I když v objemu potisku obalů vítězí nad ofsetem flexotisk, jsou oblasti, kde by se kvalita ofsetu obtížně nahrazovala. A to i přesto, že kvalita flexotisku se snaží ofset mílovými kroky dohnat. Skládačky z hladkých lepenek, preprintem potiskovaná vlnitá lepenka na multipacky, POS displeje či některé typy přepravních obalů určených např. pro elektroniku a elektrotechniku, a dokonce i některé druhy etiket – to je jen část produkce, kde při výrobě obalů ofset převažuje. Už vůbec se nezmiňujeme o oblasti polygrafie, kde ofset jednoznačně vítězí nad ostatními tiskovými technikami.
Ofsetové tiskové stroje jsou konstruovány výlučně jako rotační (válcové). Tento konstrukční systém je provozně velmi výhodný. Stroje jsou relativně lehké a přitom velmi výkonné. Podle toho, jaký tvar materiálu stroje potiskují, je rozlišujeme na kotoučové a archové. Princip ofsetu vychází z historického vynálezu litografie. Tisknoucí místa přijímají barvu a odpuzují vodu, jsou tedy hydrofobní (= oleofilní), netisknoucí se chovají opačně (hydrofilní, oleofobní prvky). S rozvojem CTP, kde se forma nezhotovuje z kopírovacích podkladů (filmů), ale přímým osvitem světlocitlivé vrstvy na hliníkovém kovolisu, došlo k vytvoření některých nových technologií jak v oblasti klasického (tedy vlhčeného) ofsetu, tak i ve vývoji tzv. suchého ofsetu, kde principu tisku z plochy není dosaženo vzájemným odpuzováním vody a barvy, ale rozdílnými povrchovými vlastnostmi dvou vrstev na tiskové formě. Krycí, barvu odpuzující vrstvou je vrstva silikonová, která tvoří netisknoucí prvky. Tisknoucí prvky jsou vytvořeny na vrstvě polymerové, která naopak barvu přijímá. Tento typ desek vyvinula společnost Toray a mohou být jak pozitivně, tak i negativně pracující.
Digitální ofset není digitální tisk
Jednou z nejnovějších variant je dnes digitální ofset (DI ofset), který řídí elektronická data už v tiskovém stroji (Direct Imaging, Computer- to-Press). Příkladem DI ofsetových strojů pracujících navíc s deskami na principu suchého (bezvodého) ofsetu jsou stroje Presstek. U nás je výhradním distributorem této americké firmy společnost ALTUMedia. Tato společnost je zároveň i distributorem desek pro bezvodý ofset PEARLdry Plus, které jsou určeny pro stroje Presstek DI34 a Presstek DI52. Osvit tiskových desek probíhá přímo ve stroji. Pomocí technologie Presstek ProFire Excel probíhá laserový osvit tiskových desek upnutých na formových válcích tiskového stroje. Laser produkuje ostré a přesně definované body o velikosti 16 mikronů. Na rozdíl od klasického tiskového stroje, kde se arch předává mezi tiskovými jednotkami, na strojích Presstek 52 a 34DI zůstává uchycen na tlakovém válci po celou dobu, kdy probíhá potisk všemi čtyřmi barvami. Technologie bezvodého ofsetu navíc zajišťuje lepší nasycení barev, protože není nutné neustále sledovat rovnováhu vody a barvy.
Giganti na ofsetovém trhu
K lídrům ve výrobě ofsetových strojů patří společnosti Heidelberg, KBA a Man Roland. Jedná o výrobce s tradicí, každý z nich si píše historii delší než 150 let. Heidelberger Druckmaschinen AG má ve své bohaté nabídce výrobního portfolia i archové stroje typových řad Speedmaster a Printmaster, a to jak malých a středních formátů, tak i stroje formátu až 75 x 105 cm. Ofsetové stroje od Heidelbergu mají uplatnění jak v oblasti komerčního akcidenčního tisku, tak i v obalovém průmyslu. Specialitou je velké množství konfigurací, které umožňují sestavit stroj zákazníkovi doslova na míru. Od jednobarvového stroje až po vícebarvové stroje s obracením a lakovacími jednotkami.
Ofsetové stroje, zvláště typu Rapida, společnosti Koenig & Bauer AG (KBA) dokazují, že vývoj se v konstrukci i výrobě posouvá stále dopředu. Zvláštní pozornost u ofsetek KBA zasluhuje konstrukce barevníku. Rozložení válců je výsledkem pečlivé analýzy založené na počítačových simulacích a dlouhodobém know-how KBA. Vylepšený barevník u nových strojů obsahuje 17 válců. Ze čtyř navalovacích válců jsou nyní 1. a 4. axiálně oscilující. Temperace barevníku má velmi kladný vliv na stabilitu tiskového procesu a umožňuje i bezvodý ofsetový tisk.
Manroland AG se zabývá především archovými ofsetovými stroji a digitálními tiskovými systémy. V nabídce jsou archové stroje od velmi malých formátů (Roland 50) až po ty největší (Roland 900, XXL). ROLAND 900, XXL tiskne ve formátech 7, 7B, 7B plus a 8. V posledně jmenovaném formátu firma nabízí novou alternativu speciálně pro výrobu plakátů, displejů a pro produkci knih. Je zde možno vyrábět například 64 stran v konečném formátu A4 na jedné tiskové formě v oboustranném tisku. Pomocí zařízení InlineSlitter (opce) lze pak arch v tiskovém stroji středem říznout na formát A5 a tento formát dále zpracovávat.
Jana Žižková