Bezpečnost, hygiena a řešení, která usnadňují uživateli manipulaci s obalem či dávkováním produktu – i tak se dají shrnout hlavní body, bez kterých se balení léků neobejde. Na letošním nejvýznamnějším evropském farmaceutickém veletrhu Pharmintech v italské Boloni nechyběly obaly, stroje a materiály určené pro farmaceutická balení. Vzhledem ke specifičnosti daného sortimentu však všichni výrobci i dodavatelé musí klást stále větší důraz na bezpečnost balení. S inspekčními systémy všeho druhu se odborní návštěvníci veletrhu setkávali doslova na každém kroku.
Ke kontrole výroby dochází v celém logistickém řetězci využívaném ve farmacii. Existuje celá řada výrobců strojů, které se liší konstrukcí i výkonem. Jedno však mají společné. Na všech typech výrobních zařízení i automatizovaných linek musí být zajištěn za stejných podmínek opakovatelně shodný výstup. Kontrolu zajišťuje kontrolní oddělení odběry, laboratorními zkouškami, výrobními předpisy apod. Na výrobních zařízeních samozřejmě nemohou chybět různé typy inspekčních vyhodnocovacích systémů. Dochází ke kontrole produktu, obalu, příbalového letáku a skládačky. Vše musí být v naprostém souladu. Při balení polotovarů vytřiďují čidla chybný nebo neúplný produkt, kamery snímají náhledové kódy postupně u etiket, u příbalového letáku i obalu (např. skládaček, blister pack obalů či ampulí). Všechna značení jsou vyhodnocena a porovnána, v případě chyby je produkt vyřazen. Tak, jak se u strojů zjednodušují systémy jejich přestavby či možnosti zvyšování výkonů strojů a tím celkové produktivity procesu, procházejí neustálým (a často i ještě složitějším) vývojem inspekční systémy.
Scriba ve znamení nanotechnologie
Společnost Scriba Nanotecnologie Srl vyvíjí produkty pro identifikaci, vysledovatelnost a zabezpečení procesů, materiálů i celé výroby za využití nanotechnologií. Na Pharmintechu představila řadu svých patentovaných technologií. Odbornou veřejnost zaujaly hlavně nové aplikace s možností využití ve farmaceutickém průmyslu, mezi které patří unikátní technologie typu NU-CODE™. Technologii lze využít ve farmaceutickém průmyslu při tisku, čipování i dekódování mikrotagu s nanostrukturou. Tyto tagy mohou být navíc vyráběny s aktivní vrstvou citlivou na teploty. NU-CODE™ lze využít především v aplikování etiket typu EN-TAG™, COLD-TAG™ a HOT-TAG™. Mikroetiketa typu EN-TAG™ může být integrována do podoby holografického loga. Kóduje se pomocí standardu AZTEC, dekóduje se opticky. Multifunkční mikroetikety HOT-TAG™ dokáží verifikovat i riziko vyšších teplot, se kterými se produkt dostal na určitou dobu do styku při nesprávném skladování či manipulaci. Multifunkční mikroetikety COLD-TAG™ jsou naopak určené pro eliminaci a kontrolu chladnějšího prostředí. Dokáží monitorovat čas, při kterém se obal s produktem dostal do styku s teplotou nižší než 4 ºC.
I laik ověří originalitu
Zvláště z hlediska spotřebitele je opravdu revoluční etiketou Sixtrue systém. Sixtrue je patentovaný systém určený pro jednoznačnou identifikaci produktu. Etiketa obsahuje dvojdimenzionální Datamatrix čárový kód, dále alfanumerický kód a analogickou identifikaci vytvořenou tiskem speciálního inkoustu s mikrokapslemi barvy. Výhodou dvojdimenzionálního Datamatrix kódu je mnohonásobně vyšší hustota informací než u běžných (lineárních) čárových kódů na mnohem menší ploše i důmyslný ochranný mechanismus proti chybám (Reed-Solomon) umožňující čitelnost kódu při ztrátě dat dosahující až 30 %, např. při odtržení nebo zakrytí části kódu. Na rozdíl od jednodimenzionálních kódů ho lze číst z obou stran.
Ale opravdovou lahůdkou je analogická identifikace, o které i sami vývojáři hovoří jako o digitálním otisku prstů. Má-li uživatel pochybnosti o originalitě produktu, nafotí etiketu mobilem, následně přímo z mobilu či pomocí e-mailu pošle z počítače obrázek s kódem na totest@sixtrue.com. Následuje digitální vyhodnocení a uživatel obdrží buď potvrzení o originalitě, či jeho zamítnutí. Vedle farmacie se tento systém začíná užívat i v dalších oblastech oblasti, např. u značkových oděvů.
Komplexní inspekce procesu
Inspekční systémy vyhodnocují vše. Vedle různých typů kódů se jedná především o vlastní produkty, obaly či Braillovo písmo. Řešení na míru doslova pro každého představovala ucelená nabídka inspekčních systémů společnosti scanware elektronic GmbH. Vedle inspekčních zařízení Lynx – Signum na různé typy kódů (EAN, UPC, Code, Codebar, Databar, Datamatrix, Pharmacode a mnohé další) má společnost ve své nabídce i Lynx Spektra. Ta jsou určená k inspekci různých produktů, mohou tedy zhodnocovat tvary, rozměry, pozice, barvu, stav plnění a mnohé další informace.
Společnost Global Vision představila další novinku – verifikační systém na proměřování Braillova bodu na obalech i etiketách.
K dalším zajímavostem patřily i ATS softwarové moduly od společnosti Antares Tracking System či inspekční systémy společnosti Seidenader Vision. V portfoliu firmy nechyběl ani inspekční systém Seidenader Closure Inspection, který je určen pro inspekci široké škály různých uzávěrů určených na obaly zvláště ve farmaceutickém a kosmetickém průmyslu. Inspekční stanice může být integrována jak v sekci plnění, tak i na konci linky. Již tradičně představil své zajímavé inovace v oblasti inspekcí lídr z tohoto sortimentu, skupina Laetus GmbH. U této firmy zaujaly vedle technického provedení i modulární koncepty propojení kamer do různých typů linek.
Jana Žižková
Box 1:
RFID tagy RFID (Radio Frequency Identification) – radiofrekvenční systém identifikace je moderní technologie identifikace objektů pomocí radiofrekvenčních vln. Informace jsou v elektronické podobě ukládány do malých čipů – tagů, ze kterých je lze následně načítat a opakovaně přepisovat pomocí rádiových vln. Toto zpracování se však neděje po jednotlivých čteních jako u čárových kódů, ale hromadně. Současná čtecí zařízení dokážou najednou načíst až několik set tagů za minutu. RFID tagy se v současné době vyrábějí v několika variantách, podle velikosti a materiálu a s tím souvisejícího použití (tagy produktové, kartonové, paletové, malé tagy na láhve).
Box 2:
Dnešní nanotechnologie Jako nanotechnologie se obecně označuje vědní obor výzkumu a vývoje, který se zabývá cíleným vytvářením a využíváním struktur materiálů v měřítku několika nanometrů alespoň v jednom rozměru (0,1 – 100 nm). Konstrukčními prvky nanotechnologie jsou molekuly a dokonce i samotné atomy. Využití nanotechnologií a nanomateriálů je velmi rozsáhlé. V současnosti nalézají uplatnění v mnoha oblastech běžného života, jako je zdravotnictví, strojírenství, el
ektrotechnika, textilní průmysl, kosmický výzkum atd.