
Probas, s. r. o., zabývající se výrobou obalů z vlnitých lepenek, uspořádala počátkem října ve Světlé nad Sázavou den otevřených dveří, na kterém představila novou výrobní halu a nově instalovanou výrobní linku od firmy Martin. S jednatelem firmy Radkem Volšanským a fotografem jsme prošli celý provoz. Záznam naší exkurze nabízíme v následující fotoreportáži. V rozhovoru jsme probrali historii společnosti, její současný vývoj i aktuální plány.
Od Radka Volšanského jsme se dozvěděli, že výraznější růst společnosti Probas se datuje od konce minulého století, kdy byl zakoupen in-line výsekový stroj Curioni NT s možností tříbarevného tisku. Dnes je firma na pozici jednoho z největších zpracovatelů vlnitých lepenek v České republice. Co se týče dodavatelů materiálu, největším partnerem je rokycanský Prowell, dceřiná společnost německé Prowell GmbH, ale i řada dalších.
Společnost zpracovává tří- a pětivrstvé lepenky. Má vlastní technologické centrum pro vývoj a konstrukci, vyrábí zde vzorky i raznice. Po schválení vzorků a přijetí zakázky následuje tvorba technické dokumentace po výrobu, u výsekových obalů výroba raznice ve vlastní přípravě výroby. „Dokážeme si dělat i výsekové desky sami a jsme potom pružnější ve výrobě. Pokud je čas, dokážeme si je vyrobit do druhého dne. Desky u nás vyrobené mají přijatelnější cenu, celkové náklady jsou pak nižší i pro naše zákazníky,“ uvedl Radek Volšanský.
Technologie výroby firmy Probas se dodnes opírá o řadu strojů, kterými byla vybavována od počátku 90. let. Kromě Bobstu z roku 1991 pro tvarový výsek je to především automatický výsekový stroj na klopové krabice s přídavným rotačním výsekem, tříbarevným flexotiskem a lepením Curioni NT, dále Youngschin YT-1700S II pro tvarový výsek z roku 2003 a automatický výsekový stroj na přepravní klopové a víkové krabice s přídavným výsekem a jednobarevným tiskem VS 17. Čtyřbodová lepička IMC MAX II-1800 byla pořízena v roce 2004. Výrobní portfolio doplňují plošné výsekové stroje – lisy, příklopy, rylovací stroje a řezačky.
Nová linka vyžaduje zajištění nových zakázek
Většinou však času nazbyt není, protože tlak na získávání nových zakázek se zvyšuje. Právě zakoupený nový stroj vyžaduje sehnat jejich větší objem, aby mohla být využita celková kapacita linky.
Nová výrobní linka Martin 924 FP, která zpracuje jeden a půl milionu metrů vlnité lepenky za měsíc, obsahuje: tři flexotiskové jednotky využívající vodou ředitelné, plně ekologické barvy, tři páry plně nastavitelných kruhových výsekových nožů a přídavný rotační výsek. Dále je vybavena automatickým lepením a skládáním. Je schopna vyrobit až 18 000 boxů za hodinu, zpracovává archy v délce 600 až 2490 mm a šířce 255 až 920 mm. Její předností je preciznost tisku a rychlost jak nastavení, tak také zpracování.
Převažují zakázky pro český trh
Probas vyrábí z 99 % pro český trh. „Lepenkové obaly jsou obtížné logisticky – na auto či kamion lze umístit jen určitý počet kartonů a dopravní náklady hodně zatěžují náš rozpočet. Není tedy výhodné je převážet na delší vzdálenosti. Přesto však část produkce vozíme na Slovensko a do Polska,“ odpověděl Radek Volšanský na dotaz o distribuci hotových výroků a dodal, že společnost má nadstandardní skladové zázemí a může poskytnout zákazníkům dobré logistické služby.
Box:
Probas, s. r. o.
Středně velká firma, na českém trhu zpracovatelů vlnitých lepenek a výrobců obalů působí od roku 1991, aktuálně má 65 zaměstnanců. Největší odběratel vlnité lepenky od firmy Prowell v Čechách. Zpracovatel tří- a pětivrstvé vlnité lepenky a mikrovlny. Tisk flexotiskovými plně ekologickými vodou ředitelnými barvami. Kompletní skladovací a dopravní servis.
3 otázky pro jednatele společnosti
Svět balení: Vaše firma je na českém trhu již od poloviny 90. let. Můžete v krátkosti popsat nejdůležitější zvraty v jejím vývoji?
Radek Volšanský: V první fázi to byl nákup inlineru Curionni, dalším významným krokem bylo posílení obchodního oddělení, dále podstatné zkvalitnění kompletního servisu a investice do možností skladování.
SB: Nová hala, nový stroj – jak velkou investici si modernizace vyžádala, jakým způsobem jste ji financovali a jak rychlou návratnost vložených peněz očekáváte? Jak se projeví zavedení nového stroje do provozu?
R. V.: Celková investice včetně vybudované haly stála firmu zhruba 50 mil. korun. Z jedné třetiny jsme financovali výstavbu a nákup stroje sami, zbytek je na úvěr. Zavedení nového stroje do provozu se projeví hlavně v produktivitě, kvalitě a zkrácení nastavovacích časů a tím i snížení nákladů.
SB: Kromě standardních obalů a obalových komponentů připravujete pro zákazníky i speciality podle jejich zadání. Můžete přiblížit některé z nich? Budete dále rozšiřovat výrobní portfolio a technologický park?
R. V.: Situace na trhu vyžaduje kompletní servis – a to platí i pro vývoj a konstrukce. Snažíme se vždy najít to nejefektivnější řešení, které zákazník od obalu vyžaduje. Co se týká investic technologického parku, plánujeme rozšíření výroby tvarových výseků.
Ladislava Caisová