
Základním systémem obalu blister pack je rovná podložka spojená s trojrozměrným krytem. Tento systém je znám v různých konstrukčních i materiálových kombinacích. Známý typ obalu splňuje všechny požadované funkční i prodejní aspekty. Nachází uplatnění v rozličných sortimentech produktů. Setkáváme se s ním při balení hraček, elektroniky, kosmetiky, potravin, hygienických či kutilských potřeb apod. Nejčastěji je využíván ve farmacii, kde má svá určitá specifika.
K nejznámějším variantám patří klasický blister pack, tedy obalový systém, kde je 3D plastový blistr spojen s kartonovou podložkou pomocí termoplastického laku. Plastový kryt je vyroben tvarováním plastu ve formě, nejčastěji je využíván PET a PVC. Podložka bývá často vyseknuta ze skládačkové lepenky (obvykle o mS 300 – 500 g/m2).
Výrobců těchto podložek je na trhu dostatek. Mezi ně patří např. i společnost Bauch, Navrátil s. r. o. Firma vyrábí blistrové karty (podložky) již řadu let, a to i pro přední světové výrobce spotřebního zboží. Vedle výroby blistrových podložek dále tyto karty používá i při vlastním blistrovém balení. Pro výrobky dodané zákazníkem zajistí ve firmě návrh a výrobu plastových bublin z fólií PET a PVC. Společnost je schopna zrealizovat kompletní řešení balení formou blisterpacku od vytištění blistrové karty až po uzavření výrobku do obalu díky technologii pro balení do blistrových obalů, kterou zakoupila od firmy KOCH.
K výrobcům plastových blistrů již téměř dvacet let patří i firma A-BAL PLAST. Hlavním programem společnosti je zakázková výroba plastových obalů (blistrů), vakuových výlisků, výlisků pro fixaci a umístění produktů. Firma zajišťuje i balení metodou skin či výsekové práce. Stejně dlouhou historii má i firma DH Dalibor Hudec s hlavním zaměřením na zakázkovou výrobu vakuově tvarovaných obalů a plastů. V široké nabídce nechybějí blistry natavovací, zaklapávací, svařené či zasouvací. Tvarované blistry podle přání zákazníka do maximálních rozměrů 140 x 260 x 50 mm nabízí i firma CZ– Ekoplast, s. r. o. Vedle plastových obalů vyráběných tepelně-tlakovou metodou dodává na náš trh plastové blistry pro spotřební průmysl a farmacii i výrobně-obchodní firma TERBO Moravia, s. r. o.
Materiálové a konstrukční možnosti
Typ obalu blister pack prošel různým vývojem, který vede k možnosti dnešního snadného otevírání. Původní blister pack byl a je ke spotřebitelům z hlediska otevírání poměrně nepřátelský. Bez nože či nůžek se nebylo možné do obalu vůbec dostat. Dnes jsou obaly tohoto typu vybaveny např. perforací v podložce, což otevírání významnou měrou usnadňuje. Dalším konstrukčním typem, tedy mladší modifikací klasického blister packu, je spojení podložky a 3D blistru konstrukčními prvky – ohyby, V-přehybem apod. Méně elegantní variantou (které se dnešní obaláři spíše vyhýbají) je spojení obou dílů kovovými sponami. Populární materiálovou variantou jsou průhledné monomateriálové blister pack obaly. I u nich lze vysledovat všechny předchozí způsoby spojování. Kromě výše uvedených patří k žádaným způsobům uzavírání pomocí záklapek, tedy uzavírání mechanického typu. Vedle monomateriálových plastových blister pack obalů existuje i méně častá varianta monomateriálových kartonových blistrů. U spotřebního zboží podporuje obal typu blister pack svým (převážně) průhledným vzhledem významně marketingové funkce. Podložky mohou být navíc opatřeny eurozávěsem, který opět může umocnit prodejnost produktu.
Specifika blister packů na léčiva
Na obaly ve farmacii jsou kladeny přísnější požadavky z hlediska bariéry, hygieny, dávkování i dostupného otevírání. Ačkoli se i ve zdravotnictví můžeme setkat v některých případech i s předchozími materiálovými a konstrukčními typy, převažují zde jiné typy blister pack obalů. Převážně se jedná o systémy typu plast/hliník či hliník/ hliník. Tento typ obalu se nejčastěji používá na léky – tablety, dražé, pilulky, čípky apod. Výroba blistrů pro potravinové doplňky a pro farmacii má dva základní principy. Blistry se vždy tvarují diskontinuálně na formátových deskách, plnění kavit je za pohybu, přivařování krycí fólie je plynulé rotačními nástroji nebo diskontinuální deskami. Samostatný typ blistrovacích strojů umožňuje výrobu celohliníkových speciálních blistrů z Al fólií místo obvyklých blistrů z termoplastických fólií. Od obvyklých „spotřebitelských“ blistrů se liší podstatně lepšími bariérovými vlastnostmi a tím, že na první pohled nic vizuálně neprezentují. Většinou mívají sekundární spotřebitelský obal v podobě skládačky s vloženým příbalovým letákem.
Výrobci převážně ze zahraničí
BONUS HK, s. r. o., se postupně stala výhradním zástupcem několika evropských výrobců pro Českou republiku a Slovensko převážně v oblasti obalových materiálů pro farmaceutický, kosmetický a potravinářský průmysl. Společnost nabízí fólie i z výrobního portfolia světového giganta, společnosti Amcor Flexibles. Fólie se produkují v čistém klimatizovaném prostředí. Ve výrobních halách je stálý přetlak. Součástí výrobních technologií jsou mj. technologie pro potahování/laminaci až tří vrstev najednou, hlubotiskové i flexotiskové stroje pro potisk až jedenácti barvami a moderní řezací stroje.
Fólií je vyráběno mnoho typů. Blister lidding je blistrová krycí fólie přivařitelná k PVC, PVDC, PET nebo vrstvená Al fólie, dodává se potištěná i nepotištěná. FORMPACK® a FORMPACK® New Generation – pro tzv. Alu-Alu blister – jsou za studena tvarovatelné vrstvené hliníkové fólie pro balení tablet, kapslí, transdermálních výrobků a dalších. Hlavní výhodou tohoto balení je vysoká ochrana před pronikáním světla, vlhkosti a plynů. GUARDLID® – blistrová krycí fólie chránící před zneužití dětmi je vyráběna v různých provedeních jak odtržitelná (peelable), tak i ve verzi odtrhnout-protlačit (peel-push). N’CRYPT® – blistrová fólie opatřená jedním či několika ochrannými prvky ztěžuje padělání. Ochranné prvky se „šijí“ na míru zákazníkovi s ohledem na požadovaný stupeň ochrany. Polybar®-Aclar® – nový typ plastové, teplem tvarovatelné fólie s Aclar vrstvou nabízí nejlepší bariérové vlastnosti oproti standardním PVC, PVC/ PVDC fóliím, přitom je však zpracovatelný na stejných strojích a rovněž je možno použít stejnou krycí fólii jako pro PVC. Nově je pak možno spojovat i se speciální krycí fólií s lakem pro přivaření k Aclar vrstvě. Polybar®-COC – nový typ plastové, teplem tvarovatelné fólie PP/COC/PP nabízí lepší bariérové vlastnosti oproti standardním PVC, PVC/PVDC fóliím, přitom je však zpracovatelný na stejných strojích a rovněž je možno použít stejnou krycí fólii jako pro PP.
BONUS HK zastupuje i další společnosti, jako např. INEOS Films. Jedná se o výrobce PVC, PVC/PVDC fólií pro blistrové balení léků a potravinových doplňků i PVC a PET fólií pro technické blistry. Hlavní novinkou v oblasti farmaceutických fólií této společnosti je fólie s obchodním označením AquaBa, která nabízí vynikající ochranu před pronikáním vlhk
osti a kyslíku. Při srovnání s podobnými vysoce bariérovými plastovými fóliemi je pro zákazníky zajímavá výrazně nižší cena.
Kam za dalšími výrobci
Italská firma Gallazzi® dodává své patentované materiály Flexapharm® prakticky do celého světa. Pro standardní blistr je nabízen jednovrstvý film z PVC Flexapharm® Mono v tloušťkách 190 – 450 μm. Fólie se používá v kombinaci s hliníkovou podložkou. Pro zvýšení bariéry je možné PVC laminovat PE či PP. Využití pro blistr se středně bariérovým charakterem představuje Flexapharm ® Duplex, kde PVC fólie je natírána vrstvou PVDC. Z hlediska bariérových vlastností poskytuje nejvyšší ochranu Flexapharm ® Triplex, kde je PVC laminován PE a navíc opatřen nátěrem PVDC (hmota nátěru má mS 40 – 120 g/m2). Vedle kombinace plast/hliník se při balení léčiv zvláště citlivých na světlo uplatňuje i kombinace hliník/ hliník. Na rozdíl od předchozího způsobu, kde se blistr tvaruje za horka v kovové formě, při této materiálové kombinaci se uplatňuje tzv. systém studeného blistrování. Hliník se pro svou výbornou tvarovatelnost a na rozdíl od plastů prakticky nulovou tvarovou paměť tvaruje do forem pouze za pomoci tlaku. Tento způsob výroby používá např. firma HYDRO. Pro pevné lékové for- my, tedy tablety, dražé, měkké a tvrdé kapsle, používá společnost triplexovou variantu hliníkového laminátu OPA/Al/PVC.
Plnění a balení do blistrů
Mezi největší výrobce strojů pro farmaceutický průmysl patří italská firma IMA S. p. A. Nabízí různé systémy vhodné na zpracování výchozí suroviny – zařízení pro granulaci, tabletování, potahování, plnění polotovarů do kapslí, vymývání, sterilizaci či transport. V celém výrobním portfoliu samozřejmě nemohou chybět ani linky k plnění a balení různých typově odlišných produktů do blister packu, včetně možnosti sekundárního balení blistrů do skládačkového obalu s příbalovým letákem.
Na náš trh dodává balicí a plnicí stroje pro farmacii český výrobce, firma AMPI, s. r. o. Kromě vlastní výroby má zastoupení dvanácti zahraničních firem. Sortiment těchto partnerů umožňuje AMPI nabídnout výrobcům potravinových doplňků a farmaceutických přípravků úplný sortiment potřebných strojů od přípravy surovin a polotovarů přes výrobu kapslí a tablet až po jejich konečnou adjustaci do distribučních jednotek. Pro většinu procesů má zákazník možnost zvolit si optimální velikost stroje od laboratorních zařízení až po vysokovýkonné linky.
Pro balení širokého sortimentu tablet, kapslí a podobných produktů do blistrů je určena např. automatická blistrová balička KDB-120. Moderní metoda tvarování blistrů založená na vyfukování zahřáté PVC fólie do formy prostřednictvím tlakového vzduchu zaručuje (na rozdíl od konvenčních metod využívajících vakuového formování) dosažení rovnoměrné tloušťky stěny blistru a stoprocentní tvarové uniformity všech blistrů. Vlastní výrobní postup tvoří následující operace: ohřev PVC fólie, formování blistrů, plnění blistrů produktem, svařování PVC a Al částí, šaržování, perforace a oddělování blistrů. Výsledným produktem je naplněný, označený a oříznutý blistr.
Společnost TECHNOLOGY, s. r. o., působí na trhu od roku 1992 a zabývá se dodávkami (dovozem a výrobní kooperací) balicích strojů a kompletních balicích linek včetně etiketování. V nabídce firmy jsou i stroje pro blistrování. Poloautomatické balicí stroje s rotační svářecí deskou jsou určené pro balení výrobků do hotových tvarovaných plastových obalů – „blistrů“ – přivařením na podkladový karton. Velkou výhodou je rotační svářecí deska, která značně zvyšuje produktivitu balení. Při sváření jedné poloviny desky si obsluha připravuje výrobky k zabalení v druhé části desky.
Automatické a poloautomatické blistry nabízí i Technopack, s. r. o. Poloautomatický blistrovací stroj UNIVERSAL umožňuje v jedné operaci vytvářet blistry (tvarované plastové misky) a v následné je svařovat s vrchním materiálem, příp. pouhé svařování. Lze ho použít ve všech odvětvích včetně medicíny a farmacie. Automatické blistrovací stroje umožňují tvarovat blistry z role fólie a následně je svařovat s vrchním materiálem.
Jana Žižková