
Farmaceutická produkce je specifický obor se zvýšenými požadavky na kontrolu a hygienu, kde často dochází na stejné výrobní lince k výrobě primárního obalu, jeho naplnění a uzavření. Výjimkou jsou pochopitelně především pevné obaly, např. tuby, skleněné obaly či plastové kelímky. Většina takto balených produktů je však navíc vkládána i do sekundárních obalů, které jsou pro farmaceutický průmysl vyráběny obalovými firmami různých výrobních sortimentů. Na veletrhu Pharmintech se návštěvníci v deštivých květnových dnech mohli setkat prakticky s jakoukoli formou farmaceutického balení.
Vedle asi nejtypičtějších farmaceutických obalů typu blister pack nechybí ve farmaceutických aplikacích balení sortiment láhví, kelímků, dóz, kapslí, tub, sáčků i skládatelných obalů. Tomu ostatně odpovídá i materiálová skladba obalů. Vedle skla se nejčastěji využívají plasty v pevné i flexibilní podobě, hliník, lamináty, lepenky, papír i kompozitní materiály. Samozřejmě jsou kladeny rozdílné požadavky na primární balení, které přichází do přímého styku s produktem, a na balení sekundární. Vlastními obaly ale využití obalových materiálů ve farmacii nekončí.
Bezpečnost na prvním místě
Obaly musí být často opatřeny dalšími pomocnými obalovými prostředky, především různými typy uzávěrů a etiket. Etikety plní nejen označovací a informativní funkci, ale s příslušnými kódy hrají často hlavní roli i v kontrolních systémech vysledovatelnosti produktu v logistickém řetězci. Aplikátory etiket mohou být integrovány v linkách či pracovat jako samostatná zařízení. Na výrobních zařízeních samozřejmě nemohou chybět různé typy inspekčních vyhodnocovacích systémů. Dochází ke kontrole produktu, obalu, příbalového letáku i skládačky. Vše musí být v naprostém souladu. Při balení polotovarů čidla kamer inspekčních systémů vytřiďují chybný nebo neúplný produkt.
Grafika jako druhá
Naopak méně sofistikovanou záležitostí je ve farmacii využití náročné grafiky s vícebarevným potiskem. Cílená léčiva na předpis se o zákazníka přetahovat nemusejí. Dalším prvkem, který u léčiv často chybí, jsou fixace – opět to vychází z velikosti, hmotnosti a specifičnosti produktu. Informační plocha na obalech léčiv je nedostatečná, balení bývá ve většině případů doplněno vkládaným informačním letákem.
Letošní Pharmintech se zabýval logistikou prakticky všech typů balení. Podívejme se tedy na některé zajímavosti, které byly ve větší míře komentovány návštěvníky z řad odborné veřejnosti.
Nový koncept ze skládačkové lepenky
IMA Safe (IMA Group) a Nampack Healthcare společně představily nový koncept udržitelného produktu v podobě skládatelného obalu na křehké produkty. Skládačka s vnitřní fixací Parenteral Paper Packs reprezentuje novou filozofii v balení už použitím plně recyklovatelného materiálu, tedy skládačkové lepenky. Jedná se o konstrukčně nový typ obalu s vnitřní fixací, který po otevření může zároveň sloužit jako prodejní displej. Je vhodný především pro skleněné tenkostěnné lahvičky a dózy či injekční stříkačky, kterým poskytuje vhodnou ochranu za velice ekonomicky příznivou cenu. Produkt se vyrábí ve dvou konstrukčních variantách. Varianta BESTPACK (Board Easy Solid Pack) je vhodná pro menší typy rozměrů displejových krabic. Je možné ji použít i pro linky velkých výkonů a rychlostí. Varianta HELPACK (Handling Enhanced Lodging Packaging) je naopak vhodná pro vkládání produktů větších rozměrů.
Sarong vyrábí z plastu i hliníku
Společnost SARONG S. p. A. byla založena již v roce 1972, nyní má 300 výrobních závodů ve 30 zemích světa. K nejnovějším částem tohoto giganta patří nová Packaging Material Division, která se soustřeďuje hlavně na zpracování a potisk laminátů (např. PVC/ PE, PET/PE, PA/PET/PE, PVC/PVDC/PE či ALU/ PE). Tyto lamináty jsou zpracovávány tepelným tvarováním na obaly pro čípky (především na léčiva pro rektální či vaginální použití) a menší dózy. Plastový film na tyto typy obalu je laminován na moderní laminovací lince UTECO, následuje potisk laminátu (zpravidla jedno- až tříbarevným hlubotiskem). Rozřezané lamináty na příslušnou tloušťku jsou navíjeny na cívku (na přání zákazníka je možné dodávat i v řezaných proužcích). Na strojích od jmenované firmy lze následně lamináty tepelně tvarovat, plnit a svařováním uzavírat. Na těchto typech automatů lze vytvářet různé typy specifikací. Je možné vytvářet blok obalů na čípky s V-násekem pro snazší otevírání, vytvářet perforaci pro odtrhávání jednotlivých produktů či otevírací systém peel off, kdy se od sebe dají oba filmy oddělit. Tvarování obalu se liší podle způsobu aplikace produktu – ostřejší, štíhlejší tvar se vytváří pro aplikaci léčiva rektálním způsobem, naopak širší vajíčkovitý tvar pro vaginální užití.
Vedle uvedených technologií představila společnost i novinku na trhu – flexibilní svařovanou dózu s uzávěrem. Jedná se o marketingově nový typ konceptu. Do tvarované flexibilní dózy pro objemy asi 250 ml je po naplnění vložen uzávěr s tyčinkovitým zakončením, následuje uzavření. Tento typ obalu má kromě farmacie aplikační potenciál především v kosmetice a potravinářství.
New generation – bottlepack®
Novou řadu aseptických strojů bottelpack® prezentovala na svém stánku skupina rommelag ag, společnost, která se vedle výroby zabývá i vývojem a testováním. Nová generace bottelpack® pracuje na principu technologie BFS (Blow – Fill – Seal). V první fázi dojde k odvíjení plastového parizonu („rukávec“ vyrobený z polymeru extruzí) a jeho vkládání do kovové formy. Zároveň dojde k odseknutí na příslušnou délku. Následuje jeho vytvarování podle formy procesem vyfukování. Po tomto vytvarování se již obalový polotovar ve formě plní tekutinou, krémem či mastí. Po naplnění dochází k uzavírání ampule, lahvičky či dózy (vyfukování uzávěru, svařování). Teprve po naplnění a uzavření obalu se otevře forma a odebere se produkt. Nová generační řada tohoto systému pracuje s rychlostí 30 tisíc obalů za hodinu.
Další uživatelsky příjemnou novinkou u těchto typů obalů je možnost vytvoření twist-off uzávěru, který je u malých ampulí či dóz z hlediska otevírání mnohem příznivější, než je tomu u podobných typů produktů, kde se k otevírání používá nůž nebo nůžky či v lepším případě perforace. Ampule se otevře pouhým pootočením plochého uzávěru osmiúhelníkového tvaru.
Ampule, dózy, blistry i etikety
TecnoPharma S.r.l. představila v Boloni celé koncepty technologií a obalů využitelných především ve farmacii a biochemii. Ze strojních technologií se jednalo hlavně o aseptická řešení pro plnicí stroje (na ampule, tuby, dóz
y, sáčky) včetně dalších nezbytných komponentů a operací (např. vymývání, inspekční systémy apod.). Další zajímavá technologická řešení prezentovala firma PLÜMAT Packaging Systems GmbH. Zde se jednalo hlavně o aplikace flexibilního balení, především aseptických sáčků z polyolefinů určených na plnění infuzními roztoky, krví apod. Stroje používané na výrobu, plnění a uzavírání tohoto typu specifického balení využívají technologie FFS (FORM FILL SEAL).
Uzávěry, dávkovače, kapátka, injekční stříkačky, kelímky, lahvičky, tuby – to je jen část sortimentu dalšího vystavovatele, PH ABA S. r. l. Pro výrobu uzávěrů a dávkovačů má společnost i několik patentů. Patří k nim např. speciální dávkovač na tablety, speciální typ bezpečnostního uzávěru, kde dvojitý koncept zabraňuje nežádoucímu otevření léčiva dítětem, vaginální kanyla či výrobní technologie na uzavírání lahviček víčkem s bezpečnostním uzávěrem se záručním páskem.
K nejčastěji prezentovaným obalům patřil blister pack. Vzhledem k výrobní technologii, kde je vyráběn přímo na plnicím stroji, byl tento typ obalu prezentován především na strojních zařízeních a linkách. Blistrovací stroje vystavovaly větší i menší firmy. Z nabídky zaujaly především vysoce výkonné plně automatizované linky od dvou hlavních lídrů na farmaceutické technologie – společností IMA a Marchesini.
Doplňkem velké části obalů jsou etikety, které nechyběly ani v Itálii. K nejvýraznějším výrobcům etiket a aplikátorů patřila na výstavišti společnost PAGO Ltd. Do Boloně přivezla i svoji novinku v podobě aplikátoru etiket na tuby. Zájem vzbudil také aplikátor etiket na sekundární balení, především skládačkové obaly. Tento typ zařízení dokáže etiketu aplikovat na hranu čelní a boční strany obalu.
Jana Žižková