
Ipex, konaný v anglickém Birminghamu ve čtyřletých intervalech, je druhým největším polygrafickým veletrhem v Evropě. Přestože není speciálně zaměřen na obalový tisk, můžeme zde najít mnoho novinek například z oblasti digitálního úzkorotačního tisku etiket a prepressu včetně flexotiskového, zejména pokud jde o CTP zařízení.
Etikety v barvě i šedi…
Punch Graphic představil highendový inkjetový etiketový Xeikon 3500, určený pro střední (v mezích digitálního tisku ovšem vysoké) objemy produkce. Xeikon 3500 nabízí tiskové šířky od 200 do 512 mm a tiskne rychlostí 19 m/min. nezávisle na počtu barev. Stroj je nákladově efektivní při nákladech do 4000 metrů role. Nativní tiskové rozlišení činí 1200 dpi, stroj ale pracuje s měnitelnou tiskovou kapkou, a může tak interpolovat i rozlišení 3600 dpi. Ve standardní výbavě je pět barvových stanic, CMYK + bílá nebo přímé barvy. Může rovněž tisknout speciálním tonerem bezpečnostní aplikace. Plnobarevně potiskne 570 m2/hod. na materiály o plošné hmotnosti 40 – 350 g/m2. Používá nový QA-I toner vyvinutý Xeikonem a schválený pro nepřímý i přímý kontakt se suchými potravinami. Na tento model lze upgradovat i z předchozích modelů Xeikon 3000 a 3300.
Domino, světově vedoucí firma v in-line variabilním tisku a identifikaci produktů, uvedla nový barevný piezo-inkjet řadu N-Series. Může pracovat s měnitelnou tiskovou šířkou a integrovat různé výrobky i třetích firem. Na veletrhu byl předveden konkrétně model N600 na etikety nabízející rozlišení 600 dpi (interpolovaně 1200 dpi) a čtyři stupně šedi a tiskne rychlostí 50 – 75 m/min. Tiskne UV tvrditelnými inkousty na papír i plasty, ukázán byl ve verzi z role na roli s tiskovou šířkou 333 mm. Lze k němu používat standardní dokončovací zařízení.
Může pracovat i s in-line zařízeními, například od společností GM či AB Graphics. Disponuje automatickým čištěním hlavy s oběhem inkoustu a omezuje tak riziko zaschnutí kapek ve stroji. V opci lze stroj doplnit optickými systémy kontroly pasování a barevné denzity. Opční je rovněž koronovací modul. Firma Domino uvádí, že většina průmyslových etiket může být tištěna a aplikována bez předehřívání a použití UV tvrditelných inkoustů, odstraňuje nezbytnost lakování a laminace (přesněji řečeno nutnost použít je ve všech případech).
Společnost Müller Martini představila poprvé v integrované podobě svou technologii VSOP (Variable Sleeve Offset Press), která používá sleevy různých velikostí ke změně délky a lze ji použít i pro tisk wraparound a smrštitelných etiket.
V ranku dokončovacího zpracování pro úzkorotační tisk prezentovala firma Schober automatický dávkovací systém pro produkci in-mould etiket, poprvé na rotačce RSM 410-IML/MSV. Stroj pracuje v šířkách 410, 520, 550 a 680 mm.
Injektově i na metalické substráty…
Epson představil svůj Micro Piezo inkjet, určený rovněž pro potisk etiket, jehož prototyp jsme mohli vidět už loni na Labelexpu. Díky technologii se vyznačuje hladkou gradací a barevnou tiskovou kvalitou i na pololesklých, matných a průhledných materiálech v tloušťce do 320 mikronů na role šířky 80 – 330 mm. Rychlost tisku činí max. 5 m/min., tiskne šesti pigmentovými inkousty. Pro obalové malé zkušební série, vzorky a makety je určen nový model inkjetů Epsonu z řady Stylus Pro: WT7900. Kromě papíru a fólií lze tisknout i na metalické substráty.
Na konci loňského roku dokončila firma Industrial Inkjet (IIJ) zkoušky ColourPrintu 282 (číslo označuje tiskovou šíři v milimetrech). Na Ipexu byl stroj poprvé vidět s novým roll-to-roll transportním systémem. ColourPrint užívá tiskové hlavy KM1024 od Konicy Minolty a ty mohou podle požadavků uživatele pracovat s kapkami 6, 14 nebo 42 pikolitrů. Celkově používá 16 tiskových hlav, čtyři pro každou barvu. Vhodný mód velikosti kapky může být rychle zvolen softwarově pro každou zakázku zvlášť. Předchozí model ColourPrint 142 pracoval jen s poloviční tiskovou šířkou, což pro obalový a etiketový trh nestačilo. Nová maximální šířka se velmi blíží formátu A3.
Agfa představila inkjetový modul Dotrix integrovaný do rotačky Edale s nastavitelnou délkou archu v řezací sekci. Tato sekce je určena především pro role potištěné digitálním tiskem, může být ale využita i při kotoučovém tisku klasickými technologiemi.
Durst představil své komplexní řešení pro digitální etikety, včetně prepressového workflow. Jádrem řešení je etiketový inkjet Tau 150 tisknoucí rychlostí 50 m/min. Používá UV inkousty od Durstu: CMYK a bílý. Dokončování má na starosti samostatný semirotační řezací a laminovací (lepicí) systém Rotoworx 330. Kromě standardní verze s rychlostí 30 m/min. existuje i ve vysokorychlostní verzi 330HS s rychlostí až 50 m/min. Transport pásu potiskovaného materiálu je založen na patentované technologii Durstu (norma ISO), která upravuje napnutí pásu tak, aby přesnost registrace činila ± 180 mikronů a opakovatelnost délky 20,3 – 40,6 cm.
Atlantic Zeiser představil svůj systém IDP 2.0 (Industrial Digital Printing), který kromě tisku a transportu kotoučových i archových materiálů zahrnuje i verifikaci a další bezpečnostní řešení, vysledovatelnost a obousměrnou ERP integraci. Částí systému IDP mohou být inkjety řad Delta, Gamma a Omega i nové personalizační a inspekční technologie. Pro obalový a etiketový průmysl jsou používány UV verze zmíněných modelových řad. Delta může například tisknout od 75 do 300 m/min. v maximálním rozlišení 600 dpi.
… tonerově pro ekonomicky efektivní náklady
Digitální tiskový stroj Indigo WS6000 od společnosti Hewlett-Packard je určen pro tisk etiket v ekonomicky efektivních nákladech (oproti klasickým technologiím, jako je flexotisk) do délky 4000 m včetně variabilních dat, jako jsou čárové kódy a data spotřeby. Produkční rychlost činí 30 m/min, při čtyřbarevném tisku, doporučované měsíční zatížení činí 90 – 300 000 metrů role. Tisk může probíhat až sedmi barvami, přičemž lze kombinovat přímé barvy se čtyř-, pěti- nebo sedmibarevným soutiskem podle Pantone. Barvy HP ElectroInk používají speciální technologii tekutého toneru (přestože jde o laserovou elektrografii a ne inkjetový tisk). Spotřeba energie na jednotku produkce je o čtvrtinu a množství spotřebovaného materiálu a vyprodukovaného odpadu dokonce o polovinu nižší než u klasických technologií. Tloušťka materiálu může činit od 12 do 450 mikronů. WS6000 je už ale de facto rok starým strojem, HP představil také model ws4500 s poloviční produkcí, ale nižší cenou.
CTP a software pro flexotisk
Lüscher představil systém Multi DX, který v sobě spojuje různé druhy diod a umožňuje zhotovovat jak des
ky ofsetové, tak flexotiskové a sítotiskové. Screen předvedl novou CTP (vlastně CTF) PlateRite FX870II, která ve standardu nabízí nejvyšší rozlišení 4800 dpi.
Kodak na Ipexu představil jako variantu ke svému staršímu Flexcelu i přímé laserové gravírování flexotiskových desek, Flexo Direst systém. V prodeji bude od počátku příštího roku. Součástí Flexcel NX Systemu se stal nový rastrovací rip Digicap NX, zlepšující vizuální podobu flexibilních balení optimalizací nánosu barvy. Rozšířen byl rovněž barevný gamut digitálního nátisku Approval pro desky Flexcel NX.
Du Pont Packaging Graphics prezentoval svůj první kompletní systém pro vyvolání bezešvých flexosleevů pro úzkorotační i širokorotační aplikace. Systém zahrnuje nový termální vyvolávací automat Cyrel round i light verzi dokončovacího systému, fotopolymerní sleevy FAST round i zobrazovací jednotku s vysokým rozlišením Cyrel Digital Imager od společnosti EskoArtwork. Výkon činí přes čtyři sleevy za hodinu, přičemž první z nich může jít do tiskového stroje už za 30 minut.
EskoArtwork automatizuje
EskoArtwork představilo zařízení HD Flexo, kombinující osvitku CDI s vysokým rozlišením a speciálními technologiemi optimalizovanými pro flexotisk, které zlepšují kvalitu reprodukce, zvětšují barevný gamut a zajišťují vysokou opakovatelnost.
Firma rovněž prezentovala serverové řešení pro automatizaci, integrující jeho již dříve představená řešení BackStage, Odystar a Nexus a automatizující jejich funkce. Automation Engine 10 je součástí balíku EskoArtwork Suite 10 pro packaging a předtiskovou přípravu s možností různých úrovní automatizace. Sjednocuje správu barev, náhled, rastrování a tiskové výstupy pro všechny konvenční i digitální tiskárny.
Další novinkou firmy byl Dynamic Content Engine pro správu kritického obsahu v obalovém tisku, jako jsou texty, čárové kódy nebo nutriční tabulky. Premiéru mělo i Studio 10, kolekce pro interaktivní 3D design včetně Studia Toolkit pro smrštitelné sleevy, etikety a online knihovna 3D tvarů, určená především k průmyslovému použití. 3D funkce jsou nyní dostupné pro Adobe Illustrator, PackEdge a ArtPro. Export je možný do všech běžných profesionálních formátů: 3D PDF, dynamické prezentace QuickTime, JPEG apod., jakož i do virtuální makety. Studio Toolkit pro smršťovací etikety (Shrink Sleeves) automatizuje design a prepress i pro nepravidelné tvary a multipacky, včetně nástrojů pro roztažení a smrštění návrhu. Na obrazovce je přímo vidět, co se bude s návrhem dít na balení. Studio Toolkit pro etikety (Labels) je určeno pro etikety na lahvích. Obsahuje i nástroj Studio Visualizer 10, nyní přímo podporující hladké lepenky M-real Zanders Chromolux a etiketové papíry pro použití ve virtuálních maketách.
Miroslav Dočkal