
Veletrh FachPack, který se uskuteční od 28. do 30. 9. 2010 v Norimberku, bude již tradičně prezentovat řadu inovací a trendů v obalových materiálech i samotných obalech. Hlavním trendem, který je vidět u fólií, lepenek, ale i kovů (plechovek), je zmenšování tloušťky. Nepoužívají se přitom jen lehčí a tenčí materiály, došlo i ke strukturálním změnám, jako například u vícevrstvé vlnité lepenky, která je kašírovaná křížem, čímž se zvyšuje pevnost v průtlaku a odolnost proti protržení.
Objevují se úplné novinky z USA (v budoucnosti je ale můžeme čekat i v Evropě) v oblasti nádob na neperlivé kapaliny. Na vnější straně je dřevovina, kterou známe např. z kartonů na vajíčka, vnitřní stranu tvoří polyetylenový sáček se šroubovacím uzávěrem z polyetylenu. Po vyprázdnění obalu je možné sáček vytáhnout a obě složky likvidovat odděleně.
Stroje v clean designu
Takovéto zcela nové podoby obalů přirozeně vyžadují také další a nový vývoj u balicích strojů. Lze u nich obecně pozorovat, že hygienické principy známé z farmaceutického průmyslu se pomalu rozšiřují i v oblasti potravinářských obalů. A tak je stále více balicích strojů provedeno v takzvaném clean designu.
Stroje jsou také konstruovány tak, aby mohly být při změně výroby automaticky očištěny. To neplatí jen pro dlouho známé metody CIP a SIP, ale jde o očištění celkového zevnějšku stroje prostřednictvím pojízdných robotů. Tyto systémy se uplatňují tam, kde se balicí stroje dostávají do styku s výrobkem, v oblasti mlékárenství (sýry, jogurty) a v oblasti masa a uzenin.
Dalším trendem je, že výrobci strojů přikládají čím dál větší význam energetické účinnosti svých zařízení. Ve vzrůstající míře se tak pneumatické prvky nahrazují lineárními motory nebo servomotory, jejichž pořízení sice znamená větší investici, ale díky menší spotřebě energie jsou nesrovnatelně výhodnější. Na základě dlouhé životnosti těchto strojů se vyšší investiční náklady amortizují.
Pokrok robotiky v obalářství
Robotika vstoupila do obalové techniky před 10 až 12 lety. Jako první se začali používat roboti s pěti až šesti kloubově spojenými sklápěcími rameny, a to především pro paletizaci. Pak následovaly systémy „pick and place“ založené na delta-robotech, takzvaných pickerech.
Tento vývoj byl ale pomalý, neboť vzhledem k situaci okolo patentů mohly tyto roboty nabízet pouze dvě firmy. Kvůli tomuto oligopolu byly ceny velmi vysoké a v mnoha případech, kde by technické uplatnění pickerů bývalo bylo smysluplné, musela firma z důvodů výše investice zvolit druhé nejlepší řešení.
Asi před dvěma lety patent konečně vypršel. Díky tomu nyní existuje celá řada firem nabízejících pickery, což se projevilo dramatickým poklesem ceny, takže integrace pickerů do balicích linek se již z ekonomického hlediska dokonce vyplatí více než tradiční stroje.
V oblasti balicích strojů hrají u primárních, sekundárních i terciárních obalů roboti v jakémkoli provedení stále větší roli.
Trvale udržitelná výroba a balení
Pokud jde o recyklování obalů, je vývoj rozdílný. Např. velká část PET lahví se vyváží do Asie, kde se upravují za podmínek, které neodpovídají našim hygienickým normám, a znovu se zpracovávají, částečně na obaly a zčásti také na textilie, např. Gore-Tex. Německé Sdružení průmyslu plastických hmot se snaží prosadit, aby místo prodeje do ciziny, čímž se koneckonců promarní finanční příspěvek spotřebitelů na využití obalových odpadů (zelený bod), byly lahve v Evropě zpracovávány na vločky a z těch pak byly metodou úpravy vyvinutou před několika lety, jež odpovídá přísným hygienickým normám, vyrobeny fólie.
V zásadě platí, že jak v oblasti balicích strojů, tak v oblasti obalového materiálu hraje téma trvalé udržitelnosti stále větší roli.
Speciální přehlídka Trvale udržitelná výroba a balení se bude prezentovat na veletrhu FachPack 2010 na přibližně 1200 m2. V jejím rámci bude k vidění řada zajímavých exponátů.
Bude zde představen hlubokotažný stroj, který již neobsahuje žádné pneumatické prvky a také již nepotřebuje vodu k chlazení. Úspora energie oproti tradiční technologii je 20 %.
K vidění budou také dva vertikální kartonovací stroje – vysoce výkonné stroje se speciální kinematikou a výkonovou elektronikou a tím i se sníženým příkonem – a malý kartonovací stroj, který je již svou technologií šetrný k přírodním zdrojům.
Nové přístupy se objevují v oblasti výroby umělých hmot z dorůstajících surovin. Jeden výrobce představí biofólii, která je vyrobena z odpadu z cukrové třtiny. Zde se jednoznačně na výrobu plastu nezpracovávají žádné potraviny.
Na přehlídce bude prezentováno sklo ve svých nejrůznějších podobách jako obalový materiál – vzhledem ke své nekonečné schopnosti recyklace je to nejstarší a nejudržitelnější materiál pro obal.
PrintPack a Logintern doplní veletržní nabídku
V rámci veletrhu FachPack bude ve stejnou dobu probíhat veletrh PrintPack, kde bude jeden výrobce představovat vysekávací formy pro lepenku a vlnitou lepenku, které obzvláště šetří zdroje. Na veletrhu LogIntern, který se rovněž koná jako veletrh ve veletrhu během FachPacku, představí další výrobce inovativní automatický skladový systém s nízkou spotřebou energie i plochy.
Velkou skupinou účastníků speciální přehlídky jsou výrobci skládacích krabic a krabiček, obalů z vlnité lepenky a vystavovacích obalů, kteří budou prezentovat konstrukčně mimořádné obaly, jež šetří zdroje a pocházejí z lesů certifikovaných systémem FSC.
Gert Erhardt,
odborný poradce NürnbergMesse