
Sekundární obaly, se kterými se běžně setkáváme v ochodech, již dávno neplní pouze transportní funkci. Požadavky obchodních řetězců na ně stále rostou. Doby, kdy klasické transportní obaly plnily pouze ochrannou funkci, jsou již minulostí. V posledních letech je vedle skladovatelnosti, snadné přepravy a optimální logistiky kladen důraz také na cílené využívání recyklovatelných materiálů.
To však není všechno. „V rámci marketingových strategií nabývá na významu i jasná komunikace značky a zvýraznění vlastního výrobku prostřednictvím obalu,“ říká Martin Hejl, jednatel THIMM Packaging.
SRP zvyšuje nároky již na vývoj konstrukce
Výrobky jsou v místě prodeje prezentovány jasně a zřetelně prostřednictvím vhodného obalu s kvalitním potiskem. Jedná se o multifunkční obaly – tzv. shelf-ready-packaging (SRP). Pro výrobce obalů to znamená, že musí při vývoji konstrukce zohlednit všechny fáze dodavatelského řetězce, kterými obal prochází – nejen přepravu. Obal musí zajistit optimální ochranu výrobku, efektivní vytížení a optimální průběh logistického procesu, jasné rozpoznání produktu v obalu, snadné otevření obalu a jeho umístění do regálu, jednoduché a rychlé recyklování obalu, odpovídající marketingovou prezentaci zboží v místě prodeje a snadný výběr zboží z obalu.
Jemná pětivrstvá lepenka, grafika na bílém papíře
Martin Hejl dodává: „U našich západních sousedů jsme v poslední době zaznamenali trend ve zvýšeném využívání pětivrstvé lepenky pro SRP s velmi kvalitním potiskem výrazné grafiky. Proto zde stoupá i podíl bílých papírů na výrobu vlnité lepenky.“ Grafika tištěná na bílém papíře vynikne mnohem více než na hnědém papíře – barvy jsou brilantnější. Jemná pětivrstvá vlnitá lepenka nabízí oproti klasické třívrstvé lepence možnost potisku bez znatelného „valchového efektu“. Slabá tloušťka jemné pětivrstvé lepenky otevírá širší možnosti i pro nové konstrukce, které by z třívrstvé lepenky nebyly možné. Konkrétně se jedná o tzv. EE-vlnu, jejíž tloušťka je stejná jako u třívrstvé B-vlny. Navíc je nosnost pětivrstvé lepenky znatelně vyšší než u třívrstvé, což je výhodou právě při transportu na delší vzdálenosti – množství kartonů na paletě lze navýšit tak, aby se paleta optimálně využila, neboť se obaly mohou stohovat ve více řadách nad sebou, aniž by se deformovaly. Bez problémů lze EE-vlnu použít i při balení zboží balicími automaty.
Dosáhly na ocenění v české národní obalové soutěži
Obal pro Horalky Opavia je určen pro strojní (automatické) balení. Během přepravy má klasický tvar, který zboží chrání. Díky použití zipové perforace lze v místě prodeje snadno odtrhnout víko, které je možno použít jako topper. Vytrhnutím perforace ve dně obalu vznikne další komunikační plocha. (Obal roku 2007)
Obal pro láhve byl vyvinut jako jednoduché a úspornější řešení klasického balení šesti kusů lahví vína naležato. Oproti standardnímu balení, kdy jsou láhve fixovány prodlouženými délkovými klopami, jsou zde využívány klopy šířkové bez nutnosti navýšení spotřeby materiálu. Úpravou stávající proložky vznikly další fixační prvky pro ochranu lahví. Těmito změnami se docílí 12% úspory materiálu. (Obal roku 2010)
Ladislava Caisová