Po čtyřech letech se v září 2009 konal v Mnichově jeden z největších světových veletrhů nápojové techniky, obalové techniky, nápojů a tekutých potravin a potravinářských strojů, veletrh Drinktec. Vedle obalů a komplexních systémů především pro pivo nechyběl sortiment ani pro ostatní typy nápojů, především vody, ovocné džusy, soft drinky a mléko. Kromě piva (a všeho, co s jeho výrobou i celou logistikou souvisí) byla velká část výstaviště zaměřena na nealko nápoje (soft drink). Nechyběli dodavatelé materiálů a aditiv pro tento typ nápojů, ale hlavně výrobci linek, a to včetně plnicích a stáčecích.
ESL vs. UHT mléko
Výrobci linek se soustředili i na mléčný průmysl. Zatímco před pár lety nastal boom mléka s prodlouženou trvanlivostí ošetřeného metodou UHT, dnes se soustředí i na zpracování a stáčení tzv. ESL (extended shelf life) mléka. Čím se liší tyto technologie? Pro obě je typické, že se jedná o mléko „nechemicky“ ošetřené. V případě UHT je mléko ohřáto na teplotu 135 °C a následně rychle zchlazeno (dvě sekundy), tímto způsobem se zničí všechny mikroorganismy. Pasterované mléko je ošetřeno nižší teplotou při delším čase. Většina mlékáren pokud mléko pouze pasterizuje, používají tzv. vysokou pasteraci. Mléko se zahřívá na 85 stupňů po dobu 15 až 20 sekund. Takto tepelně ošetřené mléko vydrží zhruba sedm dnů, ovšem jen za předpokladu, že je po celou dobu uloženo v chladu. Při ESL ošetření se používá teplota vyšší než 85 stupňů v kombinaci s kratším časem. Tento bleskový záhřev prodlouží mléku životnost až na 14 dní, ale zároveň nijak nezmění jeho kvalitu. ESL mléko je z hlediska svých chuťových vlastností kompromisem mezi pasterovaným a UHT mlékem. ESL technologie (v ČR používá např. mlékárna Moravia Lacto, a. s.) je založena na infuzi páry. Po regeneračním předehřátí na 75 °C následuje zahřívání mléka přímo parou během volného pádu v infuzní komoře, čímž se vylučuje kontakt s jakýmkoliv pevným povrchem, který může vést ke kontaminaci (výdrž 0,5 s při 130 °C). Při expanzním ochlazení dojde k odloučení vody přidané formou páry v předchozím kroku. Proces je ukončen homogenizací a ochlazením ledovou vodou na výstupní teplotu +4 °C. Takto ošetřené mléko je stáčeno do obalu z nápojového kartonu (např. 1l Diamond Pure-Pak® Curve, EloPak).
Sidel na Drinktecu nechyběl
Na stánku o velikosti přesahující 4000 m2 prezentoval velké množství inovací klíčový hráč v oblasti nápojových linek, společnost Sidel. Na tomto stánku společnost představila více než 20 strojních zařízeních. K novinkám patřila i SBO Universal2. U tohoto typu zařízení je výkon 2000 lahví za hodinu. Jedná se tedy o vysokorychlostní zařízení, kde zvýšená rychlost vyfukování snižuje spotřebu energie o 10 %. Další předností je, že na vyfukování lze použít preforem z recyklovaného PET.
Sidel patřil na Drinktecu k předním výrobcům, kteří se snaží snižovat nejen výrobní náklady na stáčení, ale především celkové dopady na životní prostředí. Na Drinktecu nechybělo ani představení výrobní linky s technologií Combi Predis™, která je využívána zvláště při stáčení mléka. Výroba obalů i plnění probíhají na tomto jedinečném inline zařízení. Sterilizace parami peroxidu vodíku probíhá již při výrobě preformy. Při ohřevu preformy před vyfukováním do tvaru láhve není tedy třeba finální obal vymývat sterilní vodou, což snižuje náklady na obal. Tímto hygienickým systémem zároveň dochází k celkovému zvyšování kvality výrobku. Další výhodou je úspora materiálu na obal (redukce vylehčení PET láhve z 28 na 24 gramů). Další novinkou bylo i nové elektropneumatické volumetrické plnění a proplachování láhví na kombinovaném zařízení SF 300 FM (plnění) a SR –E (proplachování). Zařízení se vyznačuje jednoduchým ergonomickým designem s vysokou úrovní hygieničnosti provozu. Karuselový systém a rotující části jsou řízeny servomotory.
Krones – řešení pro mokrý i suchý konec
Na stánku společnosti Krones AG bylo možné prodiskutovat celý výrobní program firmy (a spoustu věcí i uvidět). Ten zahrnuje především zařízení na výrobu plastových láhví (včetně výroby z PET regranulátu), přípravu, mytí, kontrolu obalů před stáčením, stáčecí a balicí stroje, etiketovací stroje a balicí i paletizační zařízení. Firma vyvíjí i vlastní informační systémy pro potravinářský průmysl a pivovarnictví. Návštěvníci se mohli na Drinktecu seznámit s inovativními řešeními pro mokrý i suchý konec nápojových linek. Pro suchý konec společnost nabízela koncepční řešení v podobě synchronizovaného ErgoBloc D (dry). Toto řešení splňuje nároky, které jsou na linku kladeny z hlediska balení a paletizace. Řešení pro mokrý konec představuje koncept ErgoBloc L. Celý blok mokré části obsahuje vyfukovací stroj, etiketovací aplikátor a plnění PET láhví. Zájem vzbudil i univerzální koncept Varioline packaging system. Pomocí tohoto systému v závislosti na přesném nastavení stroje je možné vytvářet primární, sekundární i terciární typy balení. Např. obaly typu skleněná či PET láhev nebo nápojová plechovka jsou po uzavření baleny do skupinových multipacků, ty jsou vkládány do plastových přepravek a na paletě zafixovány fólií.
KHS kompetence v řešení
Třetí z lídrů na nápojovém trhu, společnost KHS AG, se představil na mnichovském výstavišti stánkem o rozloze 6500 m2, kde prezentoval své kompetence především v oblasti PET obalů, a to nejen vlastními linkami na výstavišti, ale především celým LCS (Life Cycle Solution) systémem firmy.
Potenciální i stávající zákazníci se mohli seznámit s perspektivním servisem v oblasti optimalizace zařízení a vnitřní logistiky linky, které přispívají k zajištění spolehlivosti a efektivity provozu. Nechyběla řada možností stáčení různých druhů nápojů do PET láhví ani zcela nová vyfukovačka s kapacitou výroby více než 60 000 lahví za hodinu. Zájmu se u návštěvníků těšil i ověřený koncept Bottles & Shapes (individuální design PET láhví). A pokud u láhví ještě zůstaneme, lze konstatovat, že KHS se s hmotností PET láhví dostává na hranici technických možností. Půllitrová PET láhev na nesycené nápoje má hmotnost pouhých 6,4 gramu, což je další posun v technických možnostech PET. Na Brau Beviale v roce 2008 firma prezentovala láhev stejného objemu o hmotnosti 6,5 gramu. Novinkou byl i vysoce výkonný HotFill + System. Tento systém umožňuje plnění PET láhví rychlostí 43 000 za hodinu. Další výhodou systému je, že snižuje provozní náklady i náklady na materiál (lehčené láhve nižší hmotnosti). HotFill + System může být integrován do stávající výrobní linky PET. Na veletrhu seznámila KHS i s inovacemi celého systému InnoPET BloFill, který kombinuje vyfukovačku InnoPET Blomax a plnič spolu s uzavíračkou Innofill. InnoPET BloFill dopraví hotové láhve po vyfouknutí preforem přímo do plniče, aniž by se musely transportovat vzduchovými dopravníky. Tím, že blokovaný stroj nevyužívá vzduchových dopravníků a láhve jsou stabilně tran
sportovány, lze na každé láhvi ušetřit až zhruba dva gramy na materiálu. Významné úspory může klient dosáhnout i na konci linky, kde se obvykle používá tunel s elektrickým ohřevem na smrštění fólií pro vytvoření skupinového balení. Výsledkem vývoje v posledních letech je nové revoluční řešení takovéhoto tunelu. Tunel není vyhříván elektrickou energií, nýbrž plynem. To významně zkracuje čas potřebný na ohřev a tím šetří energetické provozní náklady. Kvalita procesu zabalení do fólie zůstává nezměněna.
Etiketování na Innoket 360 je hračkou
K láhvím bezesporu patří etiketa a návštěvníci se mohli seznámit s mnohými aplikátory. Zájem patřil i etiketovacímu stroji KHS Innoket 360, který měl premiéru na Brau Beviale. Tento typ etiketovacího stroje se používá na zpracování celoobvodových etiket z role. Významnou novinku představuje řezací nůž se samobrousícím efektem, segmentovaný vakuový buben stejně jako systém lepení na indukční bázi. Nože jsou umístěny přímo v rámu stroje. Výhodou je, že i při nesprávném nastavení nože je možné pokračovat v produkci, neboť nůž se během činnosti nabrousí automaticky. Zásobník a válec na lepidlo jsou koncipovány jako kompletní energetický úsporný systém. Válec na lepidlo využívá indukčního ohřevu se senzory ve válcovém pouzdře. To umožňuje precizní řízení teploty s odchylkami pouze ±0,7 stupně Celsia. Výsledkem je superkvalita přilepení etiket a minimální znečištění stroje. K redukci znečištění přispívá i celková konstrukce stroje, ve které jsou použita pouze bezúdržbová ložiska, nenacházejí se tu už žádné mazací hlavice. Innoket 360 pracuje s výkonem až 50 000 láhví za hodinu.
Bariérová technologie InnoPET Plasmax od KHS
Firma se do vývoje PET obalů zapsala i revoluční technikou InnoPET Plasmax. Tenká ochranná vrstva InnoPET Plasmax zabraňuje příjmu kyslíku a ztrátě CO2. U vysoce hodnotných produktů balených do PET obalů, jako jsou např. víno, pivo a dále i džusy nebo šťávy, tak zůstávají zachovány vitamin C, vzhled a chuť stejně jako i původní senzorické vlastnosti. Ve stroji KHS InnoPET Plasmax jsou PET láhve z vnitřní strany potaženy slabou vrstvou oxidu křemíku (SiOx), která zabraňuje migraci plynů a substancí. Patentovaný proces nánosu ochranné vrstvy se provádí ve více krocích se dvěma láhvemi v jedné dvoukomoře. Po uložení láhve a jejím usazení do vakua se ve dvou stupních vhání reakční plynná směs, která se energeticky obohacuje a aktivuje mikrovlnami a v mikrovrstvičkách se postupně a stejnoměrně nanáší na vnitřních stranách láhve. Přitom se vytváří oxid křemičitý, který se rovnoměrně rozprostírá po celé vnitřní straně láhve a vytváří nepropustnou a zcela transparentní ochrannou vrstvu. Před naplněním láhve se nevyžaduje žádné dodatečné čištění nebo vyplachování. InnoPET Plasmax navazuje na koncept vyfukovacích strojů KHS Corpoplast. Jedná se o rotační stroj, který kontinuálně provádí celý proces tvorby bariéry na 12 individuálních dvojitých stanicích po dvou PET láhvích. Stroj je určen ke zpracování velikosti obalu od 100 mililitrů po 1,5 litru.
Jana Žižková