Flexotisková asociace CFTA uspořádala 22. dubna v budově Českého svazu vědeckotechnických společností na Novotného lávce v Praze svou již tradiční jarní konferenci. Akce spojená s výroční členskou schůzí nesla název Potisk a zušlechťování materiálů. Jejími odbornými garanty byli předseda CFTA Vladimír Bourek a Jaroslav Večeřa, moderoval ji Miloš Lešikar.
Nástup vysokého rozlišení
Jan Buchweitz ze společnosti Esko Artwork nazval svůj příspěvek Definice nového kvalitativního standardu ve flexotisku zobrazovací technologií s vysokým rozlišením. Flexo tiskne levně a na mnoho substrátů. Má ale limitovanou šedoškálu i schopnost zobrazení linek ve srovnání s hlubotiskem a ofsetem a obtížnou opakovatelnost vysokých světel a stínů, zdlouhavá je optimalizace a příprava desek.
Rozlišení flexotiskových CTP (CTF) ovšem neustále roste: Dokonce 2 % bodu i při 175 lpi (70 l/cm) se dá dosáhnout velmi kvalitně. Minimální tonální hodnota ve světlech je při 4000 lpi o 30 % nižší než při rozlišení 2540 ppi, světla jsou přitom stabilní v celém nákladu a ve středních tónech je tisk čistý. Výrazně lepší je například tisk čárových kódů a lze použít detailnějších menších fontů.
Při 4000 ppi lze dosáhnout plného obrazového kontrastu, definovaného 256 úrovněmi šedé, ještě daleko za lineaturou 2560 lpi (80 lpcm). Rozdíl mezi 2540 a 4000 ppi je výrazně znát již od lineatury 124 lpi (48 lpcm).
Esko Artwork nabízí svou technologii pod dvěma názvy: HighRes Flexo a pokročilejší stabilizované HD Flexo (ve spojení se softwarem HD Screens). Obě zaručují redukci finančních nákladů na tiskovém stroji, hladké přechody ve světlech, prodloužení doby mezi čištěními stroje a stabilitu tisku během vysokých nákladů. Podle výzkumu společnosti Ytd z tohoto roku jsou již více než čtyři pětiny CDI desek připravovány s použitím HighRes optiky.
Zatímco hlubotisk a ofset má minimální tonální hodnotu 1 %, tradiční CTP flexo 12 % při 150 lpi (8 % při 133 lpi a 18 % při 175 lpi). Rozlišení 4000 ppi ale může i ve flexotisku vytvořit stabilní 10mikronový bod, není přitom potřeba téměř žádné korekce křivky tonálních hodnot. Hodí se pro všechny flexoaplikace: etikety, flexibilní obaly, skládačkovou i vlnitou lepenku. „Ofsetového“ 1% bodu lze dosáhnout u etiket při 133 – 200 lpi, u flexibilních obalů při 124 – 175 lpi. Dosahuje se přitom žádoucího hladkého vytrácení okrajů bodu. Ve variantě HighRes Flexo byla tato technologie uvedena předloni v Asii a loni celosvětově. Dnes má přes tři stovky uživatelů.
Ve variantě HD Flexo byla uvedena loni v říjnu a má pět desítek uživatelů. Jde o otevřený systém, který podporuje prakticky všechny možné desky a sleevy, každý barvový systém (klasický i UV) a téměř každý substrát. V květnu se tento systém začal prodávat v kombinaci s tzv. mikrobuňkami (mikrocells), výsledkem spojení po deset let vyvíjených technologií Artwork Platecell a Esko Groovy. Mikrobuňky zaručují zvýšenou denzitu, stejnoměrnější rozptyl barvy, vyšší saturaci, menší potřebu tiskového tlaku a lepší kombinování procesních a přímých barev.
V HighRes a HD Flexu lze použít ofsetový prepress (např. na etikety) a jednoduše převádět zakázky mezi oběma technologiemi, například u flexibilního balení při lineatuře 160 – 175 lpi. Přestože totiž při potisku PE a PP může flexotisk dosáhnout vyšší kvality než ofset, například kosmetické etikety se kvůli malé gradaci flexotisku zatím tiskly spíše na ofset.
Jan Buchweitz uvedl příklad ekvádorské firmy Sigmaplast, která systém od Esko Artwork zavedla. Měnili desky po 300 km, teď je to nejméně po dvojnásobku nebo po celém nákladu. Typické náklady činí 0,6 – 1,5 milionu metrů.
Hologramy a další bezpečnostní prvky
Použití flexotisku při výrobě holografických bezpečnostních prvků nastínil Čestmír Hradečný z řežské společnosti Optaglio. Zatímco většina zde přednášejících své flexotiskové služby ostatním účastníkům semináře nabízela, Hradečný je poptával. Firma totiž využívá flexotisk při nanášení funkčních vrstev například při výrobě RFID antén, kdy se tiskne leptací roztok pro odleptání kovu nebo nanáší most pro galvanizaci, a hledá partnera schopného zajistit tisk více funkčních vrstev v jednom průchodu.
Optaglio vyrábí především holografické aplikace, a to i cestou elektronové litografie s rozlišením 50 800 dpi, kterou lze na rozdíl od systému dot matrix reprodukovat i spojité čáry.
Mikrotečky OVDot ve tvaru osmiúhelníku o velikostech 150 – 200 mikronů mohou nést dvoumístný variabilní alfanumerický kód a lze je aplikovat i do papíru již při jeho výrobě, je rovněž možná aplikace např. do sítotiskové barvy či spreje. Kovová holomřížka OVMesh kombinuje průhlednost standardních holografických laminačních fólií a optickou účinnost pokovených holografických fólií. Používá se k ochraně polykarbonátových dokumentů, do nichž je zatavena. Zajímavým prvkem je rovněž achromatický hologram Nanogravure zobrazující portrét se silně reliéfním efektem.
Ražba od lídra trhu
Svět horké a studené ražby přiblížila Světlana Semanská z českého a slovenského zastoupení německé společnosti KURZ, která je hlavním světovým výrobcem ražebních fólií i strojového vybavení pro ražbu. Představila mnoho příkladů z oblasti vysoce zušlechtěných obalů kosmetických či potravinářských, ochrany zboží proti padělání, ale i automobilových interiérů a exteriérů.
V roce 1950 firma vyrobila první hliníkovou fólii na PET, v roce 1985 první tzv. kinegram na bankovkách (5000 rakouských šilinků). Vyrábí rovněž termotransferové pásky a codingové fólie pro označování zboží.
Nízkomigrační laky na potravinářských obalech
Využití nízkomigračních (LM) laků se věnoval Jörg Siegrist ze švýcarské společnosti Schmid Rhyner, kterou u nás zastupuje královéhradecká firma Tosto. Tyto laky se používají zejména pro potravinářské a jinak citlivé obaly i etikety pro ně.
Schmid Rhyner se staletou tradicí výroby stavebních nátěrů vyrábí od roku 1973 i laky a lepidla pro polygrafii. UV laky Wessco jsou určeny jen na papíry a kartony s malou savostí či po předúpravě. Při lakování porézních substrátů (jako jsou kartony) je vhodné využít podkladový čili základový disperzní lak Galacryl, který zároveň brání zešednutí nátěru kartonu a zlepšuje přilnavost tiskových barev.
Tzv. migrace obtahem znamená přenesení některých látek z barvy z vnějšího obalu na vnitřní a následně na balený obsah. Zejména recyklovaný karton je problematický pro svou vysokou savost, která znemožní dostatečné vytvrzení UV barev a laků. V Belgii nedávno proběhla aféra s kartonem pro müsli, kterým do výrobku pronikaly škodliviny z nedostatečně vytvrzeného UV laku na povrchu. Detekční metody a přísnost norem se
přitom neustále zvyšují, což Jörg Siegrist ilustroval příměrem: „Zatímco v roce 1965 byla kapka škodliviny detekovatelná ve varném hrnci, v roce 1975 v zahradním jezírku, v roce 1995 v menším jezeře, v roce 2005 to bylo ve velkém Bodamském jezeře.“ Ve stotunové nádrži detekují gram znečištění, sledují asi 900 chemických látek.
U flexibilních obalů existuje nebezpečí migrace polyaromatických aminů (zvlášť u transparentních fólií). Vnitřní ochranné zlatolaky mohou uvolňovat bisfenol a diglycidyléter. V plastových fóliích obecně hrozí monomery, ftaláty a stabilizátory.
Průnik zápachu se měří objektivním Robinson testem pomocí kontrolního materiálu (čokolády), s níž je látka 48 hodin v uzavřené nádobě. Test hodnotí nejméně čtyři lidé, nekuřáci ve věku nejlépe 25 – 30 let.
Jörg Siegrist připomněl pravidla EuPIA a nařízení EC 1935/2004. Dosud platilo, že odpovědnost za zdravotní nezávadnost obalu nese ten, kdo přináší na trh konečný výrobek, ale od roku 2015 se odpovědnost přenese i na tiskárny. Své vystoupení uzavřel výstižně: „Tvořme bariéry (funkční), abychom odstranili bariéry (našim výrobkům na trhu).“
Deska Nyloflex nenamáhá substrát
Milan Stupák ze stuttgartské Flint Group Flexographic Products představil flexotiskovou desku Nyloflex a její varianty pro etikety, flexibilní obaly a vlnité lepenky.
Obecně lze flexografickou formu zhotovit buď mokrým procesem, nebo dvěma suchými: systémem Fast od Dupontu nebo přímou gravurou. Hlavním kritériem je tvrdost štočků. Vliv má i přístup kyslíku, který blokuje volné radikály. Tisková forma se má čistit buď netkanou textilií (hadrem bez vláken – protože jejich nitě by uřezaly jemné tiskové body, což se projeví mléčným zabarvením odpadní vody), nebo měkkou houbu (např. Hydrofast).
Dlouho se tradovalo, že digitální desky vydrží méně než klasické, ale podle Milana Stupáka je to jen jemnějšími body. Deska Nyloflex nenamáhá substrát, což se výrazně projeví např. u vlnité lepenky. V závěru se zabýval i tiskovými barvami Flint.
Laminace Rotomec a výhody Semiflexa
Vladimír Šimšaj ze společnosti Rotomec (součást Bobst Group) přiblížil produkci tohoto nejvýznamnějšího světového výrobce laminovacích, tedy přesněji kašírovacích strojů. Kašírování můžeme rozdělit na suché se solventními lepidly, suché s vodními lepidly, mokré s vodními lepidly, bezsolventní a cold seal aplikace. Mokrá laminace se často využívá ke kašírování papíru s hliníkem. Nejčastěji a nejlaciněji se provádí dvousložkovými lepidly. Kašírovat lze buď samostatnými zařízeními, nebo in-line s flexo- nebo hlubotiskovým strojem.
Tzv. Multi-rolley systém se využívá do rychlosti 450 m/min., nad tuto mez pak systém nanášecích válců. Systém Semiflexo s rotací po nebo proti směru tisku (web) umožňuje nanést silnou vrstvu solventního nebo vodního lepidla při snadné opakovatelnosti, přesnou adjustaci a plnou kontrolu rychlosti rotace i teploty. Semiflexo umožňuje tzv. kiss kontakt, tedy kontakt válce a materiálu při minimálním tlaku. Laminace obvykle probíhá ve směru pohybu materiálu, u lakování se často využívá protisměrného pohybu.
Při bezrozpouštědlovém lakování se využívá gumový přenášecí válec o tvrdosti 75 – 80 Shore. Správnou viskozitu lze ovlivnit jen teplotou válců. U hlubotisku se z principu technologie kombinuje tvrdý válec s měkkým protitlakem. Zvláště u tenkých materiálů hrozí tedy častěji přetržení už vzhledem k rozdílu v obvodové rychlosti. U flexotisku je obojí měkké, takže tento problém odpadá. Klasický hlubotisk také neumožňuje nanést silnou a rovnoměrnou vrstvu lepidla, nerovnoměrnost také způsobuje nevyužití 10 – 20 % „kopečků“ nánosu a (nežádoucí) efekt pomerančové kůry.
Semiflexo pracuje se dvěma druhy trysek: tryskami přímo proti vodicímu válci a naproti nim tryskami s turbulentním prouděním. Maximální pracovní rychlost činí 400 nebo 600 m/min.
Na podzim v Bořeticích
Tomáš Kratochvíl z firmy CMF připomněl za Comexi group její červnový openhouse ve španělské Gitině. Marian Mikolaj, zástupce rakouské firmy Eumatex, si bohužel zlomil kotník a nedorazil, jeho příspěvek zazní na podzimní konferenci CFTA Optimalizace a standardizace ve flexotisku v Bořeticích 20. října.
Miroslav Dočkal
Box 1:
Hlavní holografické bezpečnostní prvky
hologram v pravých barvách
pozitiv-negativ (při otočení hologramu o 180 °)
flip flop (úplná změna obrazu při otočení o 90 °)
komplexní design Secure
struktura typu Kompas (střelka kompasu vždy sleduje zdroj světla)
difraktivní čočky, axikony a jejich kombinace (nelineární difraktivní struktury)
Zdroj: Optaglio
Box 2:
Skupiny potravinářských obalů
podle bezpečnostních požadavků německé normy DIN 1230
potištěné flexibilní obaly
kašírované obaly (hlavní hrozbou lepidlo)
fólie a další plasty
recyklované materiály pro kartonáž
Zdroj: Schmid Rhyner