
Čtyři pětiny vyrobených nátěrových hmot plní výrobce Colorlak do kovových obalů, pětinu do plastových. U kovových se dříve používal zejména hliník, dnes spíše ocelový plech, který lépe vypadá a má lepší vlastnosti, například při tlakových zkouškách. Do plastů se zde nejčastěji balily malířské nátěrové hmoty nebo fasádní systémy, ale nově je zavádějí postupně u veškerých vodou ředitelných nátěrových hmot: tedy také u lazur, základních a vrchních barev, a to jak pro dřevo, tak pro kov.
Koncem června uvedl Colorlak v reakci na požadavky zákazníků na trh nový druh plastových obalů. Jsou lehčí a umožňují přímou kontrolu vybraného odstínu průhledem v dolní části etikety, zjednodušilo se také otevírání.
Jako jediný výrobce v ČR plní Colorlak nátěrové hmoty i do aerosolových sprejů. Před několika lety koupil pro tyto účely linku Panasol s kapacitou až šesti milionů sprejů ročně. Dnes na ní ale vyrábějí jen asi desetinu tohoto množství. Ukázalo se, že mamutím firmám ovládajícím evropský trh v tomto odvětví není Colorlak schopen ve větší míře konkurovat cenově. Přesto se na trhu udržel. Mezi jeho nejzajímavější výrobky patří Profi sprej a Hobby sprej.
Spreje jsou plněny do nádobek velikosti 210 a 520 ml, v případě dohody i do jiných objemů. Hnacím plynem (propelentem) spreje je směs propanu a izobutanu na rozdíl od dřívějšího freonu, který byl zakázán z ekologických důvodů kvůli narušování ozonové vrstvy Země. Spreje obvykle obsahují ocelové kuličky, které napomáhají dokonalému promíchání obsahu. Naplněné spreje jsou vzhledem k obsahu propanu a izobutanu umístěny ve speciálním skladu, odděleně od naplněných kovových a plastových kbelíků či dóz. Vyrobit barvu vhodnou pro aerosoly je poměrně obtížné, zkoušky trvají až půl roku. Colorlak má vlastní vývojové oddělení s 16 zaměstnanci, polovinu z nich tvoří výzkumníci.
Obměna vybavení i portfolia
Navažování (stáčení) barev do obalů probíhá buď na linkách, nebo u malých požadovaných množství ručně. Klasické kovové tanky, z nichž se barva dávkuje, mají uvnitř černý povrch, který se velmi špatně myje (přemývání trvá až půl hodiny), proto se do nich umísťují vždy podobné odstíny. Naopak velmi snadno se myjí nerezové tanky, které zde zatím pracují dva: každý z nich ale představuje investici ve výši několika set korun. Výhledově chce vedení Colorlaku nahradit všechny starší kovové tanky nerezovými.
Colorlak dnes vyrábí nátěrové hmoty na dřevo, kov, beton, omítky, lepidla – prakticky vše kromě vysoce specializovaných výrobků, jako je například vysoká antikoroze (má ale certifikaci na antikorozní nátěry na kov i v přímořských oblastech). Barvami z Colorlaku se natírají kontejnery, vagony, částečně dopravní technika, slouží i k vodorovnému značení komunikací. Po roce 1990 přestal dodávat do autoprůmyslu, teď se k tomu vrací a objem zakázek pro tuto oblast rychle roste.
Některé výrobky mizí, zejména z ekologických důvodů, jiné se objevují. Nitrocelulózové laky měly například velmi dobré vlastnosti pro nátěry dřeva, už od roku 2004 ale limity EU prakticky vyloučily jejich „hobby“ použití. Novinkou je olejová lazura a zejména FN: aktivní nanostěna (pro vnitřní použití) a aktivní nanoštít (pro venkovní použití). Tento nátěr je schopen likvidovat cigaretový kouř, spory plísní a jiné zdraví škodlivé organické částice. Jde o titanovou bělobu na akryluretanové bázi a je aktivizována fotokatalyticky (slunečním světlem).
Jak vyladit správný tón
V roce 2005 si jako první firma ve střední a východní Evropě Colorlak pořídil průmyslový tónovací automat, který umožní namíchat přesně jakýkoliv odstín z 25 základních barevných bází (včetně bílé a bezbarvé) v množství od pěti kilogramů výše. Zde se tanky přemývat nemusí, barevné báze se do nich pouze doplňují. Odstíny vycházejí z vzorkovnic RAL a Colorlak (původně norem ČSN). Řazeny jsou do řad Elegant a Color (pastelovější). Letos poptávce vládne několik odstínů: z pastelových béžová, světle zelená a růžová, ze sytých červená, černá a hnědá.
Vizuální tónování barev podle vnějšího (například vytištěného) vzorku stále provádějí lidé, zdejší experti to zkrátka „mají v oku“. Opakovatelnost složení barvy při další výrobě pak zajistí stroj. Pro srovnání: laik rozezná jeden až dva tisíce odstínů barev, cvičené oko tři až čtyři tisíce.
Miroslav Dočkal
Box:
Colorlak po 85 letech
Ve Starém Městě u Uherského Hradiště sídlí současný největší český výrobce nátěrových hmot Colorlak, který právě oslavil 85. výročí od počátku své existence. Tehdy šlo o firmu Kirgis, založenou v roce 1925 Ludvíkem Kirschnerem v dnešním areálu Colorlaku. Po zestátnění v roce 1948 byl podnik součástí Barev a laků, osamostatnil se krátce před listopadovou revolucí a v roce 2000 jej převzali dnešní majitelé z řad managementu. Od té doby je podnik v černých číslech a před krizí jeho roční obrat dosahoval téměř miliardy korun (dnes zhruba 900 milionů). To představuje devět milionů kilogramů barev, laků a nátěrových hmot vůbec. Pětinu obratu tvoří vývoz, v naprosté většině do východní Evropy. Dvě třetiny produkce jsou určeny pro malospotřebitele, třetina pro průmyslové využití, hlavně pro ochranu kovů. Do skupiny Colorlak dnes patří i bílovický Ekolak specializující se mj. na výrobu interiérových malířských barev, pražský velkoobchodní distributor Panter Color a malospotřebitelská síť prodejen Svět profi barev.