů a technologií určených pro průmyslové značení. Razníky jsou vyrobeny z kvalitní oceli s písmeny a čísly ve velikostech od 1 až do 10 mm. Jsou určeny pro použití s držákem. Kromě standardních typů razníků či razidel si u firmy lze objednat prakticky libovolný znak, symbol či logo. Razicí stroje (ruční i pneumatické) dodává i společnost MARKSYS, s. r. o. (v ČR zastupuje TELESIS Technologies Inc.), která se zaměřuje především na trvalé označování výrobků a dílů. Dalším typem mechanického značení je mikroúder. Např. mikroúderové značící zařízení MULTI4 V2 předního francouzského výrobce Technomark (v ČR PRAMARK, s. r. o.) je schopno značit ve vysoké kvalitě různé druhy materiálů (sklo, keramika, plasty, ocel). Mikroúderové značící systémy lze objednat i u firmy Lintech, spol. s r. o. Široká nabídka zahrnuje různé verze – stojanové, ruční, pro integraci, kombi i gravírovací verzi.
Kovové povrchy se mechanicky značí tzv. vyjiskřováním. Vyjiskřovačky Arkograf různých typů lze objednat u firmy RöCom – Karel Rössl. Wolframová elektroda způsobuje na kovovém povrchu jiskření, s jehož pomocí je tento označen. Tento způsob značení je používán především na křehké povrchy, u nichž vzhledem k jejich vlastnostem není možno použít klasické úderové metody. Další možností, jak značit kovové povrchy, je elektrochemický způsob. Tento typ značení kovových součástí nezatěžuje úderem značený povrch. Umožňuje vyznačení veškerých typů log, grafik, čísel, obrázků, kódů a dalších informací s vysokou kvalitou. Značení je prováděno díky chemické reakci, která způsobuje povrchové narušení kovu. Reakce je vyvolána současným působením roztoku elektrolytu a elektrického proudu. Požadované znaky jsou vyznačeny přes speciální typy fólií. Ke značícím technologiím tohoto typu patří jednotky EC dodávané jako sada v plastovém kufříku zlínskou firmou Kofix, s. r. o.
Ink jet versus laser
Ještě nedávno v oblasti průmyslového značení naprosto jednoznačně převažovala nabídka ink jet tiskáren. Díky poklesu pořizovacích nákladů na vysoce výkonná a velmi přesná laserová zařízení se tato technologie stále častěji a masivněji uplatňuje v oblasti průmyslového značení. Na druhé straně nedochází ani k nápadnému propadu ink jet tiskáren. V rozhodování opět platí hledání optimálního řešení případ od případu. V oblasti laserů se lze nejčastěji setkat s lasery plynovými (CO2), pevnolátkovými (Nd:YAG, Nd:YVO4) a vláknovými (fiber laser). Průmyslové lasery jsou určeny především pro laserové popisování a značení, průmyslové značení, gravírování, řezání a svařování. Vhodné materiály pro popis CO2 laserem jsou většinou organické látky jako dřevo, papír, kůže apod. Dále pak průhledné plasty a sklo. U pevnolátkových Nd:YAG laserů je jako aktivní látka použit krystal nazývaný Nd:YAG – yttrium aluminium granát (YAG) obohacený neodymem (Nd). Vlnová délka laseru je 1064 nm. Vhodné materiály pro popis jsou většinou anorganické látky jako kovy a plasty.
U druhého typu pevnolátkových laserů je jako aktivní látka použit krystal nazývaný Nd:YVO4 – yttrium vanadát (YVO4) obohacený neodymem (Nd). Uplatnění nacházejí v aplikacích popisu plastů, a to včetně tvorby obrázků z fotografických předloh. Vysoká kvalita svazku umožňuje rovněž velmi efektivně značit kovy. Vláknové (nebo také fiber lasery) jsou nejnovějším typem laserů, které se začaly používat pro aplikace laserového značení, gravírování a řezání. Jako aktivní prostředí je použito ytterbiové optické vlákno. Vlákno slouží nejen jako aktivní prostředí (zesilovač), ale zároveň tvoří i vlastní rezonátor. Energie je do vlákna čerpána opticky pomocí sady (někdy se označuje jako pole) polovodičových diod. Diody jsou přímo navázány na optická vlákna. Tato vlákna jsou pomocí vláknového slučovače napojena do aktivního prostředí – ytterbiového vlákna. Vláknové lasery se vyznačují vysokou účinností, proto mají nízký příkon a běžně se chladí pouze vzduchem.
Vláknové lasery mohou být kontinuální nebo pulzní. Vyznačují se především vysokou kvalitou svazku umožňující jeho soustředění (fokusaci) do velmi malého prů
měru. Tenká stopa a vysoká hustota energie následně umožňují dosahovat velmi efektivního popisu, gravírování a řezání. Průmyslové lasery všech typů dodává např. společnost MediCom, a. s., Leonardo Technology, s. r. o., Pramark, s. r. o., a mnohé další.
Inkjetové tiskárny v oblasti průmyslového značení pracují na principu drop on demand (technologie ventil-tryska je primárně využívána k tisku velkých znaků na krabice a jiné druhy sekundárního balení), kontinuálního ink jetu (rezonátor přenáší akustickou energii proudu inkoustu, nabité kapky jsou poté vychýleny vychylovacími destičkami a použity k tisku. Nenabité kapky jsou recyklovány zpět do inkoustové nádoby) a HD (high definition), HR (high resolution) ink jetu. Posledně jmenovaný systém pracuje na principu piezoelektrického jevu. Vedle českých firem, které jsou dodavateli ink jetu, se lze často setkat i se zahraničními dodavateli. K nim patří např. německá společnost aps GmbH. Prakticky všechny typy tiskových možností průmyslového značení, tedy včetně ink jetu, nabízí i britská Linx Printing Technologies Ltd.
Společnost ONDRÁŠEK INK – JET SYSTÉM, spol. s r. o., je na českém trhu výhradním distributorem globálního giganta Markem- Imaje. V oblasti tisku nabízí především ink jet (kontinuální i drop on demand), vedle inkoustových technologií má však ve svém portfoliu laser i termotisk. Mezi ink jet zařízení od této firmy uvedené na trh teprve nedávno patří model 5800 pro nejpřesnější označování zvrásněných povrchů a tiskárna 5600 vhodná pro rychlé a precizní značení kartonových krabic potiskem s vysokým rozlišením. K jejich hlavním výhodám patří snadná integrace do výrobních linek (pouhým přistavením k dopravníku), kompatibilita softwaru, který se přizpůsobí různým systémům řízení, a také možnost rychlé výměny či doplnění spotřebního materiálu bez nutnosti přerušení výroby. Mezi nejflexibilnější inkoustové tiskárny malých znaků na trhu patří tiskárny Markem-Imaje řady 9000 s patentovaným systémem proplachování trysky zajišťujícím bezproblémové starty.
Již 20 let na českém trhu působí společnost JaGa, spol. s r.o., distributor označovacích zařízení Willett a Videojet. INK-JETY typu CIJ (Continual INK-JET) patří k nejvíce používaným bezkontaktním zařízením nejen u nás. U posledních modelů Videojet je výhodně pozměněná konstrukce popisovací hlavy. Princip vychylování paprsku inkoustu (jednotlivých kapiček) ve statickém poli zůstává nezměněn. Změnu přinesla samotná realizace vychylování uvnitř popisovací hlavy. Hlava je konstrukčně jednodušší a tím se zjednodušilo i seřizování trysky. Hlavu tvoří skupiny dílů, které se v případě potřeby vyměňují jako blok. Inovace snížila nejen pořizovací náklady, ale i investice na údržbu.
Jana Žižková