Ve dnech 28. – 30. 9. se na norimberském výstavišti konal již 31. ročník veletrhů FachPack, PrintPack a LogIntern. Původně regionální německý veletrh se během několika posledních let propracoval k významné události s mezinárodním renomé. I přes přetrvávající ekonomickou krizi zaznamenal letošní ročník další mírný růst ze strany vystavovatelů. Letošními trendovými tématy bylo především představení inovativních obalových řešení (FachPack), nové kreativní koncepce zušlechťování obalů (PrintPack) a nápady na úsporu nákladů v obalové logistice (LogIntern). Z hlediska posledního tématu se dala vysledovat především vzrůstající tendence zavádění pokročilé automatizace a robotizace, a hlavně další možnosti v označování a vysledovatelnosti produktů.
Širokou paletu obalových řešení předvedlo na letošním veletrhu 1351 vystavovatelů (v roce 2009 jich bylo 1338). Na ploše 200 m2 v hale 4 byl prezentován současný stav vývoje ve vybraných oblastech logistiky, včetně etiketovací, značkovací a identifikační techniky. Prezentaci doprovázel i program prakticky zaměřených fór. Celá tato akce byla organizována Institutem pro distribuční a obchodní logistiku (IDH) a Spolkem na podporu inovativních postupů v logistice (VVL) v Dortmundu pod případným názvem Tržiště inovativních logistických řešení. Převážně haly 4 a 4A byly vyhrazené segmentu manipulačních, nakládacích, skladovacích a vychystávacích systémů, softwarům pro tok materiálu i řídicí, identifikační a kódovací technice. Především v sekci veletrhu Log- Intern byly prezentovány trendy a novinky v oblasti optických a elektronických identifikačních metod a technologie automatické identifikace. Zájem vzbudily i nové typy inteligentních datových nosičů s možností čtení i zápisu na velké vzdálenosti. Na letošním triu veletrhů se v nebývalé míře prezentovali i výrobci etiket a dodavatelé aplikátorů na etikety. I když v tomto segmentu nechyběly grafické či shrink sleeve etikety, převažovala výroba a aplikace etiket určených pro průmyslové značení.
Jak tisknout
Širokou nabídku možností tisku a kódování etiket nabízela na veletrhu aps – Alternative Printing Services GmbH. Společnost nabízela i své dva nové typy termálních ink jet tiskáren, kterými lze provádět značení primárních i sekundárních obalů všech charakterů (tedy z porézních i neporézních materiálů). Ink jet tiskárna založená na HP termální inkjet technologii je vhodná k aplikaci průmyslových kódů, jako jsou sériová čísla, čárové kódy, Datamatrix kódy apod. Lze ji také integrovat do ucelených systémů v podobě systému track & trace.
Švýcarská společnost Bluhm Systeme patří k hlavním dodavatelům v oblasti značení a kódování. Vedle RFID etiket a aplikátorů představila na veletrhu i další řešení určená pro oblast kódování. Nechyběly ani laserové, ink jet a termotransferové tiskárny. Na Fachpacku si zopakoval svou úspěšnou prezentaci z nedávného Ipexu i gigant z oblasti průmyslového značení, společnost Domino Printing Sciences plc. Domino technologie se uplatňují prakticky ve všech oblastech průmyslu. Lze je použít nejen na primární a sekundární balení, ale i na značení palet. Technologie využívá jak oblast laserového tisku (např. DotMatrix laser), tak oblast ink jetu (kontinuální ink jet, drop on demand apod.) i termotransferového tisku (V100, V300+, V400).
A znovu ink jet
Novinku z oblasti ink jetu nabízela ve svém portfoliu firma EBS Ink-Jet Systéme. INK- -JET EBS-6200/16 (25, 32) nepotřebuje ke svému provozu žádný kompresorem vháněný vzduch. U tohoto elektrického systému není tedy třeba znepokojovat se případnou kontaminací vzduchu. EBS-6200 je typ inkjetové hlavy, která je určena na potisk etiket bez přímého kontaktu.
Již téměř 20 let je na trhu společnost Wolke Inks & Printers a za tuto dobu se propracovala ke špičce v oboru termálního inkjetu. V Norimberku se odborná veřejnost mohla seznámit s inovativním řešením systému m600 advanced a m600 basic. m600 basic je určen především pro potravináře a nápojáře. Řešení m600 advanced je určeno pro farmaceutický průmysl. Pomocí SW m600 Label Designer lze vytvářet či editovat etikety na počítači v uživatelsky na ovládání velmi přátelském prostředí. Pro své systémy využívá firma světově velmi rozšířené technologie Hewlett-Packard. Vedle klasických inkoustů nabízí svým zákazníkům dalších 16 speciálních druhů. Mezi ně patří např. speciální inkousty na porézní, částečně porézní i neporézní materiály, barevné inkousty, UV inkousty či bezpečnostní inkousty.
Nejen o značení laserem
Velkou výhodou laserového značení je rychlost a flexibilita, možnost změny motivu, např. sériového čísla u každého výrobku, možnost značení grafických motivů a alfanumerických znaků, popř. jejich kombinací. Díky laserům dostalo průmyslové značení výrobků v posledních deseti letech úplně novou dimenzi. Tato technologie umožňuje rychlé a velmi přesné značení převážné většiny kovových i nekovových materiálů. V průmyslovém značení se uplatňují především pevnolátkové lasery [např. vláknové (fiber) lasery či Nd:YAG lasery] a plynové lasery (CO2). Na Fachpacku byly obě tyto skupiny silně zastoupeny.
Vedle inkoustových tiskáren se návštěvníci mohli setkat s laserovými na stánku společnosti REA Elektronik GmbH, tedy konkrétně v divizi REA JET, která se zabývá průmyslovým značením a souvisejícím koncepčním řešením. K dalším divizím společnosti patří REA Verifier (verifikace čárových kódů), REA Card (platební karty a další systémy), REA Mobile (telefonní karty).
I když v nabídce společnosti nechyběly inkoustové tiskárny, zaujaly tentokrát především tiskárny laserové. REA JET nabízí ke značení dva rozdílné typy laserů. REA JET ML laser (výkon 10 a 25 W) je vhodný pro značení všech typů organických materiálů, především plastu a skla. REA JET FL je dodáván ve čtyřech úrovních výkonu (12, 20, 30 a 40 W). Vedle plastových povrchů bývá nejčastěji používán na povrchy kovové.
Inspekční systémy
Již přes padesát let je na trhu i další vystavovatel, společnost Paul LEIBINGER GmbH & Co. KG. Vedle inkjetových tiskáren a plně automatizovaných číslovacích zařízení má firma ve své nabídce i kamerové systémy. Vysoce výkonné kamerové systémy jsou řešeny jako modulární koncept. Lze jimi monitorovat jak variabilní, tak statická data jako čísla, čárové kódy, 2D kódy, texty, loga i kvalitativní defekty. Především pro farmaceutický průmysl je určena kamera s vysokým rozlišením LKS 5S. Tento systém je vybaven softwarovou platformou pro monitorování a verifikaci všech potřebných dat. Kombinací průmyslového značení a kontrolního systému je JETvisio. Systém obsahuje jak inkjet tiskárnu, která je optimalizovaná pro
speciální charakteristiky fontů, tak kamerový monitorovací systém. Přímá komunikace mezi tiskárnou a kamerou je zajištěna SW Leibinger. Ten lze ovládat na dotykové obrazovce (displeji) JET3.
Vedle ražebních aplikací, inkjetových a laserových tiskáren představila společnost Atlantic Zeiser i kamerové systémy. Tyto systémy pracují s rozlišením až dva megapixely a dokáží skenovat rychlostí 100 obrazů/ s. Kamery mohou pracovat jak v černobílém, tak i v barevném režimu. Pomocí řídicího SW je lze použít jak k verifikaci etiket, tak i k verifikaci tvaru, lepení, svarů apod. Data se velmi dobře zpracovávají, protože SW je vybaven i OCR (optickou charakteristikou rozpoznávání textu a obrazu). Samotný SW balíček zpracovává především kódy typu Bar code Library Divers 2/5 codes, Code 39, Code 93, Code 128, Codabar, EAN, UPC, Pharmacode, 2D Datamatrix (ECC200).
Kamery Atlantic Zeiser jsou používány ke čtení, verifikaci i k měření. Vedle obalové produkce jsou využívány i ke kontrole loterií všeho druhu, bankovek a adresářů.
Jana Žižková