V první polovině května proběhl v italské Boloni farmaceutický veletrh s tříletou periodicitou Pharmintech. I když se jedná o mezinárodní veletrh, převažovali zde domácí vystavovatelé. U veletrhu tohoto typu se však jednalo o významný přínosný bonus. Je to právě Itálie, která patří ve výrobních technologiích pro farmacii ke špičce v tomto oboru. A že si tuto tradici zřejmě udrží, potvrdil právě i letošní Pharmintech.
Vzhledem k širokému sortimentu produktů, se kterými moderní farmacie pracuje, byla na veletrhu variabilní i nabídka používaných technologií. U vystavovatelů nechyběla nabídka strojního zařízení, příslušenství a automatických linek pro balení léčiv. Vlastní technologie byly doplněny nabídkou obalů – dóz, ampulí, skládatelných obalů a především blister packů.
Léčiva patří k velmi specifickému typu zboží nejen z důvodu výroby a užití, ale i pro vysoké nároky (především hygienického charakteru) kladené na balení. Suroviny a obalové prostředky, které se používají pro balení, se přejímají obvykle v karanténě, skladují se, označují, vzorkují, identifikují a zkoušejí na předepsanou jakost, aby nemohlo dojít během jejich zpracování k záměně či kontaminaci (mikrobiologickému, chemickému či mechanickému znečištění výchozí látky, meziproduktu nebo hotového produktu).
Velký důraz je při balení léčiv kladen i na vlastní zpracovatelské stroje. Ve výrobě se musí používat jen zařízení, stroje a přístroje zabezpečující požadovanou jakost léčiv a ostatních výrobků. Zařízení, stroje a přístroje musí jako celek i v částech umožňovat důkladné a snadné čištění, popřípadě potřebnou sterilizaci, zejména před zahájením výroby jiného typu léčiva či šarže. Zařízení, stroje a přístroje používané ve výrobě a kontrole se musí pravidelně ověřovat a validovat. Příprava materiálů, vlastní výroba, plnění a sterilizace se provádějí v oddělených prostorách, a pokud to zabezpečení jakosti vyžaduje, provozují se v laminárním proudění. Pro aseptickou výrobu a plnění přípravků nesterilizovatelných v konečné lékové formě se zabezpečují zvláštní prostory odpovídající čistoty k zamezení možnosti jakékoliv sekundární mikrobiální kontaminace. Vysoké požadavky jsou kladeny i na informační funkci obalu z hlediska kvality povinných i doplňujících údajů. Kvůli bezpečnosti celého výrobního a logistického procesu se neustále zdokonalují a vyvíjejí inspekční systémy. Především ty na letošním Pharmintechu prezentovalo nebývalé množství vystavovatelů.
Kvalita, tradice a inovace
K největším vystavovatelům patřily společnosti IMA SpA a Marchesini Group, tedy světové jedničky v oblasti technologií pro farmacii. Zaměstnanci společnosti IMA ilustrovali různé inovační prvky na široké nabídce strojů i kompletních linek. Zájem vzbuzovalo kapslovací zařízení typu ADAPTA, které je navrženo tak, že do stejného pouzdra kapsle lze vložit až tři různé produkty (po úpravě dokonce až pět variant), při tomto sofistikovaném vkládání stroj dosahuje rychlosti 100 000 kapslí za hodinu. V procesu dochází zároveň i k individuální kontrole výrobku dávkování a 100% kontrole hrubé i čisté hmotnosti. ADAPTu lze využít jako opci např. u výrobních linek Herkules. Další novinkou byla tabletovačka KILIAN S2520 Smart. Toto zařízení je v dispozici ve třech verzích (Traditional, Classic a Prime), ovládá se pomocí dotykové obrazovky a dosahuje výrobní rychlosti 300 000 tablet za hodinu. Tabletovačka může být opatřena i modulem ECONO-TEC, který slouží k odstraňování prachu jednotky i jako detektor kovů. Pro míchání a homogenizaci prášků a granulátů ve farmaceutickém, potravinářském a chemickém průmyslu byl prezentován Cyclops Lab, hlavní inovací na tomto typu zařízení je TRIGON System (nový univerzální blokovací systém). Inspekčním systémům této společnosti vévodil SPINE (pro linky IMA vyrábí SENSUM) systém. Stroj má ergonomický design a kontroluje celý povrch tablet a kapslí (tj. velikost, tvar, praskliny, barevné odchylky atd.) při plné rychlosti linky. Řešení pro blistrování je TR200, který byl navržen pro výrobní cykly, u kterých je vyžadována častější přestavba. Je vhodný pro všechny typy materiálů používaných ve výrobě farmaceutických blistrů. Rychlost stroje je 360 blistrů za minutu.
Vedle uvedených typů zařízení IMA prezentovala odborné veřejnosti i další technologie, např. z oblasti etiketování, mytí, sterilizace, primárního a sekundárního balení apod.
Marchesini – řešení pro každého
Marchesini Group má svou centrálu lokalizovanou přímo v pověstném Bologna´s Packaging Halley a patří k lídrům ve výrobě kompletních řešení balicích linek a zařízeních. Na Pharmintechu představila společnost 12 nových modelů, v živé live packaging show byly prezentovány čtyři typy výrobních zařízení. Jednoznačně největší zájem vzbudila kompaktní, vysoce výkonná inovativní linka INTEGRA300 s integrovaným plně robotizovaným systémem Robocombi. Linka se vyznačuje velmi moderním designem a je velmi variabilním systémem. Jedná se o blistrovací linku, která se skládá ze dvou hlavních operací – výroby blistrů tvarováním a sekundárního balení blistrů do skládačkových obalů. Každá z těchto svých sekcí má přitom svůj nezávislý systém PC kontroly. Úkolem automatu Robocombi je vkládání a přesné umístění jednotlivých blistrů do kartonových obalů. Výkon linky je 300 blistrů za minutu a 150 kartonových obalů za minutu.
K dalším vystavovaným zařízením patřila linka na plnění, uzavírání a balení produktů do tub. Ta se sestává z plniče tub typu Millenium 120 (120 tub/min) a ze systému horizontálního balení tub do kartonových obalů. Linka má pochopitelně i možnost tisku, především ink jetem nebo laserem. Pokud je ještě řeč o tubách, Marchesini představil na Pharmintechu i úplnou novinku ze svého sortimentu MT 1000. Tento revoluční typ zařízení je určen k plnění tub tabletami. Hlavní inovací je nový systém vkládání tablet pick & place. K urychlení přispívá i vylepšený nakladač tub a orientační systém. Tubový „karusel“ má dva paralelní pásy, každý s nezávislým pohonem. Vlastní operace se skládají z nakládání tub, jejich zorientování, plnění a uzavírání. Tablety jsou vkládány vertikálním směrem pomocí robotu. Robot s 12 rameny dokáže ve stejném čase umístit 12 tablet, následně se pootočí o 90 stupňů a vkládá je přímo do tuby.
K dalším výkonným systémům prezentovaným firmou na veletrhu patřily etiketovací aplikátory včetně inspekčních systémů a kontrol vysledovatelnosti produktu. Například vysoce rychlostní model aplikátoru BL400VTEXLL dokáže nejen tisknout Datamatrix kód na přední stranu a obě klopy kartonového obalu, ale konstrukčně ho lze rozšířit o tři etiketovací hlavy, které dokáží aplikovat vinětovou etiketu na přední stranu a dva rohy obalu (systém Temper evident).
Automatizace procesů, vyšší výkony i modulární koncepce
Tabletovací stroje či plnění tvrdých želatinových kapslí – to je jen část sortimentu představovaného společností MG2 s. r. l. Firma, která je na trhu téměř půl století, živě prezentovala především své dvě inovace – Labby a Microdose. Kapslovací plnicí stroj Labby s extrémně přesným kontrolním systémem hmotnosti je zvláště vhodný pro R&D laboratoře. Běžně je konfigurován na rychlosti vyšší než 3000 kapslí za hodinu. Microdose je nový typ práškovací mikrodávkovací jednotky s mikrohmotnostním kontrolním systémem. Je ideální pro dávkování hmotnostních množství 0,5 mg – 20 mg.
Další firma s tradicí ve farmaceutickém průmyslu, společnost SEJONG Pharmatech CO. Ltd, uvedla svůj tradiční sortiment včetně některých žhavých novinek (např. nová rotační tabletovačka HRC-S). Návštěvníci se tedy mohli seznámit jak s řadou tabletovacích a kapslovacích strojů, tak i s automaty na potahování. Nechyběly pochopitelně ani homogenizátory, mlecí zařízení a vysokorychlostní mixéry.
Vysokým výkonem i kvalitou se vyznačovaly automatické plničky tub od společnosti TGM – Tecnomachines srl. Tyto produkty jsou vhodné nejen pro farmacii, ale své využití nacházejí i ve veterinárním lékařství a logistice homeopatik. Aplikace jsou ve velké míře využívány i v kosmetickém a potravinářském průmyslu.
Romano Group patří k čelným dodavatelům strojů a instalací pro process engineering a obalovou logistiku. V Boloni odbornou veřejnost zaujal kromě jiného aseptický plnicí stroj Macofar VF24, který je určen na plnění tekutin do lahviček velmi malých průměrů.
Jana Žižková